Muğla Haber Gazetesi

DOKTORLAR MESLEKTAŞLARINA SAHİP ÇIKTI

DOKTORLAR MESLEKTAŞLARINA SAHİP ÇIKTI
13 Mart 2014 - 10:12

Şırnak Güçlükonak Merkez 1 Nolu Aile Sağılığı Merkezinde aile hekimi olarak çalışan Dr. Mehmet Zeki Türe’nin acilde nöbet tuttuğu sırada görev yerini terk etmediği gerekçesiyle görevden alınmasıyla ilgili Muğla’daki Sağlık Sendikaları ortak bir açıklama yaparak alınan kararı kınadılar.
Muğla Aile Hekimleri Derneği, Muğla Tabip Odası, Muğla Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Muğla Genel Sağlık İş Sendikası, Muğla Türk Sağlık-Sen, Şırnak’ta Aile Sağlığı Merkezinde aile hekimi olarak çalışan Dr. Mehmet Zeki Türe’nin nöbet tuttuğu sırada görev yerini terk etmediği gerekçesiyle görevden alınmasıyla ilgili ortak basın açıklaması düzenlediler.
1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi önünde gerçekleştirilen açıklamada Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ahmet İpek, Sağlık Bakanlığı’nın bu ayıbı ortadan kaldırmasını, Dr. Mehmet Zeki Türe’nin görevine iade edilmesi gerektiğini söyledi.
İpek; “9 Ocak 2014 günü, acil serviste nöbetçi iken İlçe Kaymakamının evinde rahatsızlanan eşine bakmak üzere evine gitmesi istenmiş doğal olarak hekim arkadaş her an acil bir vaka gelmesi ihtimaliyle görev yerini terk etmemiştir. Şırnak Valiliği tarafından yapılan soruşturma sonucu 45 ihtar puanı verilmiş, aynı olayı takiben Şırnak Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı denetim ekiplerinin, Güçlükonak Merkez 1Nolu Aile Sağlığı Merkezinde çalışan Dr. Mehmet Zeki Türe’nin birimine, 10 kişilik bir denetim ekibiyle, mobbing uygulayarak yaptıkları baskın denetim sonucunda, 95 ihtar puanı verilerek, toplamda hukuki dayanağı olmayan 140 ihtar puanıyla aile hekimliği sözleşmesi kanunlara aykırı olarak fesih edilmiştir. Yöneticilerin çağdaş kalmış bu anlayışlarla mevki, sınıf, din, cinsiyet dil ayrımı yapmadan çalışan hekimleri korkutma ve yıldırma çabası boş bir çaba olarak kalacaktiır. Dr. Mehmet Zeki Türe baskılara boyun eğmeyerek tüm aile hekimleri tarafından “Yılın Aile Hekimi” seçilmiştir. Aile hekimi arkadaşımıza yapılan bu mobbing olayını ve sözleşmesinin keyfi olarak fesih edilmesini kınıyoruz” dedi.
Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Akgül ise hiçbir aile hekimi arkadaşımızın iş güvenliği yok. Önerimiz, ne kadar karşılığını bulur bilmem ama sistemin gözden geçirilmesidir. Gerek Türk Tabipler Birliği’nin gerek Aile Hekimleri Örgütlerinin önerileri var. Bunların dikkate alınması lazım. Dikkate aldırılması lazım. Bunu başaracak olan da biz hekimlerin örgütlü mücadelesi olacaktır” diye konuştu.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha