Muğla Haber Gazetesi

Vali Çiçek:Turizm sürdürülebilir ve kaliteli olmalı

Vali Çiçek:Turizm sürdürülebilir ve kaliteli olmalı
04 Şubat 2016 - 10:45

Muğla Valisi Amir Çiçek başkanlığında belediye yetkilileri, ticaret odaları, esnaf odaları, deniz ticaret odaları başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürlerinin katılımı ile ‘Turizm Değerlendirme Toplantısı’ Muğla Sanayi ve Ticaret Odası’nda yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasında turizm sektörü ile ilgili 2016 yılının başlangıcında çeşitli çalışmaların yapıldığını hatırlatan Vali Çiçek, bu kapsamda ocak ayında sektör temsilcileri ile bir araya gelindiğini, alternatif turizm faaliyetlerinin değerlendirildiğini, kazı başkanları ile bir araya gelindiğini aktardı.

Turizmle ilgili çalışmalara devam edileceğini söyleyen Vali Çiçek, “Şubat ayı sonunda geniş katılımlı bir turizm çalıştayı gerçekleştireceğiz. Amacımız ortak akılla, vizyonel ve sürdürülebilir turizm faaliyetlerini icra etmek. Turizm bakanımız ilimize geldiğinde yaptığımız çalışmaların sonucunu onunla paylaşacağız” dedi.

“Karamsar değiliz”

Turizmin çok hassas bir konu olduğunu vurgulayan Vali Çiçek, “Turizm sağlam bir temele oturtulur, sürdürülebilir olursa iç ve dış etmenlerden etkilenmez. Hiçbir zaman karamsar değiliz. Bu altyapı, deniz, akarsu, göller, doğa ve tarihi değerler olduğu sürece karamsar olmaya gerek yok. Turizm sektörü uluslar arası arenada yarış halinde. Sahip olduğumuz değerleri  Potansiyelimizi keşfedip, en iyi şekilde pazarlamamız gerekiyor.”  ifadelerini kullandı.

Kaliteli hizmet anlayışı vurgusu

Turizm sektöründen çok verim alınması noktasında insan kaynağının iyi yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Çiçek, “Kaliteli hizmet, tesis ve işletme ile 2016 yılında güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Turizmin en önemli şeyi güvenlik ve huzurdur. Muğla’da asayiş ve güvenlik konusunda hiçbir sorun yok. Bunu en iyi yaşayan ve bilen biziz. Muğla’mızın Misafirlerimizin rahat gezebileceği, eğlenebileceği bir il olduğunu bilmelerini istiyorum” diye konuştu.

“Fırsatçılığa, ranta yer vermeyeceğiz”

Turizmin 12 ay sürdürülebileceğini söyleyen Vali Çiçek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Turizm sezonu demiyorum. Turizmi 4-5 ayla sınırlamıyorum. Her ay turizm aktivitelerinin yapılabileceği potansiyele sahibiz. Muğla’da turizmi 12 aya yayacak olan biziz. Muğla’nın güzel bir 2016 yılı geçireceğine inanıyorum. Turist için önemli olan konuları geçiştirmemiz gerekiyor. Yapılan iyi şeyleri yayıp, sorunları çözmemiz gerekiyor. Bu turizm milliyetçiliğidir. Hepimize bu konuda görev sorumluluk düşüyor. İyi niyetle samimiyetle çalışılırsa kalite yakalanır. Turizm kalitesini ve güvenliliğini arttırmamız gerekiyor. Alınan kararlar sürdürülebilir olacak. Fırsatçılığa ve ranta yer vermeyeceğiz. Bu ikisi turizmi baltalar.  Turizmin sürdürülebilir ve kaliteli olması gerekir. Geleceğimize güzel şeyler bırakalım. Turizm fotoğrafı Muğla’da güzel olsun.”

Misafirlere sunulan hizmet kalitesinin nasıl arttırabileceği konusunda sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri ile çeşitli çalışmaların yapıldığını söyleyen Kültür ve Turizm İl Müdürü Veli Çelik, 2015 yılında turizm sektörünü etkileyecek sorunları önlemek amacıyla çıkartılan Valilik Genelgesi’nin ivme kattığını söyledi.

Su, çevre, ulaşım, asayiş, deniz ve sahilde güvenlik, yeme içme ve gıda güvenliği, hijyen, çevre ve atık yönetimi, çöp yönetimi, fiyat tarifeleri, döviz büroları, tekne trafiği ve faaliyetler, taşımacılık, esnaf faaliyetleri, ecri misil ve hastane hizmetleri konusunda ilgili kurumlardan destek isteyen Çelik, sektör temsilcileri, STK’lar ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapılması gerektiğini vurguladı.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha