Son güncellenme :13.05.2020 13:34

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > YAŞAMIN ENGELSiZ ALANLARI..!!

13.05.2020 Çar, 13:34

 

Yaşama sevincimiz doğduğumuz, dünyaya geldiğimiz gün başlar. Güleriz.. Ağlarız.. Olana, bitene hal ve hareketlerimizle tepki veririz. Her animiz bebekliğimiz bitinceye kadar böyle devam eder.. Sonrasında çocukluk dönemimiz, eğitim yaşantımız, gençliğimiz, iş yaşantımız ve aile bütünlüğümüz. İle devam eder gider. Bu süreçte geçirdiğimiz bazı olumsuz rahatsızlıklar, Hiç istenmese de yaşanan bazı kazalar fiziki bir takım olumsuzlukları beraberinde getirir.”insanız..Her şey bizler için..”Dersem ;abartmamış olurum. Düşmez, kalkmaz bir Allah. Hepimizin yaşam surecimizde ne yaşayacağımız belli mi? iyisi mi hepimiz iyiliklerle iç içe olalım..

Bir toplumda sürekli gelişmeyi sağlamak her bir bireyi eğitim sürecine dâhil etmekle mümkün olur. Her bir ferdin yetenek, yeterlilik ve becerileri engellemediği sürece gelişilecek yönlerinin fazlalığı hemen ortağa çıkar. Bu doğrultuda toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelli bireylerin yaşamın her alanında katılması, eğitim başta olmak üzerehertürlü imkândan en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması en tabii haklarıdır

Toplumun her kesiminde özel eğitim konusunda bilgi ve farkındalığın oluşması, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin eğitimin her alanında en üst düzeyde yaralanmaların sağlanması adına hepimize büyük sorumluluk düşmektedir. Bu sorumluluk bilinciyle engelli bireylerin kendi yeteneklerinin gelişmesini sağlamak icin; bilgi ve birikimlerimize ise onu anlatmamız gerekir. Yürütülen bu çalışmalar toplumumuzun her bir ferdine ilgi, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda daha kaliteli eğitim fırsatları sunmaktadır.. Engellilik bireyin kendisi ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmektedir. Bu durum ailelerin hassas ve dikkatli olmalarına yol açarken onların yaşadığı güçlüklerle baş etmeleri sürecinde de bizlere birtakım görevler yüklemektedir. Bu görevlerin belki de en önemlisi engelli birey ve ailesi ile empati kurmaktır. Bu hafta dolayısıyla her bireyin engelli adayı olduğuna ve engelli bireylerimize yönelik olumlu tutum ve davranışlar sergilenmesinin önemine dikkat çekilmektedir.. Ayrıca engelli bireylerin toplumsal yaşamda hoşgörü ile karşılanan seven,sevilen,üreteninsanlar olarak var olabilmelerine destek olunması amaçlanmaktadır..

Engeller hayatın akışını yakalamaya engel değildir. Aslında onlar bize farkındalık yaratan çalışmalarıyla bir bütün olmanın gücünü gösterdiler. Asil engelin ise engellerin görülmemesinden kaynaklandigini;ancak her insanın içinde bir cevher olduğunu gerçeğini bize siz öğrettiniz.. Ve çok daha önemlisi en büyük engelin sevgisizlik olduğunu söyleyerek kalplerimizdeki engelleri de kaldırdınız..

İçinde bulunduğumuz su üç günlük dünyada hiçbir şey paylaşmaya engel değildir. En büyük engel sevgisizliktir.. Her şeye rağmen hepimiz birer engelli adayıyız..10/16Mayis engelliler haftasında da her zaman söylediğim gibi en içten sevgilerimi sunarım.. Hayatin her dalında hep başarılı olun..

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.