Ve sahiller de bitti!

Sahile kıyısı bulunan 22 kentin 16’sının tespit çalışması sessiz sedasız tamamlandı. Buna görebaşta Muğla olmak üzere  İstanbul, İzmir, Antalya, Trabzon, Samsun, Zonguldak, Çanakkale,  ve Mersin kıyıları beton...

Ve sahiller de bitti!

Sahile kıyısı bulunan 22 kentin 16’sının tespit çalışması sessiz sedasız tamamlandı. Buna görebaşta Muğla olmak üzere  İstanbul, İzmir, Antalya, Trabzon, Samsun, Zonguldak, Çanakkale,  ve Mersin kıyıları beton tarlasına dönecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bugüne kadar hep tartışma konusu olan sahil şeritlerini imara açmaya hazırlanırken, bu kapsamda sahildeki denize kıyısı bulunan 22 kentin 16’sında kıyı kenar çizgisi tespit çalışmalarını tamamladı. Belirlenen alanlarla ilgili envanter çıkarılırken, bu oran tüm Türkiye’deki 8 bin 590 kilometrelik sahil kesiminin yüzde 86’sına denk geliyor. 50 metrelik kıyı çizgisini 10 metreye indiren düzenleme hazırlığıyla büyük tartışma yaratan bakanlık, sessiz sedasız kıyı kenar çizgisi çalışmalarını da bitirdi.

Beton tarlası olacak

Türkiye’de denize kıyısı olan İstanbul, İzmir, Antalya, Trabzon, Samsun, Zonguldak, Çanakkale, Muğla ve Mersin gibi 22 şehirde kıyı kenar çizgisinin belirlenmesiyle hangi bölgelerin imara açılacağı da ortaya çıkmış olacak. Bakanlık, ölçümleri tamamlanan alanlarda bilgileri envantere kaydederek veri tabanını oluşturdu. Proje kapsamında ülke genelindeki deniz ve kıyı alanlarını kapsayan ortofoto haritalar temin edildi. Bakanlık tespit süreci devam eden 6 şehirdeki çalışmaları da iki aya kadar tamamlamayı öngörüyor. Bu çalışmalara paralel Van Gölü ile Burdur Gölü’nün de kıyı kenar çizgisi belirleniyor. Projenin tamamlanmasıyla kıyılardan kazanılacak arazinin satışının da önü açılmış olacak. Yeni düzenlemeden en fazla etkilenecek olan il ise 1224 km’lik kıyı şeridine sahip olan Muğla. Yeni uygulama ile Muğla’nın sahil şeridinde ve koylarında büyük ölçülerde betonlaşmanın yaşanmasından endişe ediliyor.

Mevcut Kıyı Kanunu’nda “Sahilde inşa edilecek yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilir” hükmü bulunuyor, ancak bu mesafe 10 metreye indiriliyor.

Bu haber toplam 96 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.