Muğla Haber Gazetesi

Vatan Partisi’nden çağrı

Vatan Partisi’nden çağrı
30 Ocak 2016 - 10:21

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin, hükümet tarafından hayata geçirilmeye çalışılan yeni anayasayı bölücü ve gerici bir anayasa olarak nitelendirirken, herkesi bu anayasa girişimine karşı mücadeleye çağırdı.

Partisi İl Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıya katılan ve burada bir konuşma yapan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin, hükümet tarafından hazırlığı yapılan yeni anayasayının bölücü ve gerici bir içeriğe sahip olduğunu vurguladı.

Vatan Partisi İl Başkanı Anıl Çağman Coşkun, il yöneticileri, ilçe yöneticileri ve partililerin hazır bulunduğu toplantıda konuşan Gültekin; “AK Parti, “12 Eylül Anayasası’ndan kurtulmak” yalanı arkasına gizleyerek, geçen yasama döneminde başaramadığı gerici ve bölücü Anayasasını, bu sefer kabul ettirmek için harekete geçmiştir.

“12 Eylül Anayasası’ndan kurtulmak” gerekçesi büyük bir aldatmacadır. Çünkü 12 Eylül Anayasası, sonraki yıllar içinde tam 17 kez değişikliğe uğramıştır ve yüzden fazla maddesi Meclis tarafından değiştirilmiştir.

Yani 1982 yılında 12 Eylülcüler tarafından hazırlanan Anayasa, bugün gerçekte yoktur. Üstelik değişikliklerin çok önemli bir kısmı, içinde AKP’nin de olduğu mevcut Meclis tarafından yapılmıştır. 2010 yılında “12 Eylül Anayasasına Hayır!” sloganı altında yapılan Anayasa değişikliğine ilişkin referandum hatırlardadır.

Öte yandan 12 Eylül’ün “Bizim oğlanlarının” yaptığı gerici düzenlemelere gerçekten karşı olanlar, yüzde 10 barajının arkasına saklanarak iktidar olmayı tercih etmezler. Bilindiği üzere başta AKP olmak üzere bütün sistem partilerinin, Dünyanın hiçbir ülkesinde örneği olmayan yüzde 10 barajına en ufak bir itirazları yoktur.”dedi.

Yeni Anayasa”nın gerçek amacı

Herkesi yeni anayasaya karşı mücadeleye çağıran Gültekin; “AK Parti’nin derdi 12 Eylül Anayasası değildir. AKP’nin gizlemeye gerek görmediği gerçek amacı, Atatürk Cumhuriyeti’nin tümden tasfiyesidir.

Bol bol sarf edilen “Özgürlük” ve “Demokrasi” sözlerinin ardına gizlenmeye çalışılan gerçek amacı dört ana konuda özetleyebiliriz:

Anayasa’dan “Türk Milleti” kavramını çıkarmak. Böylece tek bir millet yerine

etnik topluluklar, cemaatler ve mezheplerden oluşan Ortaçağ toplumunu ikame etmek.

Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na Türkiye tarafından konulan çekinceleri

kaldırarak üniter devleti tasfiye etmek.

Cumhuriyet devriminin laiklik düzenlemesinden geriye kalan bütün uygulamalara

son vermek. Türkiye Cumhuriyetini Anayasal düzlemde “şeyhler, dervişler, mensuplar” ülkesine dönüştürmek. Tarikat ve Cemaatlere Anayasal güvence sağlamak…

Bütün bu değişiklikleri Başkanlık Sistemi ile tamamlamak.

AK Parti’nin “Yeni Anayasası” özetle budur. Bütün bu değişiklikler konusunda CHP ve

HDP ile esasta anlaştıkları da görülmektedir.

CHP’nin “Başkanlık sistemine” yaptığı itirazlar, ilk üç maddeye ilişkin kabullenici tavrından sonra havada kalmaktadır.

CHP, Kurultay’ında kabul ettiği sonuç bildirgesinde yer alan “eşit vatandaşlık” kararıyla, bütün bu konularda AK Parti ile aynı yerde durduğunu ilan etmiştir. HDP ise öteden beri bu görüşleri savunmaktadır

Ama, Cumhuriyeti ve kazanımlarını benimsemiş olan milletimiz; iç çatışmaların derinleşmesi ve bölünme anlamına gelecek bu Anayasa girişimini bir kez daha boşa çıkaracaktır.

AK Parti’nin “Yeni Anayasası” 2012 ve 2013 yıllarında milletimizin ülke çapında verdiği büyük mücadele ile boşa çıkarıldı. Yine öyle olacaktır.

Vatan Partisi olarak, hangi görüşten olursa olsun bütün yurttaşlarımızı, sendikalarımızı, meslek odalarını ve demokratik kitle örgütlerini, AK Parti’nin bölücü ve gerici Anayasa girişimini bir kez daha boşa çıkarmak için birleşmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz.”

 

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha