YATAĞAN’DA MAVİ YEŞİL PROJESİNDE LİSE ÖĞRENCİLERİ TOHUM BOMBALARINI TOPRAKLA BULUŞTURDU

MUSTAFA AKTAŞMuğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan “Mavi Yeşil Okullar” projesi kapsamında Yatağan Şehit Engin Yalçın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Yatağan Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri gazetelerden...

YATAĞAN’DA MAVİ YEŞİL PROJESİNDE LİSE ÖĞRENCİLERİ TOHUM BOMBALARINI TOPRAKLA BULUŞTURDU

MUSTAFA AKTAŞ

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan “Mavi Yeşil Okullar” projesi kapsamında Yatağan Şehit Engin Yalçın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Yatağan Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri gazetelerden yaptıkları tohum bombalarını toprakla buluşturdu.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan“Mavi Yeşil Okullar” projesi ile okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında, kamu kaynaklarının etkin kullanılması, dünyada her geçen gün tüketim miktarları artan enerji kaynakları hakkında öğrencilerde farkındalık oluşturulması, çevreye duyarlı, doğayla barışık, tüketim bilinci yüksek, ekolojik dengeye katkı sağlayan nesiller yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Muğla’da 13 ilçede pilot uygulama olarak etkin bir şekilde yürütülen projede Yatağan Şehit Engin Yalçın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Yatağan Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri, okul koordinatör öğretmenleri Naciye Erdinç Özuçan ve Nilgün Özler, proje koordinatörleri Sema Yalaçeşme Diken ve Elif Yılmaz’ın katılımı ile tohum bombaları toprakla buluştu.

Proje kapsamında Yatağan Şehit Engin Yalçın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri atıl durumdaki gazetelerden hamur yaparak defne, karaçam, kızılçam, orkide gibi bitki tohumlarını kullanarak tohum bombalarını yaptılar. Yatağan Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri ise kil kullanarak aynı bitki tohumlarından bitki tohumlarını oluşturdular. Lise öğrencileri bir araya gelerek Şeref köyünde tohumla toprağı bir araya getirerek geleceklerine umut oldular.

“DOĞANIN ÖNEMİNİN FARKINDA OLAN ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR EDERİM”

Öğrencilerin etkin olarak katıldığı etkinlik kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar gazetemize verdiği bilgide, “İnsanların doğa ile etkileşimleri, kaynakların aşırı tüketimi nedeni ile giderek doğal çevre aleyhine önemli sonuçlara neden olmaktadır. Birey ve toplumların doğada canlılar için mevcut olan imkânları kullanmada plansız davranmalarının özünde, ihtiyaçlar ile kaynaklar arasında bir denge kurma arayışında olmamaları yer almaktadır. Tasarruf kültürü, bu noktada önemli bir zenginlik olarak, söz konusu sorunun çözümüne önemli katkılar sunabilecek nitelikler taşımaktadır. Bu proje kapsamında tohumları toprakla buluşturan ve doğanın öneminin farkında olan ve bu etkinlikte aktif yer alan ve katkı sunan tüm öğrenci ve öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu haber toplam 1110 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.