Muğla Haber Gazetesi

Demokrat Parti, 69 yaşında

Demokrat Parti, 69 yaşında
08 Ocak 2015 - 10:37

ürk siyasetinin önemli kilometre taşlarından birisi olan Demokrat Parti (DP) 69 yaşında. DP’nin kuruluş yıldönümü ülke genelindeki ve Muğla’daki teşkilatlarda kutlanırken, DP Muğla İl Başkanı Zekai Alper, “69 yıl sonra Demokrat Parti, her türlü karşıt tertibe rağmen, içeriden ve dışarıdan yapılan her türlü saldırıya rağmen yeniden millete sözü teslim etmek, demokrasiyi yeniden millete hizmetkâr etmek için var olduğunu duyurmaktadır.” dedi.

Türk siyasetinin önemli kilometre taşlarından birisi olana Demokrat Parti (DP) uzun soluklu siyasi yürüyüşüne devam ederken, 69. Kurulmuş yıldönümünü kutluyor.

DP’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan İl Başkanı Zekai Alper, 7 Ocak 1946 yılında kurulmasıyla Türkiye’deki 27 yıllık tek parti dönemine son veren Demokrat Parti’nin 69. kuruluş yıldönümü münasebetiyle yayınladığı açıklamada “Devletin her kademesinde tek bir zihniyetin hakim olduğu, bırakınız devleti, sosyal hayat içinde aynı zihniyette olmayanların cezalandırıldığı, karşıt olanların, iktidara darbe yapmak noktasında “makul” bir şüpheye neden olduğu bir siyasi ortam, bugünü daha anlamlı kılmaktadır.” dedi.

60 yıl önce DP’nin kurulması ise Türk siyasi hayatında çok büyük ve önemli bir adım atıldığını vurgulayan Alper;  “69 yıl önce bugün, Türkiye’de “tek”in egemenliğine, parti devletine ve zihniyet tekeline karşı Türk siyasi tarihinin en önemli adımı atıldı. Tek bir anlayışın ve bir kişinin egemen olduğu devlet yapısının yerine, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş amacına uygun olarak,  “Milletin egemenliğini tesis etmek kararlılığı ve inancı ile yola çıkan Celal Bayar ve arkadaşları, inançlarını Demokrat Parti adı ile siyasal bir akit haline getirdiler.

Bu akit, milletle, millete sözü teslim etmek üzere yapılmıştı. Birinin ya da birilerinin millete “şef”lik etmesine karşı çıkan, millete ancak milletin egemen olması gerektiği inancı ile yola çıkan Demokrat Parti, kuruluşundan sadece 4 yıl sonra, Türk Siyasi Tarihi’nin ilk serbest seçimlerine, 1924 ve 1930’da iki defa denenen ancak başarılı olunamayan çok partili sistemle girilmesini sağlamıştı.7 Ocak 1946’da kurulan Demokrat Parti, kuruluşu ile Türkiye’ye “yeni bir rota” çizmek noktasında en ciddi iradeyi ortaya koymuştu.

Türk insanını, muasır medeniyet hedefine ulaştıracak bir aklın temsilcisi olarak Demokrat kadrolar, Türkiye’yi, etnik, dini ve kültürel her türlü çeşitliliği ile bir bütün kabul etmiş, adeta, İlahi dinlerin kutsal kitaplarında ve tabi ki kelam-ı kadimimiz Kuran-ı Kerim’de de anlatılan Hz. Nuh’un Gemisi meselinde olduğu gibi, Türkiye’yi “medeniyet gemisi” addetmişlerdi.

Demokrat Parti’nin kuruluşuna kadar, ülkeyi 27 sene yöneten anlayışın, özellikle dünyanın içinde bulunduğu iklimde, çağın gereklilikleri çerçevesinde bu geminin dümeninde olmasını, millet adına risk olarak gören Demokrat kadrolar, pusulası demokrasi ve adalet olan “rota”ları ile geminin dümenine, o güne dek görülmemiş bir “millet iradesi” neticesinde geçmişlerdi.

14 Mayıs 1950 seçimleri, elbette yine Demokrat aklın çabası ile yasalaşan gizli oy açık tasnif ve yargı denetimi neticesinde, milletin iradesinin şeffaf bir şekilde sandıkta tecelli etmesini sağlamıştı.

Bugün 69. Yıldönümünü olarak andığımız Demokrat Parti’nin kuruluş tarihi, gerçekten kutlanası birçok yeniliği ve millet adına ilkleri tesis etmiştir.”dedi.

“DP, Cumhuriyet’in teminatı”

DP’nin siyasi hayatı boyunca Cumhuriyetin teminatı haline geldiğinin altını çizen Alper; “Milletin muasırlık hedefine uygun olarak “milli menfaate ve insanlık haysiyetine en uygun prensipi  demokrasi olarak gören Demokrat kadrolar, 7 Ocak 1946’da Türkiye’nin en mühim sorununun, cumhuriyetin kuruluş esası olan ancak işlemeyen demokrasi olduğu bilinci ile yola çıkmıştır.

14 Mayıs 1950 Seçimleri’nden 27 Mayıs Darbesi’ne kadar, Türkiye için belirledikleri Rota’da emin adımlarla ilerleyen Demokratlar, bugün inançları ve kararlılıkları ile birilerine rahatsızlık verdikleri gibi o gün de millet adına adalet ve refah vadeden, demokrasiyi kendi siyasi ve ticari rantları karşısında risk görenler tarafından tehlike olarak algılanmıştır.

Şahsi kaygılarını milletin önünde gören zihinlerin saldırısına 1946’dan beri, her ara rejimde, her darbede en ciddi şekilde maruz kalan, tanık olan, hatta demokrasi karşıtlarının tezgahladığı kurmaca mahkemelerde sanık olan, millet için “kurban olan” demokratlar, makamlarını, sıfatlarını, canlarını inançları yolunda kaybetmeye rıza göstermişler ancak demokrasiye duydukları inanç ve gururlarını her daim muhafaza etmişlerdir.

Millet için hayalini kurdukları, tesisi için hayatlarından oldukları demokrasi, darbelere, tertiplere, idamlara dayanmış ve bugün bizlere miras kalmıştır.

Bu miras, işine geldiğinde murislerin adını anan, işine geldiğinde ise o murisleri tanımayarak kendi kuruluşunu demokrasi için milat sayan sözde demokratların, 1946’da “tek” ve “tekin iktidarı”na karşı milletin iktidarını savunan Demokratlardan uzak olarak “ben” diyenlerin, adaleti inanç haline getirenlere karşı yalnız ismi adalet olan adaletsizlerin, boynuna geçen ilmeğin parasını ödeyenlere karşı “haramzade” hayatları ve israfları ile milletin boynuna yağlı ilmek geçirenlerin, “Yeter! Söz milletindir” diyenlere karşı milletin sesini kesenlerin saldırısı ile karşı karşıyadır.

İşte bu noktada bugün, 69 yıl sonra Demokrat Parti, her türlü karşıt tertibe rağmen, içeriden ve dışarıdan yapılan her türlü saldırıya rağmen yeniden millete sözü teslim etmek, demokrasiyi yeniden millete hizmetkâr etmek için var olduğunu duyurmaktadır.Tüm bu duygu ve düşüncelerle partimizin kuruluşunu bir kez daha kutluyor, “Millet” diyerek hayata veda etmiş Demokrasi Şehitlerimizi saygı ve rahmetle yad ediyorum.”diye konuştu.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha