Muğla Haber Gazetesi

GEKA’dan Dönüşüm ve Çevreye destek çağrısı

GEKA’dan Dönüşüm ve Çevreye destek çağrısı
13 Şubat 2014 - 10:10

Muğla bölgesindeki ilk toplantısını Yatağan Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştiren Güney Ege Kalkınma Ajansı(GEKA), Aydın, Denizli ve Muğla illerini kapsayan mali, teknik ve doğrudan faaliyet destek programlarıyla üç yılda 233 projeye 36 milyon 479 bin 280 TL kaynak transferi sağladı.

Aydın, Denizli ve Muğla illerini kapsayan Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Mali, teknik ve doğrudan faaliyet destek programlarıyla üç yılda 233 projeye 36 milyon 479 bin 280 TL kaynak transferi sağladı. GEKA, yenilikle dönüşüm kapsamında ve çevre Mali destek programlarından oluşan 2014 yılı proje teklif çağrısı yaptı. Kâr amacı güden işletmelere yönelik yenilikle dönüşüm, küçük ölçekli altyapı projelerine yönelik yenilikle dönüşüm ve kâr amacı güden işletmelere yönelik Mali destek programlarından oluşan teklif çağrısında, 20 milyon TL’lik kaynak sağlandı.
GEKA’nın 2014 yılı proje teklif çağrısı kapsamında paydaşları bilgilendirme toplantısı Yatağan’da yapıldı. Toplantıya Yatağan Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kuzu ve bazı işletmeciler katılırken, 2010 yılından bu yana toplam 36 milyon 479 bin 280 TL kaynak transferi yapıldığı öğrenildi. GEKA Program Yönetim Uzmanı Emine Aktuğ ve Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Hüseyin Çiftçi, GEKA tarafından 2014 yılı Mali destek programlarıyla bölgeye toplam 20 milyon TL transfer edileceğini vurgulayarak, “Yenilikle Dönüşüm Mali Destek Programı, yine kâr amacı güden ve gütmeyen kurumlara göre ayrıştırılmıştır. Kâr amacı güden işletmelere yönelik yenilikle dönüşüm Mali destek programının bütçesi 11 milyon TL olarak belirlenmiştir. Bu program kapsamında işletmelerin yenilik, teknoloji, tasarım ve markalaşma kapasitelerinin geliştirilerek, rekabet güçlerinin arttırılması amaçlanıyor” dedi. Küçük ölçekli altyapı projelerine yönelik yenilikle dönüşüm Mali destek programının bütçesinin 3 milyon TL olarak belirlendiğini kaydederek, “Bu program kapsamında bölgenin ar-ge, teknoloji, tasarım, yenilik ve yeniliğe dayalı girişimcilik kapasitesinin arttırılması, özel sektör, üniversite, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Kâr amacı güden işletmelere yönelik hazırlanan Çevre Mali Destek Programı’nın bütçesi ise 6 milyon TL olarak belirlendi. Bu program kapsamında çevresel sürdürülebilirliği sağlamak üzere bölgede çevre kirliliğinin azaltılması, atıklardan yeni ürün ve enerji üretilmesiyle katma değerin arttırılması amaçlanmakta. GEKA’nın desteklerinin bölge kalkınması için ivme kazandırıcı etkisi, tüm kesimler tarafından kabul edilmiştir. Ajans, 2014 yılında Mali destek programlarıyla birlikte doğrudan faaliyet desteği ve teknik destek programlarıyla da bölge paydaşlarının projelerini üç koldan desteklemeye devam edecek” dedi.
Genel Sekreter Alata ise GEKA’nın 2010’dan bu yana yaptığı çalışmaların yanı sıra 2014 yılı çağrısı yapılan yenilikle dönüşüm ve çevre Mali destek programları hakkında bilgi verdi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha