Muğla Haber Gazetesi

Muğla’ya 8 milyarlık yatırım

Muğla’ya 8 milyarlık yatırım
06 Ağustos 2014 - 12:19

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı İhsan Şener, AK Parti iktidarının Muğla ve ilçelerine 12 yılda 8 milyar TL’lik yatırım yaptığını açıkladı. Şener, Ege Bölgesi’nin GAP’ının Muğla olduğunu söyledi.

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı İhsan Şener, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı seçim kampanyası kapsamında 6 Ağustos’ta (bugün)Muğla’da olacağını söyledi. Şener, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Muğla’da düzenlenecek mitingde halka sesleneceğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Muğla’yı “Efeler’in şehri, yiğitlerin şehir ve kahramanların şehri” diye tarif ettiğini hatırlatan Şener, bu sevgiyle Ulaştırma, haberleşme, Eğitim, Sağlık, Adalet, Orman ve Su işleri, Enerji, Çevre, Toki, Tarım ve Hayvancılık, Spor, Turizm, Vakıflar, Teknoloji, Köydes, Spor, Üniversite ve bir çok alanda 8 Milyar liranın üzerinde yatırım ve desteğin 12 yılda gerçekleştirildiğini hatırlattı.

EGE’İN GAP’I MUĞLA’DA

Ege’nin GAP’ının Muğla’da olduğunu söyleyen Şener, “Ege’nin GAP’ı olarak tabir edilen Türkiye’nin 6. Büyük barajı olan Dalaman

Akköprü Barajı ve Hes hizmete girmesi sağlandı. Sulama, elektrik üretiminin yanında turistik tesis, yerleşim yerleri, havaalanı böylece taşkın ve sellere karşı korunması da sağlandı. Ayrıca Bodrum’un ve beldelerinin su problemini çözmek için hayata geçirilen içme suyu projesiyle 2040 yılına kadar çözülmesi sağlandı.”

DERSLİK SAYISI 7 KAT ARTTI

Cumhuriyet tarihinde 79 yılda yapılan derslik sayısının 7 katının 12 yılda gerçekleştirildiğini ifade eden Şener, “Muğla’da Eğitim alanında 79 yılda yapılan yatırımların 7 katından fazla derslik açıldı. 2002 yılına kadar sadece 926 derslik var iken bu rakam 7 bin 300’e yükseldi. Evlatlarımıza ücretsiz kitapların yanında şimdi ise tablet bilgisayar dağıtılarak teknolojinin imkanları ile eğitim almaları sağlandı.”

Sadece Ortaöğretimde değil Muğla Üniversitesine de büyük yatırımların yapıldığını ifade eden Şener, “12 yılda yapılan 6 fakülte, 1 yüksekokul, 2 enstitü, 2 meslek yüksekokulu, 4 araştırma ve uygulama merkezi ile 2002 yılında 9 bin 834 olan öğrenci sayısı 12 yılda 30 bine ulaştı. Ayrıca öğrencilerimizin konaklamaları için yeni yapılan 5 yıldızlı yurtlar ile 2 bin 600 olan yatak sayısı 4 bin 400’e çıkartılarak 1,2,3 kişilik odalarda kalmaları sağlandı.”

Sağlık alanında 700 yataklı sağlık kompleksi yapımı için çalışmaların sürdüğünü belirten Şener, “Muğla’ya yapılan onlarca hastane ve sağlık merkezinin yanında 700 yataklı bir Sağlık kampusunun yapımı için çalışmalara başlandı. Süren projeler ile milletimizin daha kaliteli hizmet almasını sağlıyoruz. 12 yılda otel konforunda hastaneler ile bin 427 olan yatak sayısı bin 940’a çıktı.”

DUBLE YOL 3 KAT ARTTI

79 yılda yapılan duble yolun 3 katının 12 yılda yapıldığını bildiren Şener, “Muğla’da 2002 yılına kadar 90 kilometre bölünmüş yol yapılmışken 2002-2013 yılları arasında 3 kat arttırılarak toplam bölünmüş yol mesafesi 276 kilometreye çıkarıldı. Ayrıca Muğla’yı diğer illere, ilçelere bağlayan karayolu ağı 949 kilometreye ulaştı. Havayolu halkın yolu oldu ve uçmayan kalmadı. Sadece Muğla’da ki havaalanlarında 1 yılda 7,5 milyon yolcu uçtu.”

ÇİFTÇİ’YE DESTEK KATLANARAK ARTTI

Üretimin her alanında üreticinin desteklendiğini ve korunduğunu bildiren Şener, “2002 yılında üreticilerimize ödenen toplam prim desteği sadece 15 Milyon lira iken 2013’te ise 6 kat artarak 97 Milyon liraya yükseldi. 12 yılda Muğla üreticiye toplam 799 milyon lira prim desteği ödendi. 12 yılda Muğla’da çiftçiye hayvancılık desteğini ise 80 kat arttı. 2002 yılına kadar 941 bin lira destek verilirken bu rakam AK Parti hükümeti döneminde ise 76 Milyon liraya yükseldi.12 yılda inşa edilen sulama projeleri ile 207 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Muğla’mızın verimli topraklarına bereket geldi. Ayrıca 161 bin dekar arazinin sulama suyu da hazır. Çiftçimize üretimi her alanında destek olundu.”

TURİST SAYISI 2’YE KATLADI

Turizm alanında yapılan yatırımlar ile 2003 yılında 2 milyon turist gelirken şuanda 3,5 Milyon turistin geldiğini hatırlatan Şener, “Turizm alanında yatırımcılara sağlanan kolaylık ile sadece işletme belgeli tesislerde konaklayan kişi sayısı 1 milyon 800 bin kişiden 2 milyon 500 bin liraya yükseldi. Toplamda ise 3,5 Milyon turist Muğla’ya geliyor. Muğla’ya yapımına başlanan iki yat limanından Ören Yat limanı tamamlanarak hizmete girdi. Diğer yat limanı Datça ile ilgili çalışmalar sürüyor. Ayrıca 12 yılda yapılan Milli parklar, tabiat parkları, mesire yerleri ile vatandaşımızın rahat nefes alacak alanlar oluşturuldu.”

HER ALANDA YATIRIM

Muğla’ya her alanda yatırımlar yapıldığını anlatan Şener, şunları söyledi: “Muğla ve ilçelerine açılan onlara spor tesisiyle lisanslı sporcu sayısı 12 yılda 15 kat artarak 2 bin 300’den 35 bine yükseldi. Muğla’ya Toki tarafından bin 805 konut, liseler, ilköğretim okulları, hastaneler, sağlık ocakları, ticaret merkezleri, anfi tiyatro inşa edildi.  Köydes kapsamında köylerimizin 1236 kilometrelik yolu asfalt, bin 217 kilometresi stabilize ile kaplandı, 307 köyün içme suyu sorunu ortadan kalktı. Sosyal yardım programı çerçevesinde ise çocuklarımızın okuması için 4 bin 935 kişiye eğitim yardımı, eşi vefat eden sosyal güvencesi olmayan bin 842 kadına maaş,  yoksul 37 bin 768 vatandaşımıza sağlık güvencesi sağlandı. 11 bin 743 yaşlı ve engelli vatandaşımıza ise evde bakım maaşları bağlandı.”

MİLLİ İRADE BAYRAMIMIMIZ HEP BİRLİKTE KUTLAYALIM

Tarihimizde bir ilk’in 10 Ağustos’ta yaşanacağını ifade eden Şener, “Milletimiz ilk kez kendi Cumhurbaşkanını seçecek. 10 Ağustos’ta milli irade bayramı yaşayacağız. Türkiye’de son 12 yılda yaşanan değişim’in mimarı, milletinin öz değerlerine saygılı, bunları yaşatma mücadelesi içerisinde olan Başbakanımız Erdoğan’ı Cumhurbaşkanlığına hep birlikte taşıyacağız. Milletimiz Hak’tan, Halktan yana bir Cumhurbaşkanı istiyor. Milletin derdi ile dertlenmiş bir cumhurbaşkanı istiyor. Bu özellikleri taşıyan tek isim Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha