Muğla Haber Gazetesi

Hollandalılardan GEKA’ya yatarım ziyareti

Hollandalılardan GEKA’ya yatarım ziyareti
14 Ağustos 2014 - 11:31

Hollanda Ticaret Heyeti Güney Ege Bölgesi’nin iş ve yatırım olanaklarını daha yakından tanımak, yeni iş bağlantılarının temellerini atmak ve Bölgenin potansiyel sektörleri hakkında detaylı bilgi almak amacıyla Güney Ege Kalkınma Ajansı’nı ziyaret etti.

İzmir Hollanda Ticaret Odası temsilcileri Faruk Uçar ve Mehtap Yıldız, Hollanda Kraliyet Büyükelçiliği Ankara İnnovasyon Ateşesi Rory Nuijens ile Hollanda Dış Yatırım Ajansı Direktörü Arife Karaosmanoğlu’nun gerçekleştirdiği ziyarette, Ajanstan Tanıtım ve Dış İlişkiler Birimi, Ekonomik Araştırmalar ve Planlama Birimi, Denizli Yatırım Destek Ofisi çalışanları ile Genel Sekreter Vekili Yusuf ESGİN yer aldı.

Toplantı, Ajansın faaliyetleri, gerçekleştirdiği projeler, faaliyet alanındaki Aydın, Denizli ve Muğla illerinin ekonomik ve sektörel durumu ile Bölgenin tekstilden tarıma, enerjiden gıdaya, turizmden metal sanayine kadar önde gelen sektörlerine yönelik Ajans uzmanları tarafından konuk heyete bilgi verilmesiyle başladı.

İzmir Hollanda Ticaret Odası’nın Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde doğrudan yabancı yatırımı teşvik etmek ve eşleştirme yapmak amacıyla 7 yıldır İzmir’de faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten temsilci Mehtap Yıldız, Güney Ege Bölgesi ile iş birliği çalışmalarının temellerini atmak istediklerini söyledi. Ayrıca İzmir’de İZKA ile yapılan ortak çalışmaların verimli olması ve Türkiye’nin Hollanda’nın pazarlarından biri olması nedeniyle gelen yatırımların sadece İzmir ile sınırlı kalmasını istemediklerini ifade etti.  Bölge için istenilen sektörlerde karşılıklı eşleştirme etkinlikleri düzenlenebileceğini ve Hollanda’nın bilgi transferi misyonu çerçevesinde de çalışmalar yapılabileceğini ileten Yıldız, GEKA’nın Hollanda ile gerçekleştireceği tüm çalışmalarında ilk temas noktasının İzmir’de faaliyet gösteren Hollanda Ticaret Odası’nın olmasını istediklerini söyledi. Ayrıca Hollanda Utrecht’te yapılan turizm fuarının önemli bir fuar olduğunun altını çizen Yıldız, Ajansın katılım sağlaması halinde gerekli iletişimler konusunda yardımcı olacaklarını da belirtti.

Güney Ege Bölgesi’nde Ar-Ge ve İnovasyona yönelik faaliyet gösteren sektörler ile firmaların durumları hakkında bilgi almak amacıyla toplantıya katıldığını belirten İnovasyon Ateşesi Nuijens, Ar-Ge ve İnovasyona yönelik yapılacak olan konferanslar hakkında da Bölge paydaşlarına GEKA aracılığıyla bilgi vermek istediklerini söyledi.  İnovasyon Ateşesi Nuijens, Akıllı Şehirler (Smart Cities) konusunda İzmir’de gerçekleştirilecek tanışma toplantısı, 4-6 Aralık 2015 tarihinde İstanbul’da yapılacak Hollanda İnovasyon Haftası ile Ekim- Kasım ayında İzmir’de gerçekleştirilmesi planlanan Süt ve Süt Ürünleri üzerine eğitim programı hakkında da bilgi verdi. Bu etkinlikler çerçevesinde GEKA aracılığıyla bölgeden katılım sağlanabileceğini ve bu kapsamda workshoplar ile eşleştirme faaliyetleri düzenlenebileceğini de belirtti.

Hollanda Dış Yatırım Ajansı’nın Türkiye Sorumlusu Arife Karaosmanoğlu ise, Bölgeden Hollanda’ya açılmak isteyen firmalara kendilerinin lojistik imkanlar, vergi sistemleri ve şirket kurulumunun nasıl olacağı konularında yardımcı olabileceğini belirtirken, Ar-Ge çalışmaları için ise teknoparklara yönlendirme yapabileceklerini de ekledi.

Konuk Heyetin Bölgeye yönelik sorduğu sorular çerçevesinde GEKA uzmanları; organik tarım, süt teknolojileri, termal turizm potansiyeli, teknik tekstilde gerçekleştirilen son gelişmeler, yenilenebilir enerji kapsamında jeotermal enerji, biyogaz ve güneş enerjisi, bal ve ürünleri, metal sanayi gibi sektörlerde Bölgenin mevcut durumu ve bu sektörlere yönelik Ajansın yürüttüğü projeler hakkında heyete ayrıntılı bilgi verdi.

Toplantıda GEKA uzmanları ayrıca, Denizli’nin özellikle tekstil sanayisi ile tanınırken ayrıca tarım, hayvancılık, gıda, metal, mermercilik sektörleri ile alternatif turizm potansiyeline sahip olduğunun, Aydın’ın tarım alanındaki öncülüğünü tarıma dayalı sanayi alanında pekiştirdiğini ve bunun yanında turizm çeşitliliğinin de yadsınamaz olduğunun, Muğla’nın ise deniz, kum, güneş turizminin yanı sıra bal ve ürünleri, balık ürünleri ile alternatif turizm olanaklarıyla da Türkiye’de öncü konumda olduğunun altını çizdi.

Toplantı, Hollanda ve Güney Ege arasında başlatılan ikili ilişkilerin devamının getirilmesi ve yeni iş bağlantılarının temellerinin atılması temennisiyle son buldu.

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha