Muğla Haber Gazetesi

Yol sahipsiz kaldı!

Yol sahipsiz kaldı!
12 Temmuz 2014 - 9:34

120 milyon TL’ye malolacak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Morfoloji Binasına ulaşımı sağlayacak olan yolun Muğla-Marmaris Karayoluna hangi kurum tarafından yapılacağı yılan hikayesine döndü.

Muğla İl Koordinasyon Kurulu’nun 3. Dönem toplantısına yaklaşık 120 milyon TL proje bedeli bulunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Morfoloji binasına karayolundan ulaşımı sağlayacak yolu hangi kurumun yapacağı damgasını vurdu. Vali Mustafa Hakan Güvençer yolu Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanı içinde bulunduğunu belirtirken, Sağlık İl Müdürü Dr. Cihan Tekin’in sürecin uzaması nedeniyle projeyi üstleneceklerini belirtti. Muğla Büyükşehir Belediyesi temsilcisi ise, inşaat başlamadan önce yolun ulaşım etüdünün yapılması için ilgili birimlere bilgi verdiklerini açıklardı.

Toplantıda konuşan Muğla valisi Mustafa Hakan Güvençer, “Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Morfoloji binasının karayoluna bağlanması konusu sadece adı geçen yerler değil, o bölgedeki tüm nüfus yoğunluğunu, trafik hareketlerini de gözeterek yapılmak durumunda. O planlamadan sonra bu planlamaya göre projelendirilmek durumunda. Arkasından da bu projenin uygulamaya geçilmesi lazım. Burada yan yollar olabilir, tali yollar açılabilir. Yan yolların bir noktadan sonra birden fazla noktaya bağlantısı gerekebilir. Birden fazla bağlantı gerekiyorsa, bir bağlantı, mevcut Üniversite köprüsü kullanılırken, ikinci bir bağlantı yeniden yapılması gerekebilir. Bu bağlantı alt geçit olabilir, üst geçit olabilir, yonca kavşak olabilir. Bütün bunlar için Karayollarının müsaadesi gerekebilir. İl Müdürleri toplantısında Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığımız müdahil olmak istemişti. Ben biraz durun demiştim. Bu mesele asıl Büyükşehir Belediyesi’nin meselesi demiştim. Ama konunun önemi nedeni ile Sağlık Müdürümüz önemsemiş haklı olarak. Sonuçta herkes bir tarafa çektiği için Sağlık Müdürlüğümüz tamamen proje yapmayı üstlenmiş. Ben projenin Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılmasına takıldım. Belki de yanılıyorumdur. Bence burada çok ciddi bir planlama gerekiyor. Orada yerleşim nasıl olacak, nüfus yoğunluğu, kullanım alanı, nasıl hareketlilik olacak. Sadece hastaneyi karayoluna bağlamak bu kadar basit olmamalı diye düşünüyorum. Sağlık Müdürlüğümüz döner sermaye kaynaklarını kullanarak ve biraz da insiyatif alarak getireceği projenin yeterli olmayacağı endişesini taşıyorum. Her halde bu proje yapıldıktan sonra ya Karayolları ben yapacağım diyecek, ya Büyükşehir ben yapacağım diyecek. İki yıl içerisinde sadece hastane ve morfoloji binası değil, o bölgenin yeniden planlanması, süratle planlanmalı gerekiyor. Keşke bu sorunu hep birlikte çözüme kavuştursak. Ama bu makam Keşke makamı değil. Oturun, kalkın, yazın, çizin önümüzdeki toplantıya kadar bu sorunu çözün” dedi.
Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Müfit Bayram, “Sağlık müdürümüzün çağrısı ile yapılan toplantıya Büyükşehir Belediyesini temsilen ben katıldım. Kimin ne yapacağının belirlenmesi için orası ile ilgili öncelikli bir ulaşım etüdü yapılması gerekiyor. Biz 2013 yılında ilgili birimlere bir yazı ile ‘burada bir ulaşım etüdü yapın’ diye bildirmişiz. Hastanelere ne kadar kişinin gideceği, ne kadar araç trafiği oluşacağı bilinmesi gerekir” dedi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha