Muğla Haber Gazetesi

Üstündağ, Bodrum TOKİ’yi meclis gündemine taşıdı

Üstündağ, Bodrum TOKİ’yi meclis gündemine taşıdı
23 Şubat 2016 - 9:34

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Bodrum ilçesinde yapılması planlanan TOKİ konutlarını meclis gündemine taşıyarak, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplandırılmak üzere bir soru önergesi verdi. Üstündağ; “ Kültür ve Tabiatı Koruma Kurulu’na başvuru dahi yapılmadan emsali belirlenen, üstelik Doğal Sit Alanı olduğu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “Muğla Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında değerlendirilen bir yerde TOKİ’nin proje gerçekleştirmesi doğru mudur?” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinde “TOKİ’nin Bodrum İlçesi Ortakent Mahallesindeki Hazine’ye ait 1 milyon metrekarelik araziyi devralmak için Kültür ve Tabiatı Koruma Kurulu’na başvurduğu, devir kararının da önümüzdeki günlerde netleşmesinin beklendiği ve yüzde 30 emsal çıkması halinde yabancılara satmak üzere arazide 3 bin konut inşa edebileceği yönündeki haberler basın ve yayın organlarında sıkça gündeme gelmektedir.” Değerlendirmesinde bulunarak Bodrum için yeni bir yapılaşma alanı olacak proje hakkında bazı sorular yöneltti.

Üstündağ yazılı soru önergesinde; “Toplu Konut İdaresi’nin Bodrum’un en merkezi bölgesi olan Ortakent Yahşi’de ilçenin en korunaklı ve bakir bölgesinde Hazine’ye ait olan 1 milyon metrekarelik arsada “İspanyol modeliyle” lüks konut üretip yabancılara pazarlamayı planladığı doğru mudur? Kültür ve Tabiatı Koruma Kurulu’na başvuru dahi yapılmadan TOKİ’nin doğal sit alanı olan ve imara açık olmayan bir arazi üzerinde yüzde 30 emsal talebi ile 3 bin konutluk bir proje geliştirmesi, hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “Muğla Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” ne hem de Koruma Kurulunun kararına baştan ipotek koymak anlamı taşımaz mı? Bu proje için Kültür ve Tabiatı Koruma Kurulu’nun TOKİ’ye verdiği bir ön izin vardır mıdır? Bodrum gibi genellikle yaz turizmine dayalı ve lüks tip konutların egemen olduğu bölgede konut inşa etmek TOKİ’nin dar gelirli vatandaşlarımıza konut temininden vaz geçip lüks tip projelere yönelmesi anlamı taşımıyor mu? Ülkemizde halen bir evi bulunmayan memur, işçi, esnaf, çiftçi, emekli, dar gelirli veya herhangi bir geliri olmayan vatandaş sayısı tespit edilmiş midir? TOKİ’nin bu proje ile İspanya’da uygulanan ve yabancılara konut satışını sağlayan bir model uygulayacağı belirtilmektedir. Bu durum son yıllarda büyük bir hız kazanan yabancılara toprak ve mülk satışını arttırarak ülke topraklarında veya beldelerinde yabancı ağırlığını arttırmayacak mıdır? Bölgenin çevre düzenlemesi ve altyapı yatırımlarının da yapımcı firma tarafından gerçekleştirildiği bu projede arazinin bedelsiz devralınarak lüks bir proje başlatması, haksız rekabete neden olmayacak mıdır? Sorularına yer verdi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha