Muğla Haber Gazetesi

Bodrum Belediye Meclisi toplandı

Bodrum Belediye Meclisi toplandı
27 Haziran 2015 - 11:48

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, düzenlenen olağan basın toplantısında Bodrum Belediyesinin faaliyetleri hakkında kamuoyuna bilgi verdi.
Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında Uslu’ya, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Kemal Orman ve İsmail Altındağ eşlik etti.
Toplantıda şeffaf belediyeciliğin önemine değinen Uslu, “Göreve geldiği ilk gün Başkanımız Sayın Mehmet Kocadon’un sözünü verdiği gibi şeffaf bir belediyeciliğin gereği olarak sizleri bilgilendirmeye ve yaptığımız çalışmaları anlatmaya devam edeceğiz.” dedi.
Genel seçimlerin Muğla’ya ve Bodrum’a yansımalarıyla ilgili bilgiler de veren Taner Uslu seçimde meclise giren tüm partileri ve seçilen milletvekillerini kutladı.
“Vicdani ve insani sorumluluğumuzun farkındayız”
Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu sözlerine son günlerde büyük yankı uyandıran mültecilerle ilgili açıklamalar yaparak devam etti. Uslu, şunları söyledi:
“Güney ve güneydoğu sınırımızın ötesinde yaşanan insanlık dramları sebebiyle son günlerde Bodrum da maalesef mülteci akınından nasibini aldı. Özellikle Suriye’den gelen mülteciler turizm merkezlerinde kontrolsüz bir şekilde konakladılar. Bir turizm kenti olarak Belediyemiz, başta Valilik ve Kaymakamlığımız olmak üzere tüm kamu kurumlarıyla ve Sivil toplum Kuruluşlarıyla işbirliği içinde çalışarak bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için gerekli önlemleri almıştır. Vicdani ve insani sorumluluğumuzun farkında olmakla beraber Bodrum Belediyesi olarak halkımızın huzurunu korumak, ekonomik ve sosyal yaşamın kalitesini ve sürekliliğini sağlamak önceliğimizdir.”
Turizm sezonu öncesinde Bodrum Belediyesi birimlerinin, yetki ve sorumluluk alanlarına giren konularda, Bodrum yarımadasını sezona hazırlamak için büyük gayretle çalışmalarına devam ettiğini belirten Uslu; “Bilindiği gibi Büyükşehir yasasıyla beraber yarımadamızda belediyecilik hizmetleriyle ilgili belirli alanlarda yetki ve sorumluluklar Büyükşehir Belediyemizle paylaştırılmıştır. Büyükşehir Belediyesi birimleriyle belediyemiz birimleri koordinasyon ve işbirliği içerisinde Bodrum’u sezona hazırlamak için var gücüyle çalışmaktadır. Bu amaçla Bodrum Belediyesi olarak Bitez sahil düzenlemesinin ilk etabını tamamladık. Mumcular meydan düzenlemesini de çok yakında tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız.
Zabıta birimlerimiz tüm yarımadada denetim faaliyetlerini hızla sürdürmektedir. Yüzlerce işyerini denetleyerek halkımızın kaliteli hizmet almasını sağlamak için büyük çaba gösteriyoruz.
İkinci etap temizlik ihalesinin de tamamlanmasıyla özellikle Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak gibi mahallelerimizin çöp toplama konusundaki aksaklıklarını da gidermiş bulunmaktayız. Başkanımız Sayın Mehmet Kocadon’un gayreti ve Büyükşehir Belediyemizin anlayışıyla, özellikle İslamhaneleri ve Akyarlar gibi mahallelerimizin vidanjör sorununu da çözmüş bulunmaktayız. Temennimiz tüm bölgelerin arıtma tesisi sorununun çözüme kavuşturularak Bodrum’a yaraşır bir sistemin kurulmasıdır.
Her yıl Ramazan ayında geleneksel hale getirdiğimiz gibi, ekiplerimiz tarafından tüm camilerimizin bakımı ve temizliği yapılmakta ayrıca ramazan yardımlarımızı da ihtiyacı olan ailelere ulaştırmaya başlamış durumdayız.” dedi.
“Temennimiz en kısa sürede planların onaylanması”
Büyükşehir meclisine sunulan ve meclis tarafından imar komisyonuna havale edilen imar planıyla ilgili temennilerde bulunan Uslu, “Bilindiği gibi Muğla ili 1/25.000 ölçekli imar planı Haziran ayı büyükşehir meclisine sunuldu ve meclis tarafından imar komisyonuna havale edildi. Bodrum ilçemizi de içine alan bu planlar turizm bölgesi ile sit ilan edilmiş bölgeleri içermemektedir. Temennimiz en kısa sürede bu planların onaylanarak uygulamaya geçirilmesidir.” dedi.
“Borçların azaltılması yönünde önemli yol aldık”
Bodrum Belediyesinin mali durumuyla ilgili açıklamalar yapan Uslu, “Belediyemizin mali alt yapısını da güçlendirmek için önemli çaba sarf ediyoruz. 11 belediyenin birleşmesiyle kapanan belediyelerin borç yükünü de üstlendik. Geçtiğimiz bir yılı aşkın sürede ise bu borçların azaltılması yönünde önemli yol aldık. Almaya da devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.
Basın toplantısının sonunda soruları da yanıt vermek istediğini belirten Uslu’ya basın mensupları; otogarla ilgili detaylı bilgi verilmesini istediklerini belirtti. Sırayla, sorulan tüm soruları yanıtlayan Taner Uslu şunları söyledi:
“Otogarın bulunduğu alan farklı parsellerden oluşmaktadır. Yazıhanelerin bulunduğu bölüm de farklı bir parseldir ve Bodrum Belediyesine aittir. Dolayısıyla oradaki oto park, pazar yeri, alışveriş merkezinin bulunduğu dükkanların olduğu alan Bodrum Belediyesine aittir. Ön taraftaki otobüslerin durduğu alan ve meydandaki dükkanlar da yasayla ve mahkemeden alınmış olan kararla, işletme olarak Muğla Büyükşehir Belediyesine devredildi.”

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha