Muğla Haber Gazetesi

Aile Hekimleri bugün iş bırakıyor

Aile Hekimleri bugün iş bırakıyor
10 Ocak 2015 - 10:26

Türk Sağlık-Sen Muğla Şube Başkanı İncilay Gezgin yaptığı açıklamada, aile hekimlerinin bugün iş bırakacağını söyledi.

Türk Sağlık-Sen Muğla Şube Başkanı İncilay Gezgin yaptığı açıklamada, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına nönet dayatılmaması gerektiğini söyledi. Bugün de aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının iş bırakacağını kaydeden Gezgin, şunları ifade etti;

“2005 yılında aile hekimleri sadece 1. Basamak sağlık hizmetleri ile ilgilenecek dediler.  Ancak her yeni genelge ve yönetmelikle yeni görevler yüklediler. Bugün aile hekimlerinin sorumluluklarını alt alta yazınca 200’ü buluyor. Bunları yapmak için insan değil süper kahraman olmak gerekiyor. Ama bakanlık meseleye şaşı bakmaya, yalanına yalan katmaya devam ediyor. Sözleşme imzalatıyor, sözleşmenin hükümlerine kendisi de uymuyor. Başlangıçta hiç nöbetten bahsetmezken bir genelge çıkartıp önce acil nöbeti şimdide cumartesi nöbeti getirdiler. Hatta Sağlık Bakanı “Cumartesi nöbeti yetmez buna Pazarı da ekleyeceğiz.” diyerek aba altından sopa gösteriyor. Aklınca ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyor. Avrupa’da bir aile hekimine 1500 kişi düşüyor, Türkiye’de ise  bu sayı 3 bin 500. Türkiye’de 2013yılında aile hekimliklerinde yapılan muayene sayısı 210 milyon. Yani bir aile hekimi bir yılda ortalama 10 bin  muayene yapıyor. Dikkatinizi çekiyorum bu sadece yapılan muayene sayısı, diğer görevleri değerlendirmeye dahi almıyoruz. Çalışanları zorlayan yetersiz istihdam ve ağır iş yükü yetmezmiş gibi bunun üstüne bir de nöbet eklemek isteyenlerin, gözleri var görmüyorlar, kulakları var duymuyorlar, akılları var ama idrak edemiyorlar.  Tek bildikleri çalışana zulüm etmek. Çalışmaktan tek anladıkları köle düzeni.  Köle gibi, makine gibi olun diyorlar. Birde taviz yok diyerek çalışanı tehdit ediyorlar. Ama biz tehditlere pabuç bırakmayız.  Teröriste, kaçakçıya, hırsıza, uğursuza taviz veren ama çalışana gelince taviz yok diyenler iyi bilsinki bizde de hiç geri adım yoktur. Sizin taviz dediğiniz bizim hakkımızdır. Söke Söke alacağız.  12 Aralık’ta iş bırakmış ve 13 Aralıkta Aile hekimleri federasyonunun gerçekleştirdiği mitinge katılmıştık.03 Ocak 2015 tarihinde 2015 yılında hayata geçen cumartesi nöbetlerine uygulamayla birlikte tepki gösterdik ve işe gitmedik. 10 Ocak günü yani bugünde iş bırakıyoruz. Şunu tüm aile hekimlerimiz ve aile sağlığı çalışanlarımız iyi bilsinler. Her zaman onların yanında olacağız. Tarafımız sizden yanadır, Sizin yanınızdır. Buradan son bir kez daha sesleniyorum. Aile hekimliğinde iş yükünü arttırmaktan, nöbetten vazgeçin. Çalışanın daha verimli bir şekilde hizmet üretmesinin yollarını arayın. Çalışma hayatını zehir etmeyin. Bu mücadele, hakkımızı alana kadar devam edecektir, sayın yetkililerin bilgilerine sunulur.”

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha