İŞÇİ PARTİSİ MUĞLA ÖRGÜTÜ’NDEN DEPREM AÇIKLAMASI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Muğla İl Örgütü, Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana gelen depremin ardından gündemden düşmeyen bina yapısı ve deprem hazırlık çalışmalarına yönelik açıklama yaptı. Yapılan açıklamada,...

İŞÇİ PARTİSİ MUĞLA ÖRGÜTÜ’NDEN DEPREM AÇIKLAMASI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Muğla İl Örgütü, Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana gelen depremin ardından gündemden düşmeyen bina yapısı ve deprem hazırlık çalışmalarına yönelik açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, deprem riskinde bulunan Muğla’da depreme hazırlık çalışmalarının hayati öneme sahip olduğu vurgulandı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

6-7 Şubat tarihlerinde meydana gelen ve on binlerce yurttaşımızı kaybettiğimiz deprem felaketinden sonra yaralarımızı sarmaya, halkımızla dayanışma içinde olmaya devam ediyoruz. Kaybettiğimiz yurttaşların acısını paylaşıyor, yakınlarına ve bütün halkımıza başsağlığı diliyoruz. Deprem felaketinden sonra bütün ülkede olduğu gibi, fay hatlarının yoğun bir şekilde bulunduğu Muğla’da ikamet eden yurttaşların da yaşadıkları konutların, çalıştıkları veya gün içinde bulundukları kamu binaları ve iş yerlerinin, çocuklarını gönderdikleri okulların depreme hazır olup olmadığı konusunda endişeleri artmıştır.

Birinci derece deprem bölgesinde yer alan Muğla’da çok sayıda fay hattının bulunduğu ve yıkıcı büyüklükte depremlerin Muğla’da da gerçekleşebileceği uzmanlarca ifade edilmektedir. Ülkemizin pek çok bölgesinde depreme hazırlıkla ilgili yoğun çalışmalar başlatılmışken, depremselliği son derece yüksek olan Muğla’da da aynı doğrultuda adımların atılması hayati öneme sahip bir zorunluluktur.

Depremin yarattığı tahribat ve can kayıplarının, depremin gerçekleştiği bölgedeki yapı stokunun niteliği ile ilgili olduğu ülkemizde defalarca acı şekilde tecrübe ettiğimiz bir husustur. Bu noktadan hareketle Muğla’da depreme hazırlık ile ilgili olarak ilk atılması gereken adım süratle ildeki yapı stokunun durumunun tespit edilmesidir. İldeki yapıların; projesiyle olan uyumu, zemin analizi, yapım yılı, hazır beton ile yapılıp yapılmadığı gibi genel karakteristik özellikleri olabilecek en hızlı biçimde tek tek incelenmeli, durumu kritik olan yapılar tespit edilip 2. Etap ve gerekirse 3. Etap kontrollerle riskli yapılar ortaya çıkartılmalı ve gerekli işlemlere derhal başlanmalıdır.

“2000’Lİ YILLARDAN ÖNCE YAPILAN İNŞALARIN ANALİZİ YAPILMALI”

İnşaat Mühendisleri Odası’nın Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri ile irtibat kurarak yapı envanterinin tespiti için ön hazırlıklara başladığını memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz. Bununla birlikte bu sürecin de hızlandırılması, meslek odalarınca talep edilecek kolaylıkların sağlanması ve bahse konu iş ve işlemlerin süratle yaygınlaştırılarak tamamlanmasının acil bir gereklilik olduğunu düşünüyoruz. Bu çalışmaların bir an önce hayata geçirilmesi konusunda ilgili kurumları koordinasyon içinde çalışmaya, değerli Muğla kamuoyunu da bu konunun önemle takipçisi olmaya davet ediyoruz.

Yapı stokunun niteliği konusu yapılacak kontroller sonucu ortaya çıkacaktır. Ancak endişeyle ifade etmeliyiz ki, özellikle mevcut deprem yönetmeliğinin ve hazır beton sanayisinin hayatımıza girdiği dönemden önce inşa edilen yapılarımızın çok büyük bir bölümünün yaşadığımız tarzda bir trajediye hazır olmadığı yetkin mühendislerce ifade edilmektedir. Bu bağlamda özellikle 2000’li yıllardan önce inşa edilmiş hastaneler, okullar, alış veriş merkezleri, oteller gibi toplu yaşamı ilgilendiren yapıların öncelikli olarak analizlerinin yapılarak gerekli prosedürlerin derhal uygulanmasını talep etmekteyiz.

“DEPREME HAZIRLIK KONUSU OLAĞAN AKIŞINA TERK EDİLEBİLECEK BİR KONU DEĞİLDİR”

Bu noktada; Menteşe’nin sembol yapılarından biri olan ve hakkında depreme dayanıklı olmadığı nedeniyle yıkım kararı bulunan Mustafa Muğlalı İşhanı’nın, maalesef depreme hazırlık noktasında olumsuz bir örnek olarak da sembol haline geldiğini gözlemliyoruz. Belediye ve mülk sahipleri arasındaki uzlaşmazlığın farkındayız, ancak aradan geçen sürede binanın yıkım kararı verilmiş bir şekilde yüzlerce yurttaşımıza hizmet vermeye devam etmesi kabul edilebilir değildir. Depreme hazırlık konusu, sürüncemeye bırakılacak, uzun hukuki prosedürlerin olağan akışına terk edilebilecek bir konu değildir.

“TARAFLARA SORUMLULUK ALMA ADINA ÇAĞRI YAPIYORUZ”

Uzlaşmazlıkların hızla giderilmesi, mülkiyet sahiplerinin talepleri de göz önüne alınarak gerekli adımların derhal atılması konusunda taraflara sorumluluk alma adına çağrı yapıyoruz.

Mustafa Muğlalı İş Hanı depreme hazırlık konusunda ülkemizde sıkça rastlanan çözümsüzlüğün değil, bu konudaki irade ve ortak bilincin sembolü olmalıdır. Benzer şekilde konutun anayasada ve evrensel insan hakları sözleşmelerinde temel bir hak olarak tanımlandığı akılda tutularak; ilde tespit edilen depreme dayanıklılığı düşük konutların dönüşümünde  de mülk sahipleri ve kiracıları memnun edecek, kar amacı değil, kamunun temel bir sorumluluğu olan  konut hakkının yerine getirilmesi amacını taşıyan bir yaklaşım takip edilmelidir. Depreme hazırlık  çalışmaları, ülkemizde maalesef sıklıkla müşahede edilen; mülk sahiplerinin ve mesken sakinlerinin  itiraz edeceği, sürecin tıkanacağı ve sonuç olarak adım atılmadan tarafların birbirini suçladığı bir  çözümsüzlük sürecine hapsolunmamalıdır. Unutulmamalıdır ki konut hakkı, depremlerin yıkıcı  olabileceği bölgelerde yaşam hakkı ile aynı şeyi ifade etmektedir. Muğla’nın depreme hazırlığı ile ilgili olarak alınmış ve alınacak önlemlerin, özellikle de öncelikli önemde gördüğümüz yapı stokunun değerlendirilmesi çalışmalarının takipçisi olacağımızı ve bu  konuda görüş ve önerilerimizi kamuoyuyla sıklıkla paylaşacağımızı saygıyla duyuruyoruz.

Bu haber toplam 1100 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.