SAMET DEMİR CİNAYETİ DAVASINDA KARAR VERİLDİ

Muğla'nın Menteşe İlçesine bağlı Kötekli Mahallesi'nde 2021 yılı Kasım ayında Samet Demir’in öldürülmesi ile ilgili karar verildi. Katil zanlısı Şuayip Kandemir müebbet hapis cezası alırken, dosya kapsamında yargılanan 6 sanığın beraatına karar verildi.

SAMET DEMİR CİNAYETİ DAVASINDA KARAR VERİLDİ

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Samet Demir’in (33) öldürülmesine ilişkin davada verilen kararın, İstinaf Mahkemesi tarafınca delil yetersizliği nedeniyle bozduğu kararın ardından Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrardan görülen davada karar verildi. Katil zanlısı Şuayip Kandemir müebbet hapis cezası alırken, dosya kapsamında yargılanan 6 sanığın beraatına karar verildi.

Muğla'nın Menteşe İlçesine bağlı Kötekli Mahallesinde 2021 yılı Kasım ayında Samet Demir’in öldürülmesi ile ilgili davada, 3 Aralık 2022 tarihinde Muğla 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin Yıldırım İlhan’a verdiği müebbet hapis cezasını İstinaf Mahkemesi; kesin ve inandırıcı delil elde edilmeyerek, kasten öldürmeye azmettirme suçundan mahkûmiyet hükmünün bozulmasına karar vermişti.

Avukatlar tarafından bir üst mahkemeye taşınan davada karar bozuldu. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi istinaf mahkemesinde; Sanık Yıldırım İlhan'ın, sanık Şuayip'i, maktulü öldürmeye azmettirdiğine dair bir kısım tanıkların soyut beyanlarından başka kesin ve inandırıcı delil elde edilemeyerek, İlhan'ın atılı suçtan beraatına karar verdi.

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrarda görülen davada tutuksuz 6 sanık ve tutuklu sanık Şuayip Kandemir’in son savunmaları alınarak, karar verildi.

Tutuklu sanık Şuayip Kandemir son savunmasında, “M.Ş. Samet Demir’i üzerime kışkırttı. 15 yaşından beri kan davası ile uğraşıyorum. Her zaman silahım vardı. Başkasının davasına karışmadım, sadece kendimi savundum. İsteyerek, bilerek yapmadım. Tamamen M.Ş. ‘nin kışkırtması sonucu olaylar buraya kadar geldi. Pişmanım” ifadelerine yer verdi.

Son savunmaları alınan tutuksuz sanıklar ise beraatlarını talep etti.

Son olarak söz verilen Samet Demir’in ailesi ise, “Benim çocuğumu neden öldürmüşler, onu söylesinler. Bütün sanıkların cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

Mahkeme heyeti; katil zanlısı Şuayip Kandemir’e müebbet hapis cezası verirken, dosya kapsamında yargılanan 6 sanığın beraatına karar verildi.

Samet Demir’in annesi Ayşe Demir karara tepki göstererek, adliye binasında sinir krizi geçirdi.

“SESİMİZİN DUYULMASI İÇİN ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ”

Seslerinin duyulması için ellerinden gelen herşeyi yapacaklarını belirten Samet Demir’in Ablası Sevilay Demir, “Herşey ortada iken tüm sanıklar için verilen bu adaletsiz kararın üzüntüsü içinde olmakla birlikte hukuki mücadelemiz sonuna kadar tüm kararlılıkla devam edecektir. Sanıklar bilsinler ki kulların adaleti şaşsada Allah’ın adaleti asla şaşmayacak. Aile olarak Samet’in neden öldürüldüğünü mahkeme süreçlerinde ve bugünkü karar duruşmasında ne yazık ki hala öğrenemedik. Nedenini herkesin bilmesine rağmen karar acımızı katkat artırmıştır. Kaldı ki bahsi geçen kavgaya dâhil olmayan tek kişinin öldürülmesinin açıklamasını herkesten bekliyoruz. Son olarak Türkiye Cumhuriyeti adaletine olan inancımızı kaybetmek istemiyoruz.Bu süreçte yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz. Allah herkese vicdan rahatlığı versin” dedi.

Bu haber toplam 391 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.