Muğla Haber Gazetesi

VANALAR EKİM’DE AÇILIYOR

VANALAR EKİM’DE AÇILIYOR
30 Nisan 2014 - 11:30

Menteşe, Ula ve Yatağan ilçelerinin 30 yıl süre ile doğalgaz dağıtım lisansını alan firma, önümüzdeki günlerde ilk kazmayı vuracak. Menteşe ve Yatağan’a ilk doğalgazın 30 Ekim 2014 tarihinde verileceği açıklandı.

15 Kasım 2012 tarihinde lisans ihalesi yapılan Muğla Doğalgaz ihalesini Akmercan firması almıştı. Firma, önümüzdeki günlerde ilk kazmayı vurmak için tören düzenleyecek. 20 Haziran 2013 tarihinde resmî olarak kurul kararı ile lisansı alan firma, ihale şartnamesine göre lisans tarihinden itibaren altı ay içinde doğalgaz yatırımlarına başlamak, 18 ay içinde Yatağan ve Muğla’nın herhangi bir bölgesine doğalgazı sunmak zorunda. Firma, Menteşe, Yatağan ve Ula ilçelerinin tamamı için beş yıl içinde tamamlama yükümlülüğü bulunurken, Muğla’da 400 kilometrelik doğalgaz boru hattı döşeyecek. 30 yıl süre ile Muğla Doğalgaz işletmesini alan firmanın 30 yıllık süreçte hedeflediği abone sayısı yaklaşık 65 bin.

Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programı tarafından düzenlenen “Doğalgazın bu günü, geleceği ve Muğla’daki yatırım projeleri” konulu konferansta Akmercan Muğla Doğalgaz Dağıtım Bölge Müdürü Serdar Kaplanoğlu sunum yaptı. Doğalgazın 2012 yılı itibariyle Türkiye birincil enerji arzının yaklaşık % 31’ini oluşturduğunu belirten Kaplanoğlu, Türkiye’de doğalgazın en çok elektrik üretimi sektöründe kullanıldığını belirtti.
Bu yıl sonunda doğalgaz verilecek
Firmanın 2042 yılına kadar Menteşe, Yatağan, Ula ve Bayır Mahallelerinin doğalgaz dağıtım lisansının alındığını belirten Kaplanoğlu, Muğla’da Menteşe ve Yatağan’a ilk gaz verme hedeflerinin 30 Ekim 2014 olduğunu belirtti. Toplam abone sayılarının Menteşe’de 31 bin 379, Ula’da 3 bin 50, Yatağan’da 8 bin 848 ve Bayır’da 2 bin 286 olduğu, bunun 2042 yılında Menteşe’de 43 bin 681, Ula’da 3 bin 582, Yatağan’da 14 bin 209 ve Bayır mahallesinde ise 2 bin 670 olacağını tahmin ettiklerini belirtti.
30 milyon dolarlık yatırım

Bu süreçte, Muğla’ya yapılacak yatırımın yaklaşık 30 milyon dolar olacağını belirten Kaplanoğlu bölgede doğalgaz iç tesisat dönüşüm işlerini yapacak birçok firmanın kurulabileceğini ve bu durumun birçok istihdamı da arttırabileceğini söyledi. Ayrıca, günümüzde enerjiye olan yoğun ilgi arttıkça enerji kaynaklarının kullanımında ve bu tesislerin alt ve üst yapılarının yapımında teknik eleman ihtiyacının da arttığını belirten Kaplanoğlu, Meslek Yüksekokullarının Gaz ve Tesisat Teknolojisi Programı’ndan mezun olanların gaz dağıtım şirketlerinde iç tesisat kontrolü, alt yapı kontrolü, işletme biriminde ve basınç düşürme istasyonlarında operatör, belediyelerin su ve kanalizasyon işletmelerinde teknik eleman, BOTAŞ, EPDK gibi kamu kuruluşlarında teknik eleman, çelik ve polietilen alt yapı müteahhitlerin de formen ve imalat sorumlusu, müşavirlik firmalarında kontrol elemanı, iç tesisat dönüşüm firmalarında montaj elemanı, kaynak ustası, proje çizimi ve iş planlayıcısı, malzeme satan tedarikçi firmalarda satış elemanı, kombi gibi cihaz servislerinde bakım ve montaj personeli gibi alanlarda iş bulabilecekleri belirtildi.
Mezun öğrenciler hazır
Ula Ali Koçman Meslek Yüksek Okulu, Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Program Başkanı Öğretim Görevlisi Utkucan Şahin, Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programının 2 yıllık bir eğitim sürecinin olduğunu, her yıl 30 öğrenci aldıklarını ve bunun büyük çoğunluğunu sınavsız geçişle tercih edenlerin oluşturduğunu söyledi. Şahin ayrıca programdan mezun olanların dikey geçiş sınavı ile birlikte 4 yıllık Makine Mühendisliği veya Enerji Sistemleri Mühendisliği’ne geçiş yapabileceklerini belirtti. Bununla birlikte, Muğla’ya doğalgazın gelecek olmasının Gaz ve Tesisatı Programından mezun olanlar için bölgede iş imkânları yaratacağını ve Muğla’da doğalgaz sektörüyle ilgili firmaların teknik eleman ihtiyacının karşılanmasında programlarının önemli bir rol üstleneceğini de ekledi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha