Son güncellenme :02.06.2018 11:27

Anasayfa > Yazarlar > YENİ REKTÖR ATATÜRK’TEN Mİ, GAZİ’DEN Mİ?

02.06.2018 Cts, 11:27

YENİ REKTÖR ATATÜRK’TEN Mİ, GAZİ’DEN Mİ?

“ Üniversite şehirden uzaklaştı mı?”
Gençlik yıllarım , gazeteciliğimin , Tv de ki ilk yıllarımın ana konusu buydu. Üniversite Kampüs mü olmalı yoksa şehire yayılmalı mı?
Zaman içinde genç Üniversitemiz yürüdü gitti.
Hem “Şehire yayılsıncılar” hem de “Kampüs olsuncular” süreçten mutlu ayrıldılar. Nitekim İkisi de oldu. Şimdi Kötekli diye başlı başına bir şehrimiz , hemde şehrin içinde bölümlerimiz var. Böylesi gayette güzel keza adı “Büyük” kendi çukurun içinde kalmış “Küçük” şehrimin Üniversiteye ve onun imkanlarına ihtiyacı var.
Üniversitemizin şehrin Sosyal, kültürel ve sportif yaşantısına destek olması çok önemli. Üniversitenin bütün kapılarını kitleyen, orayı babasının malı sanan, kendini Kötekli’nin üstünden Yüksekten Muğla’ya bakan önemli biri zanneden vizyonsuz memurlar şehir, üniversite ilişkisine büyük zarar veriyor. Mikro Milliyetçilik yapacak değilim ama, Muğla’yı tanımayan dinamiklerini bilmeyen bilmek içinde çaba harcamayan atanmışlara artık bu şehrin tahammülü yok.
Bu konuyu daha detaylı ele alacağız.
Malum yayınlanan bir KHK ile Rektör seçimi kaldırıldı. KHK’ya göre, rektörlük seçimi şu şekilde yapılacak: “Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanacak .Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde ise Cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapılacak.
Bunun üzerine Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Boş bulunan 5 üniversite rektörlüğü için ilan yayımladı. 6 Mayısta yayımlanan ilana göre “18.06.2008 tarihli ve 5772 sayılı Kanunla değiştirilen 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 13. maddesinin (a) fıkrası hükümlerine göre “Eskişehir Osmangazi Üniversitesi”, “Gebze Teknik Üniversitesi”, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi”, “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi” ve “Sakarya Üniversitesi’ne rektör ataması yapılacağı belirtildi ve başvurular 18.05.2018 Cuma günü mesai bitiminde sona erdi.
Aldığım bilgilere göre 49 Aday başvurdu.
Maşallah!!
Yapacak bir şey yok; 67 yaşını doldurmamış en az 3 yıl profesörlük yapmış herkes başvurabiliyor.
Görünen o ki bu direk atama işi pek te yerinde olmamış. Eğer YÖK doğru bir araştırma yapamaz ise, maalesef yanlış bir atama ile Şehir Üniversiteden iyice uzaklaşabilir.
Mansur Hocam beğeniriz beğenmeyiz. Memleketin çocuğu olması nedeni ile Denge politikası gözeterek Üniversiteyi ağır kavgasız gürültüsüz yürüttü. Yada dışa pek yansımadı. Yada yansıdı ama yankı bulmadı. Yada bilmem ne. Hatta o kadar Dengeliydi ki Büyükşehir’e aday bulunmayınca kimsenin itiraz edemeyeceği bir aday olarak öne sürüldü. Görünen o ki ; Tırnak içinde Aslında yaş dolmasaydı, sorun çıkmasın diye devam da ettirilirdi.
Gelinen noktada 28’i içerden yani Muğla Sıtkı Koçman Üniversitede profesör olanlardan diğeri 21 dışardan olmak üzere toplam 49 adayımız var.
Şimdi Üniversite içinden ismi geçen çok sevdiğimiz değerli hocalarımızın ismini duyuyoruz. Özellikle içlerinde Üniversitemize çok emeği geçenler var. Çokta yakışırlar. Fakat aldığım Ankara kaynaklı duyumlar biri Erzurum Atatürk Üniversitesi’nden diğeri Ankara Gazi Üniversitesinden 2 adayın isminin ön plana çıktığı yönünde.
Seçimlere daldık. Memleket meselesini unuttuk. Anlaşılan her konuda olduğu gibi burada da aynı sorunu yaşayacağız. Rektörlük makamını ; Hayatında 3 metrekare odasından çıkmamış, bilimsel çalışmalardan kafasını kaldırmamış,(Bu nu yazma amacımı sulandırmayalım) şehirin dinamiğini, şeklini şemailini bilmeyen birine teslim edeceğiz. Umarım Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan,bu konuda yoğun gündeminden fırsat bulup dinamikleri inceleyebilir. Keza Muğlamda 50-60 yıldır sistem şudur; çok sevdiğiniz beğendiğiniz memleket çocuğu yada Memleket için, emek vermiş çaba göstermiş, üretmiş kafa yormuş, herkesin adı ortalarda geçer, sonra bir bakarsınız adı geçmeyen biri atanır geçer. Ne yaptınız dediğinizde; ya “Ali” sende adaydın “Veli” sende adaydın birinizi atasak diğerinize ayıp olurdu ikinizi de kırmamak için böyle yaptık. Deyip geçerler.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.