Muğla Haber Gazetesi

Kadın balıkçılar giderek azalıyor

Kadın balıkçılar giderek azalıyor
24 Mart 2016 - 9:37

Aile balıkçılığının temelini oluşturan kadın balıkçıların sayısı her geçen gün azalıyor.

Kadın balıkçıların sorunlarına çözüm üretmek üzere uygulamaya konan Ege’nin Kadın Balıkçıları Projesi ile uzmanlar ve akademisyenler kadın balıkçıların çözüme aktif katılımı, örgütlenme, liderlik konularında güçlendirilmelerine yönelik çalıştı.
Kadın balıkçılar, balıkçılık mesleğini gün geçtikçe zorlanarak yaptıklarını, buna da en büyük etkenin aşırı avcılık, yasa dışı avcılık ve bunların doğal sonucu olarak biyolojik çeşitlilikte azalma dolaysıyla düşük av miktarı ve yetersiz gelir olduğunu belirtiyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Dairesi yayınlarından olan Datça-Bozburun Yarımadası Balıkçılığının Sosyoekonomik Durumu Raporu’nun ortaya koyduğu üzere; Yarımadadaki balıkçılar geçimlerini sağlayabilmek için ya balıkçılık mesleğini bırakıyor ya da artı gelir kaynaklarını tercih ediyor.
Ege’nin Kadın Balıkçıları Projesi, 2015-2016 arasında bu sorunların çözümü için kadın balıkçıların aktif katılımının desteklenmesi, kamu kurumları ve ilgili kurumlarla işbirliklerinin geliştirilmesi konularında çalışmalar yürüttü. Böylece kadınların denizdeki emeğinin tanınması, denizden kopmamaları için artı gelir kaynakları üretilmesi, genç neslin balıkçılığa ilgisinin arttırılması konularınca çalışıldı. Tüm bunlar, denizel biyoçeşitlilik ve balıkçılık ekonomisi konularında uzman akademisyenler, Yarımadadaki Su Ürünleri Kooperatifleri başta olmak üzere geniş bir ekip tarafında gerçekleştirildi.
Akdeniz Koruma Derneği tarafından yürütülen Ege’nin Kadın Balıkçıları Projesi’nin koordinatörü ve Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Huriye Göncüoğlu: “Datça-Bozburun Yarımadası, kadın ve erkeğin eşit bilgi ve tecrübe donanımıyla geleneksel kıyı balıkçığını yaşattığı özel bir bölge. Denizel biyoçeşitliliğin ve denizdeki kadın balıkçı sayısının azalması ülkemizdeki geleneksel kıyı balıkçılığının ve bunun getirdiği kültür için kaygı verici. Denizlerin ve kadın balıkçıların dahil olduğu geleneksel kıyı balıkçılığını yaşatmak için sürdürülebilir balıkçılık yönetiminin hayata geçirilmesi geliyor”
Ege’nin Kadın Balıkçıları Projesi, GEF Küçük Destek Programı (SGP) – COMDEKS fonu ve Vehbi Koç Vakfı tarafından desteği ve Bozburun, Datça, Palamutbükü, Mesudiye ve Karaköy Su Ürünleri Kooperatifleri ve KEDV’in işbirliği, Marmaris ve Datça Belediyelerinin katkıları ile yürütülüyor.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha