Muğla Haber Gazetesi

Fethiye isyan bayrağı açtı

Fethiye isyan bayrağı açtı
28 Haziran 2014 - 11:36

Önceki dönemde MELSA tarafından işletilen Kumburnu ve Belcekız Plajı’nın özel şirketlere devredilmesi büyük tepkilere neden olurken, Fethiye Belediyesi öncülüğünde sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar adeta isyan bayrağı açtılar.

Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi’nde yerel seçimler öncesinde Muğla El Sanatları (MELSA) şirketi tarafından işletilen ve daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü tarafından, 28 Mayıs 2014’te imzalanan protokolle MUÇEV Ltd. Şti’ne devredilen Kumburnu ve Belceğiz halk plajları sessiz sedasız özel bir şirkete ihaleye verilince Fethiye Belediyesi önderliğinde Sivil Toplum Kurumları ve bölge turizmcileri isyan bayrağı açtı. Saklıkent Kanyonu işletmesini Seydikemer Belediyesi’ne verildiğinin altını çizen Başkan Saatcı, “Yetkililere soruyorum; Seydikemer’e gösterilen yaklaşım bizden ne için esirgeniyor? Sebep ne? Fethiye’nin ve Ölüdeniz’in suçunu bilmek istiyoruz” dedi. Başkan Behçet Saatcı aynı zamanda Pazar günü saat: 17.00’da tüm Fethiye’yi kumburnu plajı önüne davet etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü tarafından protokolle MUÇEV adlı bir şirkete verilen Kumburnu ve Belceğiz Plajları için geçtiğimiz günlerde yapılan ihale sonrası özel bir şirkete ihale edilmişti. MUÇEV’in aniden gerçekleştirdiği ihaleler Fethiye’de isyan bayrağını çektirdi. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın çağrısı üzerine bir araya gelen Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Fethiye Esnaf Kefalet Odası, Fethiye Turizm Otelciler Birliği, Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi, ilçedeki birçok dernek, kooperatif ve turizmciler ortak bir bildiri yayınladı.

“Bu kadar çifte standart olmaz”

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı yaptığı açıklamada, “Burada toplanmamızın sebebi haksız bir uygulamaya karşı hukuk arayışıdır. Türkiye’de devlet varsa, hele hukuk devleti varsa bu kadar çifte standart olmaz. Her şey para değildir. Bu değerler bize aittir. Gelirlerini de bizim kullanmamız gerekir. Adrese teslim ihalelerle bu işlerin yürüyemeyeceği herkes tarafından bilinmelidir. Türkiye’nin tanıtım objesi, kaşıkçı elması olan Ölüdenizimizin birçok alt yapı ve üst yapı problemi varken ve bize ait değerlerden elde edilecek gelirler bu eksiklerin giderilmesine harcanması gerekirken, bu yaklaşımı anlamaktan güçlük çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Saklıkent Seydikemer Belediyesi’ne veriliyorsa, Fethiye’nin suçu ne?”

Yaz sezonunda yüzbinlerce kişinin ziyaret ettiği Saklıkent kanyonunun Seydikemer Belediyesi’ne verildiğinin altını çizen Başkan Behçet Saatcı, “Yetkililere soruyorum; Seydikemer’e gösterilen yaklaşım bizden ne için esirgeniyor? Sebep ne? Fethiye’nin ve Ölüdeniz’in suçunu bilmek istiyoruz. Bu çıkışımızın siyasetle ilgili olmadığı zaten buraya toplanan arkadaşlarımızın dokularından bellidir. Bu hareket bir hak arama başkaldırısıdır. Ve bu değerler, bize bırakılana kadar sürdürülecektir. Aynı zamanda Ölüdeniz Platformu Pazar günü saat: 17.00’da kumburnu plajı önünde miting düzenleyecektir. Saygıdeğer Fethiyelileri kendi mallarına sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.

“Tek isteğimiz Fethiye’nin güzelliklerini Fethiyelilerin işletmesidir”

Olayın çıkış sebebini de basın mensuplarıyla paylaşan Başkan Saatcı, “Bu olayın çıkış sebebi aynen şöyledir. Bütünşehir yasasından dolayı daha önce Valiliğe bağlı Melsa vakfının çalıştırmış olduğu Ölüdenizimizdeki günübirlik tesis bu el değiştirmeden sonra MUÇEV adlı bir vakfa devredildi. MUÇEV de bunu ihaleye çıkardı. İhaleyi bir şirket aldı. Bizim ihaleyi alan şirketle işimiz yok. Bizim gösterilen tavırla ilgimiz var. İlahi Fethiye Belediyesi’ne verilmesi şart değil, Ölüdeniz’in birçok değeri var. Madem ki bu değer bizim ve Ölüdeniz bize ait, Ölüdeniz ve Fethiye’de bunu çalıştıracak şirket yoktu da ihaleye çıkartılıp, Ankara, İstanbul şirketlerine veriliyor. Burada Esnaf Odası var, Ticaret Odası var, FETAV var. Biz kendi değerlerimizi başkalarına veriyoruz. Sonrada başkalarının önüne gidip sosyal vergi için el pençe durup, sadaka ister gibi ‘fuara gideceğiz, öğrencilerimizi geziye göndereceğiz, Fethiyespor’a futbolcu alacağız’ diye önlerinde bekliyoruz. Biz Fethiyeliler olarak aynı Babadağ ve Mendos dağı gibi başı dik insanlarız.  Bizim tek isteğimiz bize ait olan ve Allah’ın bize bahşettiği tabiat güzelliği olan yerleri bizler tarafından yani Fethiyeliler tarafından işletilmesidir. Yoksa bunun altında hiç kimse bir şeyler aramasın. Biz bu temiz hareketi siyasetle kirletmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Gemile koyu ihalesinin, ihale şartnamesindeki 7. maddesini okudu.

MUCEV şirketi tarafından  ihaleye çıkartılan Fethiye’nin Gemile koyu ihale şartnamesinin 7. Maddesini de basın mensuplarıyla paylaşan Başkan Behçet Saatcı, “Bakın elimde bugün Gemile koyunun ihalesiyle ilgili ihale şartnamesi var. Biz yılda ortalama 600 ihale yapan bir belediyeyiz. Ama Gemile koyunun ihale şartnamesinin 7. Maddesinin kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. 7. Maddede diyor ki, ‘MUÇEV verilen teklif ve belgelerin gerekli incelemelerini, kontrollerini yapar ve uygun bulmadığı firmaları teklifi yüksek dahi olsa tekliflerini dikkate almayarak açık arttırmadan çıkartabilir. Açık artırmaya katılıp alanın işletmesini alamayan firmaların teklif için verilen diğer belgeler gizlilik esası ile MUÇEV ’in arşivinde kalacaktır. MUÇEV alanın bütün kontrol, denetim ve gözetim yetkisine sahiptir’ Ben artık bu konu hakkında bir şey demiyorum. Belceğiz plajı da Kumburnu’nun bonusu olarak verilmiştir. Biz hakkımızı arıyoruz. Dimdik durmaya, hakkımızı aramaya devam edeceğiz” dedi.

“Daha Ölüdeniz’in daha alt yapısı yok”

Ortak basın açıklamasına katılan Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri de değerlendirmelerde bulundu. Ölüdeniz’de hala alt yapı ve su sıkıntısı olduğunu söyleyen Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mümtaz Kökten, “Daha Ölüdeniz’de birçok eksiğimiz var. Bu plajların paralarının Ölüdeniz’de kalması gerektiğini düşünüyoruz. Bununla ilgili mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir de, Fethiye’nin doğa harikası alanlarının Fethiye’de kalması gerektiğini belirtti. Ölüdeniz’in daha alt yapısının dahi olmadığını söyleyen Soydemir, bu tesislerin kazanımlarının Fethiye’de kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

“50 bin TL için 5 kez Muğla’ya gittim”

Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Yavuz Torunoğulları ise, “Başkan beyin yaptığı konuşmaların hepsine yüzde yüz katılıyoruz ve destekliyoruz. Ben Fethiyespor Kulübü Başkanlığı da yaptım. 50 bin TL para için 5 kez Muğla’ya gittiğimi biliyorum. Fethiye’de olan bir kaynağın Fethiyelilerin tarafından işletilmesi en doğal hakkıdır” ifadelerini kullandı.

Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsmail Başoğlu da, “Fethiyeliler olarak kendi göbeğimizi kendimiz kesmesini çok iyi biliriz. Fethiye kendi sorunlarını her zaman kendisi çözer. Devlet burada bir şirket gibi düşünmesin, sosyal bir devlet gibi düşünsün. Bu mücadele de bizlerde varız” dedi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Büyükteke ise, mücadelenin süreceğini ve Pazar günü saat: 17.00’da tüm Fethiye’yi Ölüdeniz’e beklediklerini ifade etti.

Saklıkent kanyonunun gelirinin Seydikemer Belediyesi’ne verildiğini söyleyen Fethiye Kent Konseyi Başkanı Mustafa Şıkman, “Bölgelerin değerlerinin işletilmesi belediyeler tarafından yapılacaksa eğer kural böyleyse, Fethiye’nin doğal güzellikleri de Fethiye Belediyesi’ne verilmelidir. Burada çifte standart vardır” diye konuştu.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha