Muğla Haber Gazetesi

Muğla Kadın Emeği İle Güzelleşiyor

Muğla Kadın Emeği İle Güzelleşiyor
07 Mart 2021 - 12:05

‘Kadın Dostu Kent’ anlayışıyla tarımdan sağlığa, itfaiyeden ulaşıma kadar birçok alanda kadınlara yönelik projeler üreten Muğla Büyükşehir Belediyesi, kadınların sosyal ve kültürel yaşamını zenginleştiren, iş gücü kapasitesini arttıran projelerle kadınların ekonomik hayata dâhil olmalarını sağlıyor.

Sinan Boyacı

“Kadın Dostu Kent” anlayışıyla Muğla’nın kadınlar için ayrıcalıklı bir kent olması için çalışmalarını sürdüren Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün öncülüğünde kadına yönelik çalışmalarına ve başarılarına her geçen gün yenilerini ekliyor.

Tarımdan sağlığa, İtfaiyeden ulaşıma kadar birçok alanda kadınlara yönelik projeler üreten Büyükşehir Belediyesi, kadınların sosyal ve kültürel yaşamını zenginleştirecek çalışmaların yanı sıra, iş gücü kapasitesini arttıracak projelerle kadınların ekonomik hayata dâhil olmalarını sağlıyor.

KADINLAR YÖNETİMDE SÖZ SAHİBİ

Kadınların yerel yönetimler içinde söz sahibi olduğu, yönetim kadroları içerisinde yer aldığı Muğla Büyükşehir Belediyesi, kadın erkek eşitliği anlayışıyla birçok kuruma örnek oluyor. Kadınların şehrin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi kapsamında rol oynaması adına kurum içi yönetici dağılımında liyakat şartıyla cinsiyet eşitliğini sağlayan Büyükşehir Belediyesi’nde genel sekreter yardımcısından, teftiş kurulu, hukuk müşavirliği, daire başkanlarına üst yönetimin yarıdan fazlası kadınlardan oluşuyor. Özellikle şehrin güzelleşmesi ve korunması anlamında kadın yöneticilerin katkısı bulunuyor. Muğla’da denizlerin korunması, çöplerin bertaraf edilmesi, vahşi depolama alanları ile şehrin üst yapı çalışmaları kadın yöneticilerinin kontrolünden geçiyor.

ULAŞIMA VE GÜVENLİĞE KADIN ELİ DEĞİYOR

Erkek egemen bir sektör olarak bilinen ulaşım alanına kadınların daha fazla dâhil olmalarını sağlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi, kadın otobüs şoförü uygulaması ile takdir topluyor. Muğla’da kent içi ulaşımın kalbi niteliğindeki MUTTAŞ’a bağlı toplu taşıma araçlarının direksiyonlarında kadınlar da yer alıyor. Bünyesinde birçok kadın otobüs şoförü bulunan Büyükşehir Belediyesinde, kadın şoförler çalışmalarıyla fark yaratıyor. Performansları ile takdir toplayan Büyükşehir’in kadın şoförlerine vatandaşlar da tam destek veriyor.

Ayrıca Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde belediyeye ait birçok dairenin güvenliğini kadın güvenlik görevlileri sağlıyor.

KADINLAR ÜRETİYOR, MUĞLA KAZANIYOR

Kırsal kalkınmaya büyük önem veren Muğla Büyükşehir Belediyesi, üretici ve girişimci ruha sahip kadın üreticilere yönelik desteklemelerine devam ediyor. Özellikle ‘Birlikte Aileyiz Birlikte Muğlayız’ sloganı ile yola çıkan Muğla Büyükşehir Belediyesi, çoğunluğu kadın ortaklardan oluşan birçok kooperatif ile işbirliği yaparak kadınların tarımda daha güçlü ve söz sahibi olması için çalışıyor. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından kadınların ev ekonomisine katkı sağlamaları için Koku Vadisi, Alım Garantili Çiçek ve Kıl Keçisi Desteklemesi gibi projeler dikkat çekiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Kadınlara yönelik Koku Vadisi projesi ile lavanta, kekik, adaçayı, nane, biberiye, mercanköşk, limon otu gibi bitkiler üretiliyor ve bu bitkilerden uçucu yağ, kozmetik ürünleri, baharat, bitki çayları gibi Pazar payı yan ürünler üretilerek kadın üreticilerin gelir düzeyleri arttırılıyor. Alım Garantili Çiçek projesi ile kadınların ürettiği rengârenk çiçekler Türkiye’nin birçok noktasına gönderilerek gelir elde etmeleri sağlanıyor. Kıl keçisi projesi ile de ev istihdamına katkı sağlamak isteyen ve hayvan yetiştiriciliğine istekli kadınlara kıl keçisi destekleri yapılıyor.

GÜRÜN: “KADINLAR İÇİN TÜM İMKÂNLARI SEFERBER EDİYORUZ”

“Atatürk devrimleri ile kadınlarımıza birçok Avrupa ülkesinden önce hak ettikleri hakları verildi” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Dünya’da her şey kadının eseridir” sözü ve sosyal hayatta gerçekleştirdiği devrimlerle kadın-erkek eşitliğinin birçok Avrupa ülkesinden önce Anadolu topraklarında gerçekleştiğini söyledi. Başkan Gürün sevgi, hoşgörü ve güler yüzün şehri Muğla’da da kadınların söz sahibi olması için tüm imkânları seferber ettiklerini, etmeye de devam edeceklerini belirtti.

 

 

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha