Muğla Haber Gazetesi

Ziraat Odalarının komisyon isteği

Ziraat Odalarının komisyon isteği
31 Mart 2017 - 9:32

Muğla Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, hallerde fiyat belirleme komisyonlarına Ziraat Odalarından temsilci alınması ve okullarda dağıtımı yapılan sütün yanında diğer narenciye ürünlerinin de dağıtımı yapılması istendi.

Ziraat Odaları Muğla İl Koordinasyon Kurulu Menteşe Ziraat Odası’nın ev sahipliğinde toplandı. Oda Başkanları koordinasyonda 18 maddelik karar aldı. Kararlar arasında yüzde 50 oranındaki makine ve ekipman hibe desteğinin devam etmesi istendi.
Muğla ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısının açılışında konuşan ve toplantıya ev sahipliği yapan Menteşe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baştuğ, toplantıda üreticiler ve çiftçilerin yaşadıkları sorunların masaya yatırılacağını, bu sorunların maddeler halinde tespiti yapılarak ilgili makamlara gönderileceğini açıkladı. Toplantıda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerince verilen evraklardan çiftçilerden alınan ücretlerin alınmaması ve Ziraat Odalarının ruhsat müracaatlarında ödedikleri döner sermaye ücretlerinden muaf tutulması istendi. Kilo bazında buğday ve pamuğa verilen desteklerin yaş sebze ve meyve de verilmesi istenirken, hayvancılık işletmelerinde kullanılan elektrik ücretlerinin ticari değil, zirai olarak değerlendirilmesi yönünde karar alındı. Su bitkilerinde çok yüksek olan fiyatların düşürülmesi ve Muğla’da bir üst birliğin kurulması gündeme gelirken, sulama birliklerinin 25 bini dekar olan sorumluluk alanlarının mevcut mesafe korunarak 10 bin dekara düşürülmesi istendi.
Toplantıda ticari çalışan traktörler dışında kalan traktörlerin sicil kayıt işlemlerinin Ziraat Odalarına verilmesi, Hidroelektrik Santrali (HES) yapımlarında karar verilmeden önce Ziraat Odalarının görüşlerini alınması, tarım danışmanı sertifikası almak için Bakanlıkça yapılan sınavların yılda iki defa yapılması, yüzde 50 makine ve ekipman hibe desteklerin devam etmesi yönünde kararlar alındı. Hallerdeki fiyat belirleme komisyonlarına Ziraat Odalarından temsilci alınması da istenen kararlar arasında, okullarda dağıtımı yapılan süt ürününün yanında narenciye ve diğer meyvelerin de dağıtımının yapılması, hallerde yapılan ürün satışlardan kesilen yüzde 12,44’lük orandan Ziraat Odalarına yüzde 1 oranında pay aktarılması, balık üretim tesisi yapımındaki 25 tonluk işletmelerinde kırsal kalkınma desteklemeleri içine alınması kararları da alındı.(İHA)

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha