Muğla Haber Gazetesi

ZEYBEKOĞLU: “ESNAFIN ‘GEÇİNEMİYORUZ ÇIĞLIĞI’ SARAY HARİÇ HER YERDEN DUYULUYOR”

ZEYBEKOĞLU: “ESNAFIN ‘GEÇİNEMİYORUZ ÇIĞLIĞI’ SARAY HARİÇ HER YERDEN DUYULUYOR”
26 Şubat 2021 - 10:22

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Coronavirüs salgını nedeniyle aylarca kapalı kalan esnafın ekonomik kriz yüzünden kötü etkilendiğini bir kez daha dile getirerek, “Esnafın ‘geçinemiyoruz çığlığı’ saray hariç her yerden duyuluyor” dedi.

Sinem Karakaya

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, esnafın zor durumda olduğunu dile getiren bir basın açıklaması yaptı. Zeybekoğlu, “Bıçak esnafın kemiğini deldi geçti, dayanacak hal kalmadı” dedi.

“Kendi gündelik siyasi çıkarlarından başka hiçbir şeyi düşünmeyenler esnafın sorunları karşısında suspus oldular” diyen İl Başkanı Zeybekoğlu açıklamasında şunları söyledi:

“Covid-19 Salgını tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de ekonomik ve sosyal yaşamı altüst etti. Fakat ülkemizde bu altüst oluş, AKP’nin yarattığı ekonomik kriz ile birleşerek çok daha yıkıcı bir hal aldı. Bu yıkımdan en çok etkilenen kesimlerden biri esnaflar oldu. Salgın sürecinde esnafımız nefes alamaz hale geldi. Kiralar, faturalar, borçlar birikti. Evlerde tencere kaynamamaya başladı.  Birçok esnaf borçlarını ödeyemediği için kepenk kapatmak zorunda kaldı. Esnafın “geçinemiyoruz çığlığı” Saray hariç her yerden duyuluyor. Esnaflarımız halk sağlığı tedbirlerine uyarak, dükkânlarını büyük bir fedakârlık ile kapatıp bunun yükünü sırtlanmışken; dalga geçer gibi “lebaleb dolu” salonlarda siyasi şov yapanlar ülkenin ihtiyaçları ile kendi gündemleri arasındaki aşılamaz farkı cümle aleme ilan ettiler.   Kendi gündelik siyasi çıkarlarından başka hiçbir şeyi düşünmeyenler esnafın sorunları karşısında suspus oldular. Göstermelik yardımlarla günü geçiştirmeye çalıştılar. Oysa esnafımız bu ülkenin ticaret hayatının çimentosudur. Esnaf devlete yük değil, aksine devlete katkı yapandır. Esnafın korunmasının Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Anayasasında bir gereklilik olarak yer almasının sebebi budur.”

“FİİLİ NÜFUS BAZ ALINMALI”

Normalleşme tedbirleri hayata geçirilirken fiili nüfusun baz alınması gerektiğini dile getiren Zeybekoğlu, “Önemli bir nokta da esnafımızın sabırsızlıkla beklediği normalleşme tedbirlerinin hayata geçirilmesi. Sağlık Bakanı’nın açıklamalarına göre, vaka sayıları nüfusa oranlanacak, riskin azaldığı illerde kademeli olarak normalleşme süreci başlayacak. Ancak Muğla’nın resmi nüfusu ile fiili nüfusu arasında büyük bir fark var. Muğla’nın resmi nüfusu daha az olduğu için, resmi nüfus baz alındığı takdirde tedbirlerin daha geç kaldırılması söz konusu olabilir. Bu nedenle, normalleşme tedbirleri hayata geçirilirken fiili nüfus baz alınmalıdır. Bütün kamu kaynaklarımızı bir avuç yandaş için gözleri kapalı kullananlardan esnafa hayır yok. Oysa bütün esnafı kucaklayan bir çerçevede kamu kaynaklarıyla esnafı desteklemek gerekiyor. Bu acil sorun bütün yakıcılığını koruyor. Covid-19 salgını sonrası ticari hayat canlandığında yıkımın boyutları daha net ortaya çıkacak. Bugünden bu gerçek ışığında, esnafa hacizler durdurulmalı, stopaj kaldırılmalı, esnafın birikmiş vergi ve SGK prim borçlarının faizleri dondurulmalı ve borçları ertelenmelidir. Devlet bankaları pos cihazlarından komisyon almamalı, esnafa kamu bankalarınca uzun vadeli faizsiz kredi verilmelidir. Esnafımızın bir an önce dükkânlarını, halk sağlığı tedbirlerini ihmal etmeden, açması için çözümler geliştirilmelidir” dedi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha