Muğla Haber Gazetesi

Fethiye Kruvaziyer Limanı istiyor

Fethiye Kruvaziyer Limanı istiyor
03 Mayıs 2014 - 11:16

Fethiye Kruvaziyer Limanı Çalıştayı ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşirken Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “ Geçeni bırak, gelen bir” diyerek Fethiye’nin bu konudaki kararlılığını yansıttı.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan Fethiye Kruvaziyer Liman Çalıştayı’na Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın konuşması damgasını vurdu. Fethiye’ye yapılması planlanan kruvaziyer limanı ile ilgili proje ve 2006 yılından bugüne yaşanan süreci sunumlar eşliğinde gösteren, Kruvaziyer Limanla ilgili 2006 yılında Kuşadası’nda STK başkanlarıyla ziyaretleri ve izlenimlerini katılımcılarla paylaşan Başkan Saatcı, “Kruvaziyer limanımızın projesi 2008 yılından bu yana Ankara’da izin bekliyor. Bir cevap 8 yıl bekler mi? Bunun hesabını birileri vermeli. Benim kuyumcu dükkanım yok. Belediye’nin de bundan bir çıkarı yok. Bundan Fethiye’in menfaati var, ülkemin menfaati var” ifadelerini kullandı. Bundan sonra izlenilecek yolla ilgili de görüşlerini bildiren Başkan Saatcı, “Geçeni bırak, gelen bir..!” dedi.

GEKA (Güney Ege Kalkınma Ajansı) ve Fethiye Ticaret Odası tarafından Liberty Hotel’s Lykia’da düzenlenen Fethiye Kruvaziyer Liman Çalıştayı’na Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın yanı sıra, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Azman, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, IMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk başta olmak üzere Fethiye’de faaliyet gösteren turizm, denizcilik ve ticaret sektöründen bir çok kamu ve özel sektör temsilcisi katıldı. Bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı çalıştayda kamu kurumu ve sektör temsilcileri sunumlar eşliğinde görüş ve düşüncelerini paylaştılar.
Çalıştayda ilk konuşmayı yapan FTSO Başkanı Akif Arıcan, katılımcılara teşekkür ederken, Fethiye’de yapılması planlanan kruvaziyer limanla ilgili Ticaret Odası olarak yapmış oldukları faaliyetleri aktardı.
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’na böyle bir çalıştay yaptığından dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Fethiye Belediyesi tarafından 2006 yılında başlatılan çalışmalarla ilgili çarpıcı bir sunum yaptı. “Bu işi en iyi yapan yerlerden birisi olan Kuşadası’na giderek değerlendirmeler yaptık” diyerek 2006 yılındaki izlenimlerini katılımcılarla paylaşan Başkan Saatcı, daha sonra Fethiye Belediyesi tarafından kruvaziyer liman projesi ile ilgili yapılan çalışma ve ilgili bakanlıklarla yazışmaları kronolojik sıra halinde katılımcılara aktardı.
“Rahmetli Menderes’in yaptırmış olduğu hali hazırdaki limanı uzatarak Kruvaziyer gemileri Fethiye’ye getirme düşüncesi ilk önce hasıl oldu. Bunu ÖÇKK’ya plan tadilatı yaparak onaylattık. Biz bununla ilgili kent konseyini topladık ve bu projeyi sunduk. Kent konseyinde hali hazırda bulunan limanın yerinin uygun olmadığı kararı çıktı. Biz bununla ilgili çalışmalarımızı sürdürdük” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Saatcı, “2009 ve 2030 yılları arasında Türkiye’deki limanlar arasında Fethiye uğrak limanlar arasında tanımlanmış. Devletimizin mastır planında Fethiye uğrak liman olarak gözüküyor. Şimdiye kadar neden yapılmadı?” diye sorarak “Asıl bunu değerlendirmek lazım.” dedi.
Çalıştay Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdür Yarımcısı Mustafa Azman’ın konuşması ile devam etti. Azman, Başkan Saatcı’nın yaptığı sunumla ilgili değerlendirmede, “Eğer işleyişte bir aksama varsa, nedenlerinin bir an önce tespit edilmesi için çalışmalar yapılması gerekir. Fethiye tarihi ve doğal güzellikleri ile kruvaziyer turizm için önemli bir bölge olabilir” dedi.
Daha sonra İzmir Ticaret Odası Türkiye Kruvaziyer Platformu Genel Sekreteri Mine Güneş, İstanbul Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başdanışmanı Yılmaz Dağcı ve Kruvaziyer Turizmin önemli seyahat acentelerinden MSC’nin Türkiye Resmi İlişkiler Koordinatörü Savaş Ercan, kruvaziyer turizmin uygulanması hakkında slaytlar eşliğinde katılımcıları bilgilendirerek Fethiye için görüşlerini dile getirdiler. Fethiye’nin özellikleri ile önemli bir liman olabileceğini dile getiren konuşmacılar, bu konuda sabırlı çalışmalarla sonuca varılabileceğini vurguladılar.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha