Muğla Haber Gazetesi

Yönelt Koleji öğrencisinden Türkiye birinciliği

Yönelt Koleji öğrencisinden Türkiye birinciliği
18 Haziran 2021 - 16:39

Modern Eğitim Fen (MEF) Üniversitesi, MEF Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi tarafından düzenlenen Türkiye Ortaokullar arası Proje yarışmasında tarih dalında Aras Akçakoyun projesi ile Türkiye birincilik ödülü kazandı.

MEF Okulları tarafından madalya, plaket, tablet ve birincilik ödülleri gönderildi. Yönelt Koleji Ortaokul Müdürü Orhan Boyacı tarafından ödüller öğrenciye taktim edildi.

Boyacı öğrencilerinin başarılarından gurur duyduklarını dile getiren, “Öğrencimiz kurumumuzu ve Muğla İlini engüzel şekilde temsil ederek, Türkiye birincilik ödülü ile bizleri gururlandırdı. Bu başarılarının devamını dileriz. Öğrencimizin lise hayatındada başarılarının daim olmasını temenni ediyoruz. Bu başarıda danışmanlık yapan yönelt koleji proje koordinatörü Mehmet Ali Onaran’a teşekkür ediyorum. Bu yıl Ulusal uluslararası ve TÜBİTAK Proje Yarışmalarında yönelt okullarının bilimsel başarılarda uluslararası platformda marka okul olarak duyulması memnuniyet verici. Tarih projesi ile Öğrencimiz Kanuni Dönemindeki Su Sarnıçlarının son durumunu ve yol haritasını belirledi. Tarihsel kültürel miraslarımızın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması en büyük arzumuz. Ülkemizin biyolojik, tarihi ve ekolojik zenginliklerine sahip çıkmayı öğrencilerimize öğütlüyoruz” dedi.

Kanuni Yolu Su Sarnıçlarının Araştırılması projesi hakkında bilgi veren Müdür Boyacı, “Muğla ve ilçelerinde yer alan sarnıçlar incelenerek, Kanuni Yolunda bulunan sarnıçlar araştırılarak bu yapıların günümüzdeki son durumları gözlemlenerek, sarnıçların belgelenmesi bu çalışmanın en önemli amaçlarından birini oluşturmaktadır. Kanuninin geçtiği yol güzergah su sarnıçları yardımı ile tespit edilerek, uydu üzerinden fotoğraflanarak yol güzergahı belirlenmiştir. 24 adet sarnıcın koordinatları belirlenerek konumları tespit edilmiştir. Yöredeki çok sayıdaki sarnıçların günümüzde kullanılmadığı görülmüştür. İnsanların tahrip ettiği ve zamana yenik düşen tarihi sarnıçların bir kısmı yıkılmaya yüz tuttuğu ya da yanlış restorasyon yapıldığı görülmüştür. Araştırmamızda tarihi sarnıçların yapısal özellikleri incelenerek bölge de su kanalizasyonu olmadığı tarihlerde canlılar ve özellikle insan, hayvanların kervan yollarında su ihtiyacını karşılandığı yerlerin eski değerini kaybettiği gözlendi. Yerel halktanda sarnıcın tarihi hikâyesinin olduğu belirlendi. Sarnıç üzerinde hitabeler tespit edilerek, hikâyeleri hakkında bilgiler toplandı. Su sarnıçlarının içinde bulunduğu son durum araştırılarak kültürel mirasımız olan yapıların korunup turizme kazandırılması bu çalışmamız ile geçmiş tarihimizin kuşaklar boyu tanıtımının yapılması ve tarihi su sarnıçlarının son durumu belirlenmiştir. Muğla ve ilçelerinde yer alan sarnıçlar incelenerek, Kanuni Yolunda bulunan sarnıçlar araştırılarak bu yapıların günümüzdeki son durumları gözlemlenerek, sarnıçların belgelenmesi bu çalışmanın en önemli amaçlarından birini oluşturmaktadır. Su sarnıçlarının içinde bulunduğu son durum araştırılarak kültürel mirasımız olan yapıların korunması ve tanıtılması amaçlanmıştır” diye konuştu.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha