YATAĞAN’DA “ZEYTİN GÖZLÜ ÇOCUK PROJESİ” KAPSAMINDA FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

MUSTAFA AKTAŞ2022-2023 Eğitim Öğretim yılı Yatağan Kaymakamlığı himayesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “Zeytin Gözlü Çocuk Projesi” fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.İlkokul 4. Sınıf...

YATAĞAN’DA “ZEYTİN GÖZLÜ ÇOCUK PROJESİ” KAPSAMINDA FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

MUSTAFA AKTAŞ

2022-2023 Eğitim Öğretim yılı Yatağan Kaymakamlığı himayesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “Zeytin Gözlü Çocuk Projesi” fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.

İlkokul 4. Sınıf 512 öğrencinin ve 34 öğretmenin aktif katılımı ile yürütülen projede 2022-2023 eğitim yılı final etkinliği olan zeytin fidan dikimi Eskihisar dikim sahasında gerçekleşti.

Fidan dikimine, Yatağan Kaymakamı Mustafa Emre Kılıç, Belediye Başkan  Yardımcısıİsmail Kaya, Orman İşletme Müdürü  Beril Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar, İlçe Tarım Müdürü  Ayşe Didem Biber, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Kamuran Adalı, Zeytin Dostu Derneği Panel Lideri Eczacı Atilla Totoş, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar konuşmasında şunları söyledi:

“2022-2023 Eğitim Öğretim yılında Kaymakamlığımız himayesinde, siz kıymetli paydaş kuruluşlarımız iş birliği ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen “Zeytin Gözlü Çocuk” projemizin finaline ve fidan dikimi etkinliğimize hoş geldiniz.  Zeytinin şifası ve mucizesini sevgili öğrencilerimizin gözünden görmeye niyetlendiğimiz projeyi gerçekleştirmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Gelişen teknoloji ve değişen toplum şartlarının gerektirdiği şekilde zeytinle ilgili bilgi ve kültürümüzün yenilenmesi, değişmesi ve gelişmesinin gerekliliğine inanıyoruz. Bu gerekliliğin verdiği motivasyon ile ağaç yaşken eğilir sözünden yola çıkarak ilçemizdeki 4. Sınıfta öğrenim gören 512 öğrencimiz, öğretmenleri ve velileri ile zeytincilik ve zeytinin mucizesi hakkında bir farkındalık yolculuğuna çıktık.”

“Gel Zeytin Gözlü Çocuk Sana Bir Sır Vereyim, Zeytin Mucizesini Sana Öğreteyim” fikriyle çıktığımız yolda, Zeytin Dostu Derneğinin kıymetli katkılarıyla 8 atölye çalışması yapıldı, öğretmenlere zeytinyağı tadım eğitimi verildi, Stratonikeia Antik Kentine gezi düzenlendi ve medeniyetler ve kentteki zeytin ağaçlarının tarihi ile ilgili öğrenciler bilgilendirildi, soğuk yöntem zeytinyağlı sabun yapımı etkinliği gerçekleştirildi, “Zeytin ve Zeytin Yağı Hakkında Her Şey” konulu çevrimiçi öğretmen ve öğrenci eğitimi verildi, zeytinin mucizesi hakkında tüm öğrenci ve öğretmenlerimizin işbirliğinde dijital kitap hazırlandı, zeytinyağının mucizesi konulu resim yarışması gerçekleştirildi ve bugün de zeytin gözlü çocuklarımız 100 zeytin fidanını toprakla buluşturup geleceklerine umut dikecekler. Umuyoruz ki bu proje vesilesiyle zeytin ve zeytin yağının kaliteli üretimi konusunda farkındalık düzeyi artmıştır.”

Yatağan Kaymakamı Mustafa Emre Kılıç da yaptığı konuşmada,  “İlçemizde yürütülen ‘Zeytin Gözlü Çocuk’ projesinde yer alan öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz başarılı çalışmalar gerçekleştirdiler. Bu proje ile ilçemizde zeytin ve zeytinyağı konusunda farkındalık düzeyinin artmasına vesile olan öğretmen ve öğrencilerime teşekkür ediyorum” dedi.

Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ilkokul 4. Sınıflar arası “Zeytinin Mucizesi” temalı resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere, ödülleri Yatağan Kaymakamı Mustafa Emre Kılıç tarafından verildi.

100 fidan dikiminin gerçekleştiği etkinlikte ölmez ağacını ve umutlarını toprakla buluşturarak her ağaca künyelerini astılar. Etkinlik sonrası öğrencilere kumanya dağıtımı gerçekleşti ve fotoğraf çekimi ile etkinlik son buldu.

Bu haber toplam 1091 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.