Muğla Haber Gazetesi

İL BAŞKANI AKMEŞE:  “İYİ YAŞAM GELİRİ MODELİMİZ HAYIRLI OLSUN”

İL BAŞKANI AKMEŞE:  “İYİ YAŞAM GELİRİ MODELİMİZ HAYIRLI OLSUN”
23 Aralık 2021 - 14:30

İYİ Parti Muğla İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıkladığı İYİ Yaşam modeli projesini paylaştı. Başkan Akmeşe yaptığı açıklamada, “Buradan Muğlalı hemşerilerime sesleniyorum rahat olun Türkiye’nin sorunların çözecek” dedi.

SİNEM KAPLAN

İYİ Parti Muğla İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıkladığı İYİ Yaşam modeli projesini basın ile paylaştı. İl Başkanı Akmeşe, “Ülkemizde giderek derinleşen yoksulluğa, artan sosyal adaletsizliğe ve gelir eşitsizliğine bir çözüm olarak hazırladığımız İYİ Yaşam Geliri Modeli’miz memleketimize ve Muğla’mıza hayırlı olsun. Buradan Muğlalı hemşerilerime sesleniyorum rahat olun Türkiye’nin sorunların çözecek kadrolar Sayın genel Başkanımız Meral Akşener önderliğinde çalışıyor. Tüm sorunları biz çözeriz. Ülkemizde giderek derinleşen yoksulluğa, artan sosyal adaletsizliğe ve gelir eşitsizliğine bir çözüm olarak hazırladığımız İYİ Yaşam Geliri Modelimiz memleketimize ve milletimize ve Muğla’mıza hayırlı olsun” dedi.

 

İYİ YAŞAM GELİR MODELİ NEDİR?

İYİ Parti Muğla İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe, İyi Yaşam Gelir Modeli projesini şu sözlerle anlattı:

 

“İYİ Yaşam Gelir Modeli (İYG) devlet tarafından tüm vatandaşlara düzenli olarak yapılan nakit bir ödemedir.  İYİ Yaşam Gelir Modeli uygulamalarında ilke olarak işsizlik, çalışamama, yoksulluk gibi herhangi bir ön şart aranmaz. İYG ulusal, bölgesel veya yerel bazda yapılabilir. Asıl amaç; şarta bağlı olmaksızın bir kişinin temel ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bu miktar, genelde yoksulluk sınırının üstü olarak kabul edilir. İYİ Parti olarak İYG Modelini kademeli olarak uygulayacağız. Öncelikle 18-26 yaş arasındaki tüm gençlerimize ve medyan gelirin yarısının altında kalan 4 milyon hanedeki kadınlara her ay düzenli olarak 1000 TL Evrensel Temel Gelir desteği sağlayacağız. Bu projemiz ile, Yoksulluk oranını %48 azaltacağız. Yoksulluk açığını %23 düşüreceğiz.  Yıllık kişi başı geliri %6 artıracağız “Kaynak nerede?” diye soracak olanlar da hiç merak etmesinler. Nasıl, bugüne kadar her açıkladığımız projede, kaynağımızı da açıkladıysak, İYİ Yaşam Gelir Modelinin de kaynağı hazır. İYİ Yaşam Geliri Modelinin yıllık maliyeti, 2021 fiyatlarıyla 200 milyar lira. Projenin finansmanının önemli bir kısmını; Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nden sonra ciddi bir şekilde artan vergi harcamalarındaki israfın önüne geçerek sağlayacağız.  Geri kalan kısmını da karbon vergileriyle karşılayacağız.  İYİ Yaşam Gelir Modeli ile artık gençlerimiz ve yoksul vatandaşlarımız; İşlerini, refahlarını kaybedecekleri korkusuyla düşük ücrete muhtaç kalmayacak. İnsan onuruna yakışmayan işleri ve ücretleri reddetme imkanı sağlayacak. İhtiyaçları olan beceri gelişimi eğitimlerine gönül rahatlığıyla katılabilecek.  Sosyal ve ekonomik özgürlüklerine kavuşacak. Girişimcilik konusunda daha rahat risk alacak. İşten atılma korkusuyla haklarının yenmesine razı gelmeyecek. Gelir kaygısı korkusuyla yönelemedikleri sanata, bilime, kültüre yönelecekler.”

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha