Muğla Haber Gazetesi

Büyükşehir, Kavaklıdere’de bilgilendirme yaptı

Büyükşehir, Kavaklıdere’de bilgilendirme yaptı
25 Kasım 2014 - 10:51

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Milas, Bodrum, Yatağan, Ula, Datça, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz ilçelerinde gerçekleştirdiği Bilgilendirme Toplantıları’na devam ediyor. 30 Mart Yerel seçimlerinden sonra Büyükşehir olan Muğla’da Büyükşehir bünyesinde kurulan genel sekreterlikler, daire başkanlıkları, bu birimlerin görevleri ve hizmet alanları hakkında vatandaşları bilgilendirmek için düzenlenen Büyükşehir Belediyesi Bilgilendirme toplantılarının 9’uncusu Kavaklıdere ilçesinde gerçekleştirdi.

Kavaklıdere ilçesinde gerçekleştirilen toplantıya, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcıları, Büyükşehir Belediyesi danışmanları, Muğla Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, Kavaklıdere mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, yeni büyükşehir yasasıyla sorumluluk alanlarının genişlediğini buna rağmen maddi gelirlerinin azaldığını, yaşadıkları bu sıkıntılara rağmen ilçe belediyesi ve Büyükşehir belediyesi birlikte vatandaşlara hizmet edeceklerini söyledi. Mehmet Demir; “Seçimlerden sonra 14 büyükşehir belediyesi kuruldu ve ilçe belediyelerimizin de idari ve siyasi yapısı yeniden şekillendi. Bu yeni idari yapının nasıl işleyeceği konusunda başta biz belediyeciler olmak üzere herkes de tereddütler vardı. Büyükşehir yasasıyla 8 aylık süre içinde pek çok zorlukla karşılaştık ki bunların başında ekonomik sıkıntılar geliyor. Gelirlerimizin artacağını düşünürken sorumluluk alanımız genişledi, gelirlerimiz düştü. Bu olumsuzluklara rağmen ilçe belediyemiz ve büyükşehir belediyemizle vatandaşlarımıza hizmet etmeye başladık. Kavaklıdere ilçemizde Büyükşehir Belediyemizin MUSKİ ve İtfaiye birimi kuruldu ve vatandaşlara hizmet vermeye başladı. Bu sekiz aylık süre içinde hiçbir siyasi ayrım yapmadan bizlere aynı sıcaklıkla karşıladığı, taleplerimizi dinlediği için Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün’e teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyemizin görev ve sorumluluklarını anlatmak için  Kavaklıdere ilçemizde bilgilendirme toplantısını düzenlediği için de başta Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve daire başkanlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, yerel seçimlerden sonra büyükşehir olan illerle birlikte ülke nüfusunun yüzde 83’ünün belediyelerin sorumluluk alanlarında yaşadığını, buna rağmen merkezi hükümetten belediyelere ayrılan payın arttırılmadığını söyledi. Başkan Gürün; “ 30 Mart yerel seçimlerinden sonra Muğla bütünşehir oldu. Yeni büyükşehir olan illerle birlikte 30 bütünşehirde Türkiye nüfusunun yüzde 83’ü belediyelerin hizmet verdiği alanlarda yaşıyor. Yasa ile sorumluluk alanları genişledi fakat merkezi hükümetin yerel yönetimlere aktardığı kaynaklarda iyileştirme yapılmadı. Bütün bu olumsuzluklara rağmen seçimlerden sonra geçen süre içinde Büyükşehir olarak yapılanmamızı tamamladık ve vatandaşlara hizmet vermeye başladık. Bu bilgilendirme toplantılarımızın amacı Büyükşehir nedir, hangi alanlarda, konularda görevleri ve sorumlulukları vardır, bugüne kadar neler yaptı ve bundan sonra neler yapacak sorularına yanıt vermektir.” dedi.

8 aylık süre içerisinde Muğla Büyükşehir Belediyesi ile koordineli ve uyum içinde çalışan Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir’e teşekkür eden Başkan Gürün, 5 yıllık görev süreleri boyunca  ilçe belediyelerinin hepsiyle birlikte karşılıklı diyalog içerisinde çalışarak vatandaşlara hizmet edeceklerini sözlerine ekledi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha