Muğla Haber Gazetesi

Yüz karamız

Yüz karamız
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
10 Şubat 2016 - 9:23

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 2015 yılı Yolsuzluk Algılama Endeksini açıkladı.

Türkiye 168 ülke arasında bir önceki yıla göre iki sıra gerileyerek 66’ıncı sırada yer aldı.

Bir anekdot; Bu tabloya göre son 4 yılda yolsuzluk algısı hızla artan beş ülke, Libya, Avusturalya, Brezilya, İspanya ve Türkiye olarak endekste yer alıyor.

Sebep yolsuzluk algılama endeksi sıfıra yaklaşan ülkelerde yolsuzluğun azaldığı, sıfırdan uzaklaşan ülkelerde maalesef yolsuzluğun arttığını gösteriyor.

Bu arada Yolsuzluk Algılama Endeksinde en temiz ülke Danimarka, Finlandiya ve İsveç yer alıyor. En çok yolsuzluk algısı olan ülke Somali sıralamanın en sonunda yer alıyor.

Şeffaflık Örgütünün sıralamasına göre bu temizliğin sebep olduğu özellikler de şöyle sıralanıyor:

1-Basın özgürlüğünün üst düzeyde olması.

2-Gelirlerin, gelir ve gider kaynaklarının aleniyetle öğrenilmesi.

3-Halkın bu bağlamda güçbirliği yapmasında aksiyon kabiliyetinin yüksekliği.

4-Yargının zengin ve fakir farkı gözetmeksizin karar vermesi.

5-Yargının hükümetten tamamen ayrı ve bağımsız olması.

Bu şartların mekanizma çalışmaları olan ülkelerde yolsuzluklara rastlanmıyor. Bunun aksine çalışma içinde bulunma, zayıf kamu kurumları ve bağımsız olmayan medyanın varlığındaki ülkelerde yolsuzluk hızla çoğalıyor.

Yolsuzluğun bir tarifi yapılacaksa şu sonuç çıkıyor.”Büyük yolsuzluklar kamu kaynaklarının iktidarı ele geçiren gruplar tarafından kendi çıkarlarına göre yönlendirilmesi olarak” tanımlanıyor.

Yolsuzlukların menfi tesirleri nedir:

1-Ülkenin büyüme hızı kesiliyor.

2-Gelir dağılımı bozuluyor.

3-Ülke fakirleşiyor.

4-Kişi başına gelir azalıyor.

Bu bağlamda; rapor hakkında malümat veren Uluslararası Şeffaflık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oyaz Özarslan, 168 ülke arasında yapılan sıralamada Türkiye’nin notunun düşmesinin devam ettiğini, bu düşüşün kritik bir seviyede olduğunu söyledi. Özarslan, Türkiye’nin notunun 45’den 42’ye düştüğünü bu 3 puanlık farkın önemli bir düşüş olduğunu dile getirdi. UTANÇ TABLOSU böyle.

Şu suali soruyorum. Ahlak ve fazilet dini İslamiyet emirleri aksine hareket eden toplumun cidden Müslüman olup olmadığını algılama endeksi oluştursak sonuçta sıfırın altında eksilerde çakılıp kalacağımızdan endişeliyim. Dünya umumi efkarı karşısında suçluluk psikolojisinde bu toplumun ferdi olarak yüzüm kızarıyor. Kafamı kaldıracak takatim kalmıyor. Yarab, milletimize basiret ihsan eyle, sıratı müstakim (en doğru yol) üzre hareketimizi tayinde feraset (çabuk seziş) ihsan eyle..

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha