Muğla Haber Gazetesi

14 MART TIP BAYRAMI/ TURAN SERİN

14 MART TIP BAYRAMI/ TURAN SERİN
Turan Serin( turanserin@muglahaber.com.tr )
16 Mart 2021 - 9:25

Merhaba değerli okuyucular!

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı…

Tüm doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarının 14 MART TIP BAYRAMI kutlu olsun…

Ülkemizde neden bugün Tıp Bayramı olarak kutlanır? Bir doktor sağlık çalışanı değilim. Ama o fedakâr cefakâr özverili çalışkan insanlara hep birer minnet teşekkür borcumuz vardır…

Başımız ağrısa, dişimiz ağrısa hemen onların yanında alırız soluğu. Onlar sağlığımızdaki bozulmaları, akıl bilim ışığında tamir ederler onarım sağaltım yaparlar. Bizlere yardımcı destek olurlar. Bizim hayatımızı sağlığımızı korurlar tekrar düzene koyarlar. Adeta ömrümüzü uzatıyorlar. Ömrümüze ömür katıyorlar.

Ülkemizde TIPÇILAR Sağlıkçılar koca bir aile. Bu koca yürekli aile bireyleri TIP BİLİM İNSANLARI sağlık çalışanları, dün olduğu gibi bugünde hastalarla ilgileniyorlar, hastalıklarla mikroplarla uğraşıyorlar. Bugün diğer hastalıkların yanı sıra çağımız salgın hastalığı korona virüsü Covid 19 ‘la da canları pahasına mücadele ettiler / halâ ediyorlar…

Nice güzel BİLİM İNSANI TIPÇI sağlık çalışanı hayatını kaybetti. Şehit oldu. İnsanlar yalnız cephede savaş alanlarında düşmanla çatışır çarpışırken şehit olmaz/olmuyor. Bana göre insanlar hangi işi görevi yaparsa yapsın görevi işi başında hayatını kaybetti ise birer kahraman şehittir. İşi, görevi, mesleği doktor, hemşire, öğretmen, ormancı, mühendis, ziraatçı, hukukçu, denizci, asker, gazeteci, işçi, memur olsun hiç fark etmez. Onların da toplum ülke yararına çıkarına çalışan fedakâr özverili insanlar olduğunu unutmamak gerek.

TIPÇILAR, doktorlar, sağlık çalışanları da hastalıklarla mikroplarla mücadele edip savaşmakta. Askerler cephede sınır boylarında, TIPÇILAR laboratuvarlarda, hastanelerde hastalıklarla mikroplarla mücadele ediyorlar… İnsanla, canla uğraşıyor, canı insanı yaşatıyor, hep yaşatmaya çalışıyorlar.

Neden 14 MART TIP BAYRAMI olarak kutlanır demiştik? Sizlere okuduğumca kısacık anlatmak isterim.

Ülkemizde, 14 Mart 1827 ‘de “Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adlı TIP okulu açılır. Bu okul ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı sayılıyor.”

Bizim ülkemizde de tarihi kaynaklara göre; “Sultan II. Mahmut’un yenilikçi hareketleri sonucu, hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi’nin de katkılarıyla batılı anlamda ilk tıp mektebi olan, Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire 14 Mart 1827 Çarşamba günü Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda kurulmuş olup böylece 14 MART TIP tarihimizde yerini almıştır. ” deniliyor.  Ve ülkemizde bu okulun açılış tarihi olan 14 MART TIP BAYRAMI olarak kutlanmaya başlanmış…

Tarihin içinde söylenceler çoktur. Bunlar efsaneleşir destanlaşır bazen. TIP amblemi bastona sarılmış yılan figürüde öyle. Temeli doğu kültürüne m.ö. 3000 yıllarına dayalı olduğu yazılıyor.

(Eskiden Anadolu’da sağlıkla uğraşanlara Lokman Hekim derlermiş.)

Anlatılan yazılan birçok mitoloji var. Diyorlar ki; Anadolu topraklarında “Sanat tarihi eserlerinde yılanın tıp sembolünün ilk olarak SÜMERLER’de (ön-türkler de) kullanıldığı görülmektedir. Bu sembol, yaşam ağacına sarılı bir dişi bir erkek yılandır. Bu sembolde sopa yaşamı, yılanlar ise gençliği temsil eder.” miş…

Bunlardan biri de Anadolu’da yaşayan Apollon’un oğlu olarak anılan Sağlık Tanrısı Asklepios, Didim’de, Bergama’da hastalarına yılanlı asası ile şifa verir şifa dağıtırmış. Hastalar hep iyi olurmuş. İnsanlar bu gücün asaya sarılı yılandan geldiğine inanmaya başlamış. Zaman içerisinde TIPÇILARIN sembolü, amblemi haline gelmiş derler. Yılan zehiri de tıp’da kullanılırmış…

Ayrıca kaynaklar yine anlatır ki:

“Mitolojiden öte, yaşadığı kesin olarak bilinen ve hizmetleri sonucu tıbbın babası olarak kabul gören ise Hippocrates(HİPOKRAT) olmuştur. M.Ö. 460-450 yılları arasında Bodrum’un karşısındaki Kos (İstanköy) adasında doğan ve babası da doktor olan HİPOKRAT ’ın tıbba katkıları ve getirdiği felsefe dünya tıp çevrelerince hâlâ kabul görür ve bu sebeple bir çok ülkede hekimler mezun olurken “Hipokrat Andı” adı altında meslek yemini ederler. ”

Ülkemizde;

“Tıp fakültesinden aldığım bu diplomanın bana kazandırdığı statü, hak ve yetkileri kötüye kullanmayacağıma, hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma, hastalarımı memnun edeceğime, insan hayatına mutlak surette saygı göstereceğime, mesleğim dolayısıyla öğrendiğim küçük sırları saklayacağıma, hocalarıma ve meslektaşlarıma saygı ve sevgi göstereceğime dil, din, milliyet, cinsiyet, takım, ırk ve parti farklarının görevimle vicdanım arasına girmesine izin vermeyeceğime, mesleğimi dürüstlükle ve onurla yapacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.” diyen doktorlar görevine başlar.

İnsan sağlığını korumaya yönelik bilgi bilim dalına verilen TIP adı da, eski Mısır ‘ın Teb (Tıp) kenti adından geldiği söylenir. O devirlerde o kentte sağlık bilgi bilimi çok ileriymiş…

İKİ YILANLI TIP AMBLEMİ

“Türk Tıp Tarihinin kurucusu sayılan Prof. Dr. Süheyl Ünver, Çankırı Darüşşifasında bir taş üzerindeki çifte yılan sembolü görür ve Türk geleneklerini de yansıtması açısından hekimliğin sembolü olarak önerir. 1937 yılında kabul edilir. Böylece dünyada ilk defa iki yılanlı tıp amblemi bizlere nasip olur. Seneler geçer, 1956 yılında ise Dünya Tıp Cemiyeti iki yılan figürünü Dünya Tıp Birliğinin sembolü olarak da benimser. ”

Tüm TIP doktorlarımızın, sağlık çalışanlarımızın 14 MART TIP BAYRAMI kutlu olsun.

O güzel insanlara daima minnettarız. Onlara daima sağlık kolaylık başarılar dilerim.

Sevgi saygı ile esen kalın…

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha