Muğla Haber Gazetesi

İnşaat Mühendisleri Odası’ndan “şantiye şefliği” açıklaması

İnşaat Mühendisleri Odası’ndan “şantiye şefliği” açıklaması
25 Şubat 2021 - 12:46

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi, ülke genelinde ve Muğla’da güvenli yapı üretimi olmadığına dair basın açıklaması yaparak, her şantiyede bir şantiye şefinin tam zamanlı olarak görevlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. İnşaat Mühendisleri Odası tarafından “Her Şantiyeye Bir Şef, Bir Şantiyede Bir Şef” kampanyası başlatıldı.

Sinem Karakaya

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)  İnşaat Mühendisleri Odası tarafından başlatılan “Her Şantiyeye Bir Şef! Bir Şantiyede Bir Şef!” kampanyasına yönelik İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi’nce basın açıklaması yapıldı.

Yönetim kurulu adına açıklamayı yapan Şube Sekreter Üyesi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi M. Rıfat Kahyaoğlu şantiye şefliği hakkında kısa bir bilgi vererek, şöyle konuştu:

“Bilindiği üzere şantiye şefliği; yapı üretimi veya mimarlık-mühendislik hizmeti gerektiren herhangi bir imalatın plan, proje, resim ve hesaplarına, fen ve sanat kurallarına, genel şantiye organizasyonu işlerine dair teknik mevzuata uygun olarak yürütülme ve denetlenme işidir. Şantiye şefinin önemli görevleri bulunmaktadır; bunlardan ilki yapının fen ve tekniğe, ruhsat ve projesine uygun olarak inşa edilmesi ikincisi inşaatın iş ve işlemlerinin planlanması, sevk ve idaresi, üçüncüsü iş güvenliğinin sağlanması işçi sağlığının gözetilmesidir. Açıkça görüldüğü gibi, topraklarının yüzde 93’ü aktif deprem kuşağı üzerinde bulunan Türkiye’de, güvenli yapı üretimi ve deprem nedeniyle oluşacak zararların asgariye indirilebilmesi için şantiye şefliği anahtar konumunda yer almaktadır.”

“ŞANTİYE ŞEFLİĞİ ALANI SON DERECE KONTROLSÜZ VE SORUNLUDUR”

Bir mühendisin mevzuatta izin verildiği gibi 30 bin metrekareye kadar, işin şantiye şefliğini yapma şansının olmadığını belirten Kahyaoğlu, “Üstelik ilgili mevzuata göre, yapım işinin tek ruhsata bağlı veya toplu yapı niteliğinde olması halinde yapı inşaat alanı sınırı uygulanmamaktadır. Bu koşullarda, nitelikli bir yapım hizmeti sunmak olanaksız hale gelmiştir, gelmektedir. Şantiye şefliği ile ilgili hazırlamış olduğumuz durum raporunda açıkça görülebileceği üzere yapı üretim sürecinin yöneticisi pozisyonunda olan şantiye şefliği alanı son derece kontrolsüz ve sorunludur” dedi.

“ŞANTİYE ŞEFLİĞİ KAĞIT ÜZERİNDE KALMASI UTANÇ KAYNAĞI”

2020 yılına ait yapı ruhsatı verilerine göre, toplam ruhsatlar içerisinde inşaat mühendisi üyelerinin üstlendikleri şantiye şefliği oranının yüzde 45,8 olduğunu ifade eden Kahyaoğlu, “Oysa, elektrik tesisatı, mekanik tesisat, restorasyon ve elektrik ile mekanik tesisata ilişkin tadilat ruhsatları dışındaki yapı ruhsatlarında şantiye şefi olarak görevlendirilmesi gereken meslek grupları ilgili yönetmelikte tarif edilmektedir. Yine söz konusu rapor ve deneyimlerimiz imzacılık diye tarif ettiğimiz, sadece resmi işlemlerde görünsün diye kâğıt üstünde kalan şantiye şefliğinin ne kadar yaygın olduğunu göstermektedir. Can güvenliği için asli bir çalışma alanı olan şantiye şefliğinin, bir deprem ülkesinde hepimizin gözü önünde ve ilgili her kurum ve kuruluşun bilgisi dâhilinde sadece kağıt üzerinde kalması ülkemiz için bir utanç kaynağıdır. Bu durum depremle yaşamaya zorunlu olan ülkemizde bizzat can güvenliğimiz açısından tehdit oluşturmaktadır” diye konuştu.

“HER ŞANTİYE ŞEFİ SADECE BİR ŞANTİYEDE TAM ZAMANLI GÖREV YAPMALI”

“Tüm meslektaşlarımızı, mesleğimizi ve haklarımızı sahiplenmeye, ilgili idareleri de uyarılarımızı dikkate alarak önerilerimizi hayata geçirmeye, halkın can ve mal güvenliğini ilgilendiren böylesi önemli bir konuda ivedilikle Odamızla birlikte hareket etmeye davet ediyoruz” diyen Kahyaoğlu sorunun çözümünü şöyle ele aldı:

“İstisnai durumlar dışında, her şantiye şefi sadece bir şantiyede tam zamanlı olarak görevlendirilmelidir. Şantiye şefliğinin üstlenilmesinde; yapım işinin konusunun, niteliğinin, büyüklüğünün ve ilgili imalatların oranının dikkate alınması, keyfi uygulamaların sonlandırılması için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Şantiye şefliği sürekli eğitime ve mesleki tecrübeye gereksinim duyan bir görevdir. Bu görevi yerine getirecek kişilerin ilgili meslek odalarınca verilen eğitimlere katılıp belgelendirilmeleri zorunlu tutulmalıdır. Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak şantiye şefliği üstlenilmesinin önünü geçilmesi için şantiye şeflerinden Oda Kayıt Belgesi istenmelidir. Şantiye şefleri TMMOB tarafından belirlenen mühendislik asgari ücretinin altında çalıştırılmamalı, hak ve ücretleri yasal güvenceye alınmalıdır. Odamız, şantiye şeflerinin gelişimi için mesleki eğitimleri ve gerekli belgelendirmeleri yapmaya hazır, üzerine düşen görevleri yerine getirebilecek altyapıya, kadro yapısına ve tecrübeye sahiptir.

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha