MUĞLA’YA 25 BİN 826 VATANDAŞ TAHLİYE EDİLDİ

Muğla Valiliği tarafından yapılan açıklamada, deprem bölgesine yapılan yardım sevkiyatlarının aralıksız devam ettiği açıklandı. Verilen bilgilere göre, 15 Şubat itibariyle, deprem bölgesinden Muğla’ya 25 bin 826 vatandaş...

MUĞLA’YA 25 BİN 826 VATANDAŞ TAHLİYE EDİLDİ

Muğla Valiliği tarafından yapılan açıklamada, deprem bölgesine yapılan yardım sevkiyatlarının aralıksız devam ettiği açıklandı. Verilen bilgilere göre, 15 Şubat itibariyle, deprem bölgesinden Muğla’ya 25 bin 826 vatandaş tahliye edildi.  3 bin 843 afetzede kamu misafirhaneleri ve yurtlarda, 6 bin 587 afetzede otellerde ve 15 bin 396 afetzede ise evlerde barınıyor.

6.02.2023 Pazartesi günü meydana gelen depremlerin ardından Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında Muğla İl Afet ve Acil Durumlar Yönetim Merkezi çalışmalarına başladı.

Olayın meydana geldiği ilk andan itibaren Arama Kurtarma, Güvenlik, Sağlık ve sivil toplum kuruluşlarında görevli ekipler deprem bölgelerine intikalleri sağlanmaya başlandı ve halende sevkiyatlar aralıksız devam ediyor.

15 Şubat itibariyle, Muğla’dan deprem bölgesinde 683 araç (iş makinası, vinç, ekskavatör, kepçe, karavan, kamyon wc, bakım onarım aracı, arazöz, su ikmal aracı, tır mutfak, ikram aracı, ambulans, mobil baz istasyonu, cenaze aracı)ve 3076 personel ve gönüllünün görev almış olup, ayrıca il genelinde toplanan battaniye, kuru gıda, bakliyat,  giyim, ısıtıcı, su, hijyen malzemesi, yatak, yorgan, çadır, jeneratör, seyyar wc/banyo, konteyner, yakacak ve uyku tulumunun bulunduğu toplam 627 tır yardım malzemesi bölgeye karayoluyla, sivil gemilerle, askeri gemilerle ve askeri uçaklarla sevk edildi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay, Osmaniye, Kilis ve Gaziantep illerinden tahliye edilen vatandaşların Muğla’ya getirilerek, Muğla Valiliği ve Muğla İl Afet ve Acil Durumlar Yönetim Merkezi koordinasyonunda belirlenen barınma alanlarına ve misafirhanelere yerleştirildi.

15 Şubat itibariyle, deprem bölgesinden Muğla’ya 25 bin 826 vatandaş tahliye edildi.  3 bin 843 afetzede kamu misafirhaneleri ve yurtlarda, 6 bin 587 afetzede otellerde ve 15 bin 396 afetzede ise evlerde barınıyor.

Kamu misafirhanelerinde ve yurtlarda kalan afetzedelerin 3 öğün yemeği karşılanırken, 13 ilçede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılan yardımlarla Ücretsiz Sosyal Market hizmeti veriliyor.

Afetzedelerin barındığı kamu misafirhaneleri, yurtlar ve otellerde 24 saat sağlık ekipleri hizmet vermekte olup, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü psikososyal destek ekipleri afetzedelere destek oluyor.

Afet nedeniyle Muğla’ya gelen okul çağındaki öğrencilerin Muğla genelinde okullara nakillerinin gerçekleştirilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçelerde ve Barınma Merkezlerinde Eğitim Danışma Masaları kuruldu.

Bu haber toplam 140 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.