Muğla Haber Gazetesi

“Gelir vergisinde oran değil matrahlar artırılmalı”

“Gelir vergisinde oran değil matrahlar artırılmalı”
16 Ekim 2017 - 12:28

Memur-Sen İl Başkanı ve Eğitim Bir-Sen Muğla Şube Başkanı Önder Uçak, gelir vergisine ilişkin adaletsizlik ve buna dayalı olarak kamu görevlileri dahil emek kesiminin yaşadığı mağduriyeti gündeme getirdi.
Memur-Sen İl Temsilcisi Uçak, yaptığı açıklamada, “Gelirin vergilendirilmesinde iki temel parametreye yer verilmiştir. Bunlardan ilki oran, ikincisi ise oranın uygulanacağı matrahtır. İçinde bulunduğumuz süreçte her iki parametre açısından ücretli çalışanlar aleyhine sonuçlar doğuracak gelişmeler söz konusudur. Maliye Bakanlığı’nın gelir vergisine yönelik değişiklik çalışmalarında iki teknik bilgiyi sizlerle paylaşmak isteriz.
Bunlardan birincisi oranla ilgilidir ki; yüzde 27 oranının uygulandığı üçüncü dilimde oran yüzde 30’a yükseltilmektedir. İkinci sorun geçmişten bugüne gittikçe derinleşen matrah sorunudur ve bu sorun oran artışına denk gelecek mağduriyetler üretmiştir ve eğer gereken müdahale yapılmazsa üretmeye de devam edecektir. Daha net bir ifadeyle, gelir vergisinde oranların uygulanmasına esas alınan matrahların artırılması beklenirken, oran artışı yapılarak emek kesiminin vergi kaynaklı gelir kaybı artırılmak istenmektedir. Gelir vergisi matrahları, her yıl ‘yeniden değerleme oranı’ üzerinden artırılmaktadır. Yeniden Değerleme Oranı’nın, temel parametresi üretici fiyat endeksidir. Esasen gelir vergisi matrahlarının belirlenmesindeki sıkıntı ya da bizim ifademizle matrah oyunu da burada başlamaktadır. Gelir vergisine ilişkin mevcut adaletsizliklerin giderilmesi yönünde adım atılmasını beklerken, aksi yönde bir irade ile oran arttırma yönünde düzenleme yapılması; adaletsizliğin sona ermesine değil derinleştirilmesine çaba sarf edildiği kanaati uyandırmaktadır. Gelir vergisindeki artıştan elde edeceğiniz kazancı kamu kurumlarındaki israfı önlediğinizde kat ve kat fazlasını sağlamış olacaksınız. Kamu kurumlarında binlerce araç kiralanmış durumda, önüne gelen bürokrat makam aracı kullanmakta hatta basına yansıdığı kadarıyla istisnai olsa da makam aracıyla özel işlerini gören bürokratlarda bulunmaktadır. Kamu kurumlarının harcamaları disiplin altına alınmalı ve ciddi bir şekilde tasarrufa gidilmelidir. Acilen bu ülke bürokratik vesayetten de kurtulmalıdır. ‘Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır’ sloganının yanına ‘vergide adalet esastır’ afişinin eklenmesi için içinde bulunduğumuz süreç iyi değerlendirilmeli; yüzde 27’lik oranın 3 puan artışla yüzde 30’a çıkarılması yanlışından vazgeçilmeli ve gelir vergisinde yeniden değerleme oranın da ÜFE yerine TÜFE’nin esas alındığı sistem hayata geçirilmeli tekliflerimizi karşılayacak düzenlemeler gerçekleştirilmelidir. Bir çelişki ise özel şirketlerin vergilendirme oranının yüzde 20 sabitesinde tutulurken, çalışan kesime yüklenen vergi yükü ise yukarıda anlattığımız gibi neredeyse özel şirketlerin kat be kat üstünde. Bu anlayışın sonucu ancak sosyal maliyettir” dedi. (İHA)

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha