Milletvekili Uzun’dan göç politikasına ilişkin açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Avukat Cumhur Uzun, iktidarın göç politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Uzun’dan göç politikasına ilişkin açıklama

Milletvekili Uzun, “İktidar bir an önce politikalarını değiştirmeli ve daha büyük sorunlar yaşanmadan ‘misafirlerimiz’ sağlıklı bir şekilde kendi vatanlarına gönderilmelidir.” dedi.

Göç İdaresi Başkanlığı 16.07.2023 tarihli basın açıklamasında; “1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle tüm illerimizde, yabancı yoğunluğunun Türk vatandaşı nüfusuna oranla yüzde 20’yi aştığı toplam 63 ilde 1.169 mahalle yeni yabancı kaydına kapatılmış olup İstanbul ilimizde kapalı mahalle sayısı 54’tür.” ifadelerine yer vermişti.

Konu ile ilgili açıklama yaban CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun “Zaman zaman yüzde 25 olarak uygulanan ve yüzde 20 olan sığınmacı ve yabancı sınırlaması oranının bir an önce yüzde 10’a çekilmesi gerekmektedir. Ülkemizde 15 milyonun üzerinde yabancı olduğu ve bunun büyük bölümünün toplumumuzun kültürüne adapte olmayı reddeden Suriyeli ve Afganların olduğu bilinmektedir. Göç idaresi yaptığı son açıklama ile yabancı sayısının açıklanan rakamların çok üzerinde olduğunu tescillemiştir.” dedi.

“ATATÜRK’ÜN ÖNGÖRÜSÜ YİNE HAKLI ÇIKTI”

Mustafa Kemal Atatürk’ün bundan tam 89 yıl önce bu günleri öngördüğünü dile getiren Milletvekili Uzun, “Türkiye Cumhuriyetinin demografik yapısının korunması adına Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 1934 yılında yüzde 10 yabancı sınırlaması getirmiştir.

14.06.1934 yılında kabul edilen ve 21.06.1934 tarihli ve 2733 sayılı Resmi gazetede yayımlanan 2510 sayılı iskan kanununda aynen şu ifadeler yer almaktadır. ‘Kasabalarda ve şehirlerde yerleşen ecnebilerin tutarı belediye sınırı içindeki bütün nüfus tutarının yüzde onunu geçemez ve ayrı mahalle kuramazlar’ şeklindedir.

Şimdi bırakın ayrı mahalle kurmayı Suriyeliler bazı Belde ve İlçelerde Belediye Kazanacak hale geldiler. Büyük Kentlerimizde kendi gettolarını ve ticaret ağlarını dahi oluşturdular. Bu sorun çözülmediği müddetçe çok uzun olmayan bir gelecekte kendi ülkemizde azınlık olma durumuyla karşı karşıya kalacağız.”

“İKTİDAR BİR AN ÖNCE MÜLTECİ POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMELİ”

İktidarın mülteci politikasını bir an önce gözden geçirmesi gerektiğini kaydeden Uzun, “Türkiye’ye gelen yabancılar sorunu iyi niyet sınırlarını çoktan aşmış durumdadır. Artık bu sorun 85 milyon vatandaşımızın ve ülkemizin beka sorunudur. İktidar bir an önce politikalarını değiştirmeli ve daha büyük sorunlar yaşanmadan ‘misafirlerimiz’ sağlıklı bir şekilde kendi vatanlarına gönderilmelidir.” dedi.

Bu haber toplam 223 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.