Yangın Sezonu hazırlıkları değerlendirildi

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2013 yılı yangın mevsimi hazırlıklarını Orman Genel Müdürlüğünde bakanlığın merkez ve bölge müdürlüklerinin görüntülü konferans sistemiyle hazır bulunduğu toplantıyla...

Yangın Sezonu hazırlıkları değerlendirildi

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2013 yılı yangın mevsimi hazırlıklarını Orman Genel Müdürlüğünde bakanlığın merkez ve bölge müdürlüklerinin görüntülü konferans sistemiyle hazır bulunduğu toplantıyla değerlendirdi.

Bu yaz sıcaklık ortalamalarının mevsim normallerinin 0,5 ile 1 derece üzerinde seyredeceğinin tahmin edildiğini belirten, Prof. Dr. Veysel Eroğlu, orman yangınlarıyla mücadele için bütün tedbirlerin alınmasını ve orman teşkilatının teyakkuzda olmasını istedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yangın mevsiminin başladığı 1 Mayıs itibarıyla yangınlara karşı alınacak tedbirleri bakanlığın bütün birimlerinin katıldığı toplantıyla değerlendirdi.

Orman Yangınlarında 2013’te 50 Hava Aracı Görev Alacak

2013 yılında 2 bin 222 araç ve iş makinesinin orman yangınlarında görev alacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  orman yangınlarında bu yıl 6 idari helikopter,  24 adet su atar helikopter, 14 adet Dromader uçak, 6 adet Amfibik uçak olmak üzere toplam 50 hava aracının görev alacağını söyledi.

Orman Yangınlarında İki Aşamalı Plan Uygulanıyor

Toplantıda orman yangınlarında iki aşamalı bir planın uygulanmasını isteyen Prof. Dr. Eroğlu, şöyle devam etti:

“Yangın ihbarı alınır alınmaz, A planını uygulayın. Bu plana göre en yakın helikopter ve ekibi 12 dakikada içerisinde kalkıp 13-20 dakika içerisinde yangına müdahale edecek. Aynı anda en yakın yer ekipleri ve iş makinaları hareket ettirilecek, 15-20 dakika içerisinde yangına müdahale edecek.

Yangın büyüme eğilimine girdiğinde ise B planını uygulayın. Bu plana göre ise Orman Genel Müdürlüğü’ndeki Yangın Harekat Merkezi devreye girecek. 45-60 dakika içinde 5-7 helikopter, ekibiyle birlikte yangın mahalline intikal edecek. Yangın daha da büyüme eğilimi gösterdiğinde Genel Müdür başkanlığındaki kriz yönetimi devreye girecek ve gerektiğinde yangın mahaline intikal edecek”

Bölgelere Harekat Merkezleri Kuruluyor

Orman yangınlarına daha etkin müdahale edebilmek için bölgelere yangın harekat merkezleri kurulması talimatını veren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Mersin bölgelerine bu merkezlerden kurduk. 2014 yılı ve sonrasında bu merkezlerin sayısı 22’ye çıkarılmalı” diye konuştu.

Hava Filosu Daha da Güçlendirilecek

Orman yangınlarında kullanılmak üzere alınan 5 adet Bell429 tipi komuta-kontrol helikopterinin 2014 yılında faaliyete başlayacağını söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yürütülen 20 adet genel maksat helikopter alımı için Savunma Sanayi İcra Komitesi kararı alındı” dedi.

4 Bin 795 Askere Yangın Eğitimi Verildi

2013 yılı için hazırlıkların tamamlandığını ve bu konuda yangınla mücadelede görevli 8.000 personele işbaşı ve iş güvenliği eğitimi verildiğini belirten Prof. Dr. Eroğlu, 4.795 askere yangın eğitimi verildiğini ifade etti.  Orman teşkilatının yanıcı maddelerin azaltılması için yol kenarlarının temizlendiğini ve dalların budanarak kontrollü yakma işlemlerinin yapıldığını söyleyerek çalışmaların takip edilmesini istedi.

Türkiye Ormanlarının Yüzde 60’ı Yangına Çok Hassas

Türkiye’nin dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden olduğunu söyleyen

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ülke ormanlarının yüzde 60’ının yangına çok hassas olduğuna dikkat çekerek, “Yangına ilk müdahale süresini 18 dakikaya indirdik. Bu süreyi 2015’te 15 dakikaya indirmek için çalışıyoruz. Meteoroloji Genel Müdürlüğünce günlük yangın risk haritası oluşturuluyor ve riski yüksek bölgelerde ilave tedbirler alıyoruz. Ayrıca yangınlarda kullanılmak ve söndürme süresini kısaltmak için ülke genelinde 1.850 havuz ve gölet inşa ettik” diye konuştu.

Zarar Gören Alanlar Bir yıl içinde Yıl Ağaçlandırılıyor

Yangından zarar görmüş alanların bir yıl içerisinde ağaçlandırıldığını ve bir metrekarenin bile başka maksatlı kullandırılmadığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yangınların büyük kısmının insan kaynaklı olduğunu hatırlatarak, hava sıcaklığının yüksek olduğu dönemlerde daha dikkatli olunmasını ve yangın görüldüğünde ALO 177 ihbar hattının aranması hususunda da vatandaşları uyardı.

Orman yangınlarında kullanılmak üzere alınan 5 adet Bell429 tipi komuta-kontrol helikopterinin 2014 yılında faaliyete başlayacağını söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yürütülen 20 adet genel maksat helikopter alımı için Savunma Sanayi İcra Komitesi kararı alındı” dedi.

Bu haber toplam 107 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.