Muğla Haber Gazetesi

Muğla Macera Kenti oluyor

Muğla Macera Kenti oluyor
06 Kasım 2013 - 9:31

Aydın, Denizli ve Muğla illerinde faaliyet gösteren Güney Ege Kalkınma Ajansı, Likya Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneği tarafından yürütülecek “Muğla Macera Kenti: Lycıan Challange Uluslararası Macera Yarışı” isimli projeye destek verdi.

GEKA’nın 2013 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında Ajansa başvuru yapan Likya Dağcılık ve Doğa Sporları Klübü Derneği’nin projesi için düzenlenen imza protokolüne GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Feramüz Demirbuğa ve Yönetim Kurulu üyesi İhsan Somuncuoğlu katıldı.

Türkiye’nin uluslararası düzeyde, doğadaki tek macera yarışı olan “Lycian Challenge” 2014 Mayıs ayında Muğla’da, Likya Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin katkılarıyla “Avrupa Macera Yarışı Şampiyonası” adıyla gerçekleştirilecek. Dünya’da milyonlar tarafından takip edilen şampiyona yarışı bu özelliği ile Muğla ve Türkiye turizmi için önemli bir uluslararası tanıtım fırsatı yaratacak. Yarışlar dağ bisikleti, trekking, yüzme, kum koşusu, iple kanyon geçişi, nehir ve deniz kanosu parkurlarında birbirleriyle kıyasıya mücadele eden ekiplerin aynı zamanda insanla doğanın yüzyıllardır süren mücadelesine tanıklık edecek.
Tanıtım çalışmaları yapılacak

İmza töreninde proje hakkında bilgi veren Likya Dağcılık ve Doğa Sporları Yönetim Kurulu Başkanı Feramüz Demirbuğa; “GEKA’dan destek almaya hak kazanan ‘Muğla Macera Kenti: LycıanChallange Uluslararası Macera Yarışı’ isimli projemizin çalışmaları üç ay boyunca devam edecektir. Proje ile öncelikle doğa sporlarına uygun alanların değerlendirilmesi için sorunlar tespit edilirken bu yarışın rota çıkarma çalışmaları gerçekleştirilecektir. Yarışa en üst düzeyde izleyici katılımının sağlanması için iletişim ve tanıtım çalışmalarına proje kapsamında oldukça önem veriyoruz. Bu amaçla rotaların çıkartılması için gezilen coğrafi güzergahlardan toplanan envanterlerle, “Fethiye Doğa Sporları Atlası”niteliğinde bir katalog hazırlanırken bir internet sitesi vasıtasıyla da hem yarışın hem de Fethiye’nin doğa sporlarının ve coğrafyalarının tanıtımı yapılacaktır. Bunların yanı sıra basın çalışmalarına ağırlık vererek yarışın yerel, ulusal ve uluslararası basın yayın organlarında haber niteliğinde yer alması sağlanacaktır. İzleyici katılımını en üst düzeyde tutmak için ise yarışa sponsor olabilecek kuruluşları tespit ederek gerekli anlaşmalar sağlanacaktır ” dedi.
Yatırımlar desteklenecek

GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata da, GEKA’nın sorumlu olduğu Aydın, Denizli ve Muğla’da büyük hacimli yatırım kararlarına kısa vadede etki edebilecek ve yatırım kararlarının yönlendirilmesine katkı sağlayacak araştırma ve fizibilite çalışmalarını desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Alata; bölge potansiyelinin tanıtım, tasarım, markalaşma ve sürdürülebilir projeler ile katma değerini artırmaya önem verdiklerini belirtti. Ajans tarafından yürütülmekte olan “Doğrudan Faaliyet Desteği” kapsamında da Ajansın genel hedeflerini gerçekleştirmek üzere Güney Ege Bölgesi’nde kritik öneme sahip araştırma, planlama, fizibilite gibi çalışmaları destekledikleri kaydeden Alata, bu programa başvuran Likya Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin “Muğla Macera Kenti: LycıanChallange Uluslararası Macera Yarışı” isimli projesinin Ajans’tan destek almaya hak kazandığını ifade etti.
Toplam bütçe 2 milyon 300 bin TL

GEKA tarafından Ocak 2013’te kamuoyuna ilan edilen ve toplam bütçesi 2 milyon 300 bin TL olan “Doğrudan Faaliyet Desteği”ne başvurular 29 Kasım 2013 tarihine kadar devam edecek. Yerel yönetimler, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, birlikler ve kooperatiflerin başvuru yapabildiği program kapsamında Ajansa şimdiye kadar başvuru yapan projelerden 10 tanesi destek almaya hak kazandı. Bölge açısından çok önemli olan bilgilerin üretilmesini sağlayacak ve yeni destekler ile yatırım kararlarına etki edebilecek bilgi ve verilerin oluşturulmasını sağlayacak projelerin 29 Kasım 2013 tarihine kadar Ajansa sunulması gerekiyor.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha