VALİ, KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANI TLOS ANTİK KENTİNİ ZİYARET ETTİ

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Seydikemer Kaymakamı Yıldız Büyüker ve Seydikemer Belediye Başkanı B. Önder Akdenizli, Likya Bölgesi olarak bilinen coğrafyanın en eski yerleşim alanlarından, Tlos Antik Kenti’nde yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

VALİ, KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANI  TLOS ANTİK KENTİNİ ZİYARET ETTİ

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Seydikemer Kaymakamı Yıldız Büyüker ve Seydikemer Belediye Başkanı B. Önder Akdenizli, Likya Bölgesi olarak bilinen coğrafyanın en eski yerleşim alanlarından, Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Tlos Antik Kenti’nde yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Seydikemer Kaymakamı Yıldız Büyüker ve Seydikemer Belediye Başkanı B. Önder Akdenizli,Seydikemer’in Yaka Mahallesi sınırları içerisinde yer alan tarihi Tlos Antik Kenti’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında Tlos Antik Kenti KazıBaşkanı Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Korkut, Likya uygarlığının önemli yerleşim merkezleri arasında yer alan Tlos Antik Kenti’yle ilgili bilgiler verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesine aralıksız sürdürülen kazı çalışmalarına verdikleri desteklerden dolayı Muğla Valisi Orhan Tavlı ve Belediye Başkanı B. Önder Akdenizli’ye teşekkür eden Prof. Dr. Korkut, bölgedeki çalışmalar sonucunca elde edilen bilimsel verilerin sadece Likya Bölgesine değil Anadolu'nun da tarihine ışık tuttuğunu anlattı. Sporun ve sanatın harmanlandığını Tlos'un14 bin yıllık yerleşim geçmişi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Korkut,kazılarla elde edilen verilerin, bilimsel anlamının yanı sıra turizm açısından önemli olduğuna vurgu yaptı. Akropoldeki kaya mezarları, meclis binası, stadyum alanında kazı çalışmalarının yürütüldüğünü dile getiren Korkut, kentin doğu sınırını çizen antik tiyatronun sahne binasını sağlamlaştırdıklarını söyledi.

Tlos Antik Kenti’ndeki ziyaret ve incelemeler sonunda Muğla Valisi Orhan Tavlı,Seydikemer Kaymakamı Yıldız Büyüker ve Seydikemer Belediye Başkanı B. Önder Akdenizli, Tlos Antik Kenti KazıBaşkanı Prof. Dr. Taner Korkut’a teşekkür etti.

Bu haber toplam 559 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.