FATİH ERÇELİK: “MADENLER DE BİZİM, ORMANLAR DA BİZİM!”

TES-İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı ve TÜRK-İŞ Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik, Akbelen Ormanı’nda yaşanan olaylara ilişkin açıklama yaptı.

FATİH ERÇELİK: “MADENLER DE BİZİM, ORMANLAR DA BİZİM!”

TES-İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı ve TÜRK-İŞ Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik, Akbelen Ormanı’nda yaşanan olaylara ilişkin açıklama yaptı. Erçelik, “Kimsenin alın terimiz üzerinden şov yapmasına izin vermeyeceğiz, ve ne olursa olsun madenlerimizi ve santrallerimizi sahipsiz bırakmayacağız” dedi.

Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Akbelen ormanında bölge halkı tarafından direniş devam ediyor.

TES-İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı ve TÜRK-İŞ Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik, Akbelen Ormanı’nda yaşanan olaylara ilişkin açıklama yaptı.

Erçelik, yayımladığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bizler TES-İŞ ve MADEN-İŞ olarak Milas ve Yatağan bölgesindeki maden ve termik santral çalışanlarıyız. Biz İkizköy’de, Çamköy’de, Dereköy’de, Türkevleri’nde yani bu santrallere komşu köylerde ve Milas’ta yaşayan binlerce kişi, 3 nesildir her gün bu maden sahaları ve santrallerde 7/24 hiç ara vermeden çalışıyor ve ülkemizin ihtiyacı olan enerjiyi üretiyoruz.

Halkımıza seslenmek istiyoruz. Bizler işini kaybetmek istemeyen bu yörenin insanlarıyız. Madenler de bizim, ormanlar da bizim! Çocuklarımız her gün “baba maden kapatılırsa işsiz mi kalacaksın” diye soruyor.

Çocuklarımızın ve ülkemizin daha iyi bir geleceğe sahip olabilmesi için yerli kaynakları akıllıca kullanarak üretmenin önemini hepimiz biliyoruz. Yıllardır ülkemizin yer altı zenginliklerini enerjiye dönüştürüyoruz. Bu maden ve santraller hepimizin milli serveti. Bu sayede çocuklarımız okullara gidiyor, esnaf evine ekmek götürüyor, fabrikalarda çarklar dönüyor.

Bizler de her anne baba gibi çocuklarımız ve ailemiz için çalışıyoruz. Ancak karşımızda ‘kömür çıkarılmasın, santraller kapatılsın’ diyen, bölge dışından bir grup var. Santrallerin çalışmasını engellemek için bugüne kadar açtıkları davaların hepsini kaybettiler. Yüce yargımız, tüm davalarda haklılığımızı ve yasalara uygun bir şekilde çalıştığımızı gösteren kararlar verdi. Bu kez de bu grup, yargı kararlarının uygulanmasını engellemek için harekete geçtiler. Çoğu gerçek olmayan bilgilerle kamuoyu oluşturup linyit sahalarının işletilmesini engellemeye çalışıyorlar!

Bu topraklarda doğmuş ve büyümüş kişiler olarak bu toprakların değerini bizden daha iyi kimse bilemez. Hem madeni kullanmak hem de çevreyi korumak mümkün. Biz 35 yıldır bu bölgede hem madencilik hem de zeytincilik yapıyoruz.

Bu santraller 1980’lerden beri çalışıyor. O dönem verilen ruhsat sınırlarının dışına hiç çıkılmadı ve çıkılması da mümkün değil. Bugün ne değişti?

Madenlerimiz ve santrallerimiz kapanırsa, enerjide giderek daha fazla dışarıya bağımlı hale geliriz. Her geçen gün elektrik faturalarımız artar. Ülkemizin yerli enerji kaynaklarını kullanarak üretim yapan maden ve santral işçileri işsiz kalır.

Bugün, maden ve santrallerimizdeki mesai arkadaşlarımız işlerinin başındayken, onların da sesi olmaya geldik! Ne kadar büyük ve güçlü bir aile olduğumuzu göstermeye geldik! Vatanımıza, milletimize, işimize, aşımıza, santrallerimize sahip çıkmaya geldik!

Kimsenin alın terimiz üzerinden şov yapmasına izin vermeyeceğiz, ve ne olursa olsun madenlerimizi ve santrallerimizi sahipsiz bırakmayacağız! Oyuna gelmeyin, bindiğiniz dalı kesmeyin! Enerji hayattır, medeniyettir!”

Bu haber toplam 735 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.