Muğla Haber Gazetesi

ÇOCUKLARIMIZI MUTLAKA OKUTMALIYIZ

ÇOCUKLARIMIZI MUTLAKA OKUTMALIYIZ
22 Eylül 2020 - 16:13

Yüce dinimiz İslam , okumaya , öğrenmeye bir taraftan da ilme büyük önem verirken  diğer taraftan da  ilim öğrenmeyi kadın erkek her Müslümana farz kılmıştır . Dinimiz İslam insanları daima ileriye görmeyi , okumayı , çalışmayı bilime o kadar çok önem vermiş ki , ilk emri insanlara oku  emriyle başlamıştır. Bununda yolu İslamı anlamaktan ,bilmekten , Allah Rasulunun yaşantısını bilmekten geçiyor.Dinimizin dediklerini  kulaktan duyma değilde kaynağından öğrensek yerimiz muasır medeniyetlerin seviyesine ulaşırız.

İlim konusunda karşılaşabilecek bütün zorluklar  ve meşakkatlere rağmen dinimiz ilim öğrenmeyi  yinede tavsiye ederek , İlim makamının büyük bir makam olduğunu  bize bildirmiştir.

Müslümanlıkta ilim ile cehalet  bir yerde olamaz daha doğrusu bağdaşmaz. Cehaletin ve geriliğin asla yeri yoktur. Çünkü cehalet , insanın  haysiyet , şeref  ve onurunu ayaklar altına düşüren  en kötü durumdur. Bu sebeple , İslam öncesi  arap toplumundan bahsedilirken  o döneme cahiliye  dönemi denilmesi  bizler için anlam taşır . Çünkü İslamın olduğu yerde aydınlık vardır , bilim vardır, huzur  vardır , güven vardır.

Yüce kitabımız KUR’AN I Kerimde  “sakın cahillerden olma “   “Cahillerden yüz çevir “  buyuruyor  [Enam 6/35]   [ Araf 7/199]                                                                        Allah üteala bir çok ayeti Kerimesinde cehalet  yerilmiş ,  ilim tahsili , okuyup yazma teşvik edilerek  övülmüştür.

Yüce Allah ın  bizlere birer emaneti olarak sunduğu  biricik çocuklarımız ,  arasında yozlaşma  ve kendi milli değerlerine  yabancılaşma  daha fazla yaygınlaşmadan  gerekli tedbirleride  almalıyız .  Bunu sağlamakta ancak okumak ,öğrenmek ,araştırmak la mümkü olur.

Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki yeni yetişen nesiller , bu milletliğin geleceği ,  yarınların devlet adamları ve en büyük güç kaynağıdır. Bundan dolayıdır ki  her millet , kendi geleceğini garanti altına almak , milli ve manevi değerlerini yükseltip geliştirmek  maksadıyla , görgülü , çalışkan , üretken , bilim adamı yetiştirmeye özen göstermektedir. Eğer yeni yetişen nesiller ilimden , bilimden , eğitim , öğretiimden mahrum bırakılırsa  veya eğitilmezlerse , uyuşturcu , alkolün bataklığı , tembellik , kapkaççılık  ve zararlı akımların ağına düşmeye , daha da bu memlekete zararlıbir  hale  gelmeye müsait olurlar.

Geleceğimizi emanet edecğimiz çocuklarımızın bu saydığımız kötülüklerden uzak kalması ,hatta yanına bile yaklaşmaması , ailesine , milletine velhasıl bütün  insanlığa faydalı  bireyler olarak yetişmesi hepimizin büyük arzusudur. Ancak böyle  dinini  ,Allah Rasülünün hayatını  anlamak , yaşamak, Allah ın  bizden ne istediğini bilmekle olur.

Bu hafta kısmi de olsa okullarımızda velilerin ve öğretmenlerin  özlediği yüzyüze  eğitim öğretim başladı .Allah devamını nasibeylesin .

Şunuda unutmamalıyız ki eğitimin temeli ailede başlar , eğer aile birbiriyle barışıksa  uyum içindeyse  güzellikler içerisinde , okulla   ve çevreyle  devam eder her çocuk ailesinden , okulundan ve çevresinden edindiği bilgi ve davranışların etkisi altında kalır. Bu noktada  kız erkek  ayrımı yapmaksızın  çocuklarımızın eğitim ve öğretim  için bütün imkanlarımızı seferber edelim .

Unutmayalım ki  İslamın gayesi bütün  insanlığı  kemale erdirmektir. Buda  Allah ın emirlerini bilmekle ahlaklı , eğitimli , dinini bilen bir nesil olmakla mümkün olur. Bütün öğrencilerimize başarılar diliyorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha