Muğla Haber Gazetesi

Vergiler niçin artıyor?

Vergiler niçin artıyor?
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
16 Ekim 2017 - 12:05

Bir ülkeyi sıcak para, yüksek faiz gelirinden dolayı gelir. Global odaklar bu kadar kap elde ederken devletler de bu kadar borcu ödemekle yükümlü olmaktan dolayı ama para+faizle birlikte sosyal güvenlik ve yatırımlardan vazgeçmek hatta daha fazla vergi toplamak için yeni vergiler ihdas ederler. Bu ne demektir? Toplanan gelirlerin nereye gittiği noktasıdır. O da çok açık, lobilere aktarılması mecburiyeti hasıl olur.
Tarihi temellerini Freadman’ın attığı devletin piyasalardan tamamen çekilmesi tavsiyeleri özellikle geri kalmış ülkelerin tamamen global şirketlerin sömürü alanı haline dönüştürmüştür.
1994 yılında 117 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen Uruguay toplantıları yani 1986 yılında Uruguay’da toplanıp, 1994 yılında Fas’ta imzalanan ve yürürlüğe giren Uruguay faslı aynı zamanda Dünya Ticaret Örgütünün kurulması ile sonuçlanmıştı.
Hizmet sektörü de GATT anlaşmaları şemsiyesi altına alındı. Bu müzakerelerde diğer müzakerelere ek olarak tarım desteklerinin sıfıra yakın düzeye çekilmesi kararı da burada alındı. Bu global şirketlere pazarda tekel olma imkanı sağladı. Ayrıca Dünya Ticaret Örgütü bünyesinde tahkim kurulu oluşturuldu. Aynı zamanda ulus devletler üzerinde kontrolların sağlanması için ambargo yetkisi kazandırıldı. Böylelikle GATT anlaşmalarının izlenmezi selahiyeti Dünya Ticaret Örgütünün bünyesine alındı.
Dünya Ticaret Örgütü, 120 mütecaviz üyesi olsa da karar alma mekanizması G7’lerin elinde. Dünya Ticaret Örgütü global sermaye sahiplerinin. Ulus devletlerin gelier ve kaynaklarını sömürmek için bir maşa vazifesini deruhte eder pozisyonundadır.
Böylelikle liberal anlayış halktan maksimum miktarda verginizi toplayıp minimize edebilecek düzeyde hizmet sunar. Aradaki garkı global tefecilere aktarır. Alınan tedbirler ise toplum çıkarlarını korumak için değil söz konusu sermayedarların parasını korumaya yöneliktir.
En büyük miktarda yatırımı kendilerinin de geçebileceği yol yapma projelerine yapmayı da inadına teşvik eder. Duble yollar projelerinde propaganda dozajı buna misal olsa gerek.
Kaynak: Sosyal Devlet Milli Devlet Projesi –Prof. Dr. Haydar Baş

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha