Muğla Haber Gazetesi

Dünyanın genç girişimcileri Türkiye’de

Dünyanın genç girişimcileri Türkiye’de
06 Temmuz 2015 - 10:50

Türkiye Genç İşadamları Derneği’nin (TÜGİAD) dönem başkanlığını yaptığı G20 Genç Girişimciler İttifakı’nın (G20 GGİ) bu yılki zirvesi Türkiye’de gerçekleştirilecek.
TÜGİAD Ankara Şubesi üyelerinden Rıfat Şahin’in, sahibi olduğu Grannos Otel’de verdiği iftar yemeğinde bir araya gelen dernek üyelerinin birincil gündem maddesini G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi oluşturdu. Genel Başkan Çuhacı yaptığı konuşmada, G20 Genç Girişimciler İttifakı Dönem Başkanlığını 2014 yılı Temmuz ayında TÜGİAD’ın Avusturalya’dan devraldığını hatırlattı ve bu yılki “G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi”nin TÜGİAD ev sahipliğinde yapılacağını belirtti. Çuhacı, bunun normal G20 Zirvesinden farklı bir etkinlik olduğunu belirtti. Çuhacı, 7-9 Eylül tarihinde İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesinden çıkacak deklarasyonun Cumhurbaşkanı, Başbakan seviyesinde sunumunun yapılacağını söyledi.
Genç girişimciler B20 işadamları ile de buluşacak
Bu yıl Business 20 (B20) Konferansı ve G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi’nin art arda yapılacağını da belirten Çuhacı,“TOBB’un başkanlığında yürümekte olan B20 Konferansı bu sene 3-5 Eylül’de Ankara’da gerçekleşecek. Bizde buradaki başkan ve başkan yardımcılarını Ankara’ya getireceğiz. Onları Ankara’da ağırlayacağız. Daha sonrasında 7-9 Eylül arasında gerçekleşecek zirvemize alacağız” dedi. B20’deki iş adamları ile genç girişimcileri Ankara’da iş odaklı buluşturmanın çok önemli bir olay olduğunu ifade eden Çuhacı, “Bu bizim tarafımızdan gerçekleşecek bir konu, bunu TÜGİAD gerçekleştiriyor. Tabii bu da TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından, sayelerinde gerçekleşmiş oldu” diye konuştu. Çuhacı, zirveye yerli ve yabancı 600’den fazla katılımcı beklediklerini bildirdi. Yerli ve yabancı üst düzey konuşmacıların da zirveye katılacağını belirten Çuhacı, bu yılki Genç Girişimciler İttifakı Zirvesinde önceki yıllardan farklı olarak G20 dışı ülkelere de davetiye gönderdiklerini söyledi. Çuhacı, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da istediği gibi diğer ülkelere de kapımızı açtık. Türki Cumhuriyetler, Afrika ülkeleri gibi bir çok G20 dışı ülkeyi de bu çerçevede zirvemize davet ettik. G20 bizim için hem lobi, hem Türk ekonomisine katkı, hem de yatırım olanaklarını bize sunacak bir platformdur” diye konuştu.
“TÜGİAD, bölgedeki en etkili lobi güçlerinden biri”
TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, G20 Genç Girişimciler İttifakının yanı sıra TÜGİAD’ın, 11 Avrupa ülkesinden 300 bin girişimciyi temsil eden JEUNE’nun Başkan Yardımcısı, 84 ülkeden 200.000 genç girişimciyi hedef alan Akdeniz-Afrika-Orta Doğu Genç Girişimciler Ağı’nın (MAME) da kurucusu ve yönetim kurulu üyesi olduğunu anlattı. Naslı, 1993’ten bu yana Brüksel’de daimi bir temsilcisi bulunan TÜGİAD’ın günümüzde Avrupa seviyesinde 45.000 genç girişimciyi temsil eden YES’in de Başkan Yardımcısı olduğuna işaret etti.
TÜGİAD’ın Türkiye’nin ekonomik gücü ve üretim potansiyelini en iyi şekilde değerlendirerek ulusal ve uluslararası ekonomi politikalarının oluşumuna katkı verdiğini söyleyen Naslı şöyle konuştu:
“Ülkemizin bölgedeki coğrafi ve stratejik gücünü ön plana çıkararak tanıtımına katkıda bulunan TÜGİAD, Türkiye’nin uluslararası ekonomik, sosyal ve kültürel ilişki, iletişim, temsil ve işbirliği ağlarının geliştirilmesi için çalışıyor. TÜGİAD, Türkiye ve çevre ülkelerdeki en önemli lobi güçlerinden biri… Girişimciliğin bir kariyer olarak algılanmasını sağlamak ve girişimcilik kültürünü yaymak için Türkiye’de karar vericileri etkileyen TÜGİAD gündem yaratan bir sivil toplum kuruluşudur. TÜGİAD, hayat boyu bireysel gelişim ve sürekli eğitim programları ile üyelerinin liderlik ve girişimcilik yeteneklerini artırırken üyelerinin yeni iş olanaklarını ve uluslararası kurumsal işbirliklerini geliştirmektedir.”

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha