Muğla Haber Gazetesi

KADIN AVUKATLARIN, DİLARA YILDIZ CİNAYETİ AÇIKLAMASINA BARO ENGELİ

KADIN AVUKATLARIN, DİLARA YILDIZ CİNAYETİ AÇIKLAMASINA BARO ENGELİ
13 Ocak 2022 - 15:49

İstanbul’da eski nişanlısı tarafından öldürülen Avukat Dilara Yıldız için açıklama yapmak isteyen Muğla Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu, hazırlamış oldukları basın açıklamasının, Baro Yönetim Kurulu tarafından hiçbir gerekçe göstermeksizin onay görmeyerek, reddedildiği belirtildi.

Sinem Karakaya

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Tuzla’da bir restoranda yemek yiyen 29 yaşındaki Avukat Dilara Yıldız, eski nişanlısı Oktay Dönmez tarafından silahla vurularak öldürülmüştü. Oktay Dönmez ise çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Yıldız’ın öldürülmesi tüm Türkiye’yi yasa boğarken, kadın avukatların ise tepkisine neden oldu.

Olayın ardından Muğla Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu, Yıldız için yayınlamak üzere hazırlamış oldukları basın açıklamalarının, Muğla Barosu Yönetim Kurulu’nca hiçbir gerekçe sunulmaksızın onay görmediği ve kendilerine yayımlamak için başka bir açıklama metni gönderildiği belirtildi.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Muğla Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu olarak Oktay Dönmez isimli bir erkek tarafından katledilen meslektaşımız Dilara Yıldız için yayınlamak üzere hazırlamış olduğumuz basın açıklaması, hiç bir gerekçe sunulmaksızın ve tarafımıza başka “açıklama metni” gönderilerek, Baro Yönetim Kurulu tarafından onay görmediğine dair karar ile reddedilmiştir. Elbette erkek tahakkümü karşısında biz kadın avukatlar çaresiz değiliz. Mensubu olduğumuz Baro Başkanının İstanbul Sözleşmesi hükümlerini sahiplendiğini açıklamasına rağmen, baronun yıllardır kadın hak ve özgürlük mücadelesinin yanında yer alan kadın avukatların yazdığı açıklamayı kabul etmekten imtina etmesi bizler için üzücü. Biz aşağıda isimleri bulunan avukatlar, kadın meslektaşımızın bir erkek tarafından katledilmesi sonucu duyduğumuz acıyı, öfkeyi, kadınların yaşam haklarına dair söyleyecek olduğumuz sözleri beyan etme irademizin engellenmesini kabul etmiyoruz. O nedenle Muğla Barosu Kadın Avukatlar olarak hazırladığımız metni kadın avukatların imzasına açıyoruz.”

YILDIZ’IN ÖLDÜRÜLMESİNİN ENGELLENMEMİŞ OLMASINI KABUL ETMİYORUZ

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: “Dilara Yıldız, Oktay Dönmez isimli erkek tarafından herkesin gözü önünde silahla vurularak öldürüldü. Üzgün ve öfkeliyiz! Fail, tek bir erkek değil. Bu erkeği, suç işlemeye cesaretlendiren iktidar ve kurumları, ısrarla uygulanmayan yasalar nedeniyle erkek failleri adeta infaz yöntemlerine dayandırma cesareti de fail.  Kadına yönelik şiddete seyirci kalan kurumlar, erkekleri cezasızlık ile ödüllendiren yargı da fail. Dilara Yıldız’ın öldürülmesinin engellenmemiş olmasını kabul etmiyoruz! Şiddeti önlemekte somut ve etkin tedbirler öngören İstanbul Sözleşmesi’nden hukuka aykırı çekilme iradesi, devleti yönetenlerce şiddetin önlenmek istenmediğinin aksine faillere cesaret verme isteğinin en bariz kanıtıdır! İstanbul Sözleşmesi hükümleri halen geçerlidir! Sözleşmenin eksiksiz olarak uygulanması için mücadelemizi sürdüreceğiz! Katilin hak ettiği en ağır cezayı alması yanında meslektaşımız Dilara Yıldız’ın ölümünden sorumlu olan tüm etkenlerin araştırılması ve görevini yapmayarak cinayetin önünü açan sorumluların yargılanmasının da takipçi olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız.”

İmzası bulunan avukatlar şu şekilde:

Av. Evrim İnan, Av. Alev Öztürk, Av. Ayşe Mine Çetinkaya Ezin, Av. Elif Zehra Ertürk, Av. Özgecan Tut, Av. Ecem Nur Timurtaş, Av. Maya Deniz Karamustafa, Av Meltem Merih Anayaroğlu, Av. Hayel Özenç, Av. Özlem Kortel, Av. Meltem Salman, Av. Seçil Yüksel Kahraman, Av. Füsun Ünlüsoy, Av. Macide Keskin, Av. Gülsüm Aktaş Bardaklı, Av. Emine Yenilmez Aydemir, Av. Feriştah Dişçi Gülmez, Av. Bircan Atatuğ, Av. Ezgi Efendioğlu, Av. Şermin Tuçe Sakallıoğlu, Av. Pınar Günay, Av. Ece Çetinkaya, Av. Sinem Erdem Uzar, Av. Aylin Aykın, Av. Ayça Koca, Av. Birsen Ayben Aybey Ataç, Av. Cansu Uysal, Av. Melek Kansu, Av. Merve Yenigün Uğurlu, Av. Canan Tipi, Av. Bengi Kayapınar, Av. Sevgi Uzakgiden, Av. Meryem Çankaya, Av. Leyla Özer, Av. Müge Kızılırmak Türk, Av. Mehlika Duygu Akbulut, Av. Oya Karakaş, Av. Bahar Acun, Av. Nurseren Güler, Av. Müzeyyen Arıkanlı, Av. Arzu Alper, Av. Efsun Cangüzel, Av. Arzu Diktepe Uysal, Av. F. Feyha Karslı, Av. Naime Fırat Tokmak, Av. Merve Kara İpek, Av. Ece Çöllüoğlu, Av. Irmak Yüksel Karabulut Av. Nazlı Ateş, Av. Zehra Yakabaşı Beğtorun, Av. Fatmagül Evren, Av. Ece Kansu Uğur, Av. Yasemin Dinler, Av. Okşan Palabıyıkoğlu, Av. Ayşe İpek Mutlu, Av. Başak Özbek, Av. Sevinç Göçügenci, Av. Elif Soykan, Av. Özge Güney, Av. Leyla Bişen, Av. Duygu Çakmak Bişen, Av. Hülya Şanlı Demir, Av. Gamze Özkan Dal, Av. Görkem Tarhan, Av. Uğur Orhan Özsoy, Av. Nuray Şahbudak, Av. Rabia Yılmazarslan, Av. Gökben Sayar, Av. Yaşar Güzin Altıniş, Kurt, Av. Şermin Tuçe Sakallıoğlu, Av. Duygu Zeliha Diker, Av. Esin Yamaç Çakman, Av. Naciye Nazan Güler, Av. Ayşe Mukyen, Av. Ebru Zekir, Av. Aytül Doğu, Av. Pınar Abalı, Av. Tuğba Ergün, Av. Aylin Olçaş, Av. Ummuhan Defne Atıcı, Av. Füsun Kortel, Av. Sevin Özşeker Karabudak, Av. İlke Eskicioğlu, Av. Deniz Arslan Ugan, Av. Handan Özen, Av. Ayşegül Cesur, Av. Emine İlknur Alkaya, Av. Durdunuz Yıldız, Av. Nihal Anlı Coşkun, Av. Fatma Elif Koru Karslı, Av. Tuğçe Görgün, Av. Ayşenur İnceoğlu.”

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha