Muğla Haber Gazetesi

GEKA’YA 200 MİLYONLUK YATIRIM TEKLİFİ

GEKA’YA 200 MİLYONLUK YATIRIM TEKLİFİ
15 Mayıs 2014 - 10:39

Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından 2014 yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında yürütülen Yenilikle Dönüşüm ve Çevre Mali Destek Programlarına başvurular 8 Mayıs 2014 tarihinde tamamlandı. Başvurusu yapılan toplam 210 adet proje için yaklaşık 200 milyon TL tutarında yatırım teklif edildi.

Bölgedeki işletmelerin yenilik, teknoloji, tasarım ve markalaşma kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik geliştirilen Yenilikle Dönüşüm Mali Destek Programı kapsamında; Aydın’dan 47, Denizli’den 78, Muğla’dan ise 29 proje olmak üzere toplam 154 proje başvurusu yapıldı. Kar Amacı Güden Kuruluşlara yönelik tasarlanan Yenilikle Dönüşüm Mali Destek Programına yönelik Bölge genelinden yapılan toplam 162,27 milyon TL’lik yatırımın 75,52 milyon TL’si GEKA’dan talep ediliyor.

Bölge’nin Ar-Ge, teknoloji, tasarım, yenilik ve yeniliğe dayalı girişimcilik kapasitesinin artırılması; özel sektör, üniversite, kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğinin geliştirilmesini amaçlayan Yenilikle Dönüşüm Küçük Ölçekli Alt Yapı Projeleri Mali Destek Programı için Aydın’dan 2, Denizli’den 1, Muğla’dan ise 5 olmak üzere toplam 8 başvuru yapıldı. Bu program kapsamında Bölge genelinde oluşan potansiyel yatırım miktarı 5,62 milyon TL ve bu yatırımın 4,21 milyon TL’si GEKA’dan talep ediliyor.

Çevresel sürdürülebilirliği sağlamak üzere bölgede çevre kirliliğinin azaltılması, atıklardan yeni ürün ve enerji üretilmesi ile katma değerin artırılması amacını taşıyan Çevre Mali Destek programı kapsamında 15’i Aydın, 20’si Denizli, 13’ü ise Muğla illerinden toplam 48 proje başvurusu alındı. Bu başvuruların toplam yatırım miktarı 33,71 milyon TL ve bu yatırım miktarının 14,58 milyon TL’si GEKA’dan talep ediliyor.

Başvuru süreci tamamlanan söz konusu Mali Destek Programları için sunulan projelerin ön inceleme süreci başladı. Bu süreçte tüm başvurular GEKA Program Yönetim Birimi Uzmanlarınca uygunluk kriterleri ve idari kriterler bakımından incelenecek. Ön inceleme sürecinin ardından ise başvuruların alanlarında uzman bağımsız değerlendiriciler ve değerlendirme komitesi tarafından ayrıntılı bir şekilde incelenip değerlendirilmesi ve Temmuz 2014 sonunda nihai sonuçların ilan edilmesi planlanıyor.

Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Süleyman Alata yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bölgenin teknoloji, yenilik ve çevre konularında yürüttüğümüz mali destek programlarına yoğun ilgisi bizleri oldukça sevindirdi. Ülkemizin de temel politikalarından olan yeniliğe dayalı büyüme ve çevresel sürdürülebilirlik konularında Bölgemizin kapasitesinin yüksek olduğuna zaten inanıyorduk. Programlara olan yoğun ilgi ile Bölge bu konuda isteğini açık olarak gösterdi ve bundan sonra yapacağımız çalışmalar için önemli bir cesaret kaynağı oldu. Projeler büyük bir şeffaflık ve tarafsızlık içerisinde değerlendirilecek ve bölgesel kalkınmaya katkı açısından en başarılı projeler desteklenecektir. Nihai değerlendirme sonucunda kazanacak ve uygulanacak projelerin bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim.”

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha