Muğla Haber Gazetesi

TÜRKİYE’NİN BİT COİNİ YEM FİYATLARI

TÜRKİYE’NİN BİT COİNİ YEM FİYATLARI
Mustafa Yıldırım( atillatahaa@gmail.com )
03 Eylül 2021 - 16:21

Merhaba sevgili okurlar bu hafta yazımda hayvancılık ve süt üretimi ile ilgili bazı konulara değinmek istiyorum. Bilindiği üzere hayvancılık ve süt üretim sektörünün sıkıntılar yaşadığını ve bu sıkıntılı günlerin sadece bu yıla özgü olmadığını yıllardır sıkıntılı ilerlemeye çalışan sektör ülkemizde maalesef bir adım ileriye gidememiş sürekli olarak gerileme yaşanmaktadır.

Bunun sebebi ise tarım sektöründe üretimin olmaması ve kurallıklarında bunlara tuz biber olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar tarım ve hayvancılığa destek verilmiş olsa bile dışa bağımlılık üst düzeyde olduğunu bilmenizi isterim. Yem fiyatlarından tutunda mazot fiyatlarına kadar dışarıya yani kura bağlı olduğumuz sürece tarım ve hayvancılık kalkınma mümkün olmayacaktır.

Süt üreticileri süt alan firmalara borçlu hale gelmiş büyük süt firmaları süt alım, karşısında üreticiye yem satarak borçlu hale getiriyor, sizce bu düzen nasıl bir düzendir. Üreticinin kazanması gereken yerde aracı firma hem sütü alıyor, hem de yem satarak sütçüyü borçlu hale getiriyor, bu durum sömürücü bir sistem olup üreticilerimize sahip çıkmamız gerekli olduğu kanısındayım.

Devletin üreticiye vermiş olduğu destek yetersiz kalmakta, denetimler başı boş halde işlemekte olduğunu teşvik şartlarının ise kolay olmadığını söylemek mümkün olduğu gibi, Türkiye nüfusundan daha az bir millet olan Hollanda tarım ve hayvancılık sektöründe bazı ülkelere kafa tuttuğunu göz ardı edemeyiz.

Oysaki bizim ülkemiz verimli ve sulak arazileri ile tarım ve hayvancılıkta daha ileri olabilirdi demek ki bazı politikaların yanlış olduğunu görmemiz gerekli üretici kardeşlerimiz üretmeme kararı almaktansa seslerini çıkarmaları gereken yerlere başvuruları yapmaları gerekli olduğu kanısındayım. Değilse ülke olarak tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlılık sürecek, döviz üzerinden halkımıza daha çok çektirecekler.

Kendi fikrimce sanki tarım ve hayvancılığın bu duruma gelmesi bazı yurt dışı kaynaklı çalışan firmalarında işine geldiğini durumun düzelmemesi için gerekli adımları attığını düşünüyorum. Çünkü rant bazı kesimler için halkın ve ülkenin önüne geçtiği bir toplumda dönemde yaşıyoruz.

Bir tarafta çiftçi kardeşimiz isyan ediyor üreticiler üretmiş oldukları ürünlerden kar elde edemiyor aracılar bire on alırken üretici kardeşimiz bire bire anca alabiliyor. Peki burada sistem adaleti nerede diye sormak istiyorum. Üretici kardeşlerimiz sürekli döviz karşısında ezdiren yetkililer bu durumu nasıl görmedikleri ise kafalarda soru işareti. Yoksa onlarda bazı rantçılar gibi bazı kesimlere peşkeş mi çekiyor ?

MASA TENİSİ OYNAYAN MEMURLAR

İllerin tarım il müdürlükleri ilçe müdürlükleri ne yapıyor ? Geçtiğimiz aylarda tarım ilçe müdürlüğüne ağaç varsa almak için gittim binaya girdim kimseyi bulamadım doğru düzgün, arka taraftaki sesleri işitince arkaya yöneldim baktım ki iki memur masa tenisi oynuyor  dedim ben meyve ağacı almak istiyorum bana verilen cevap ise şuydu bizde ağaç yok peki sizde ne var dedim bizde bilgi var diyerek gülümsedi kendi yaşamış olduğum bir olaydan anlatıyorum sizlere, kusura bakmayın ama bilgi benim dedemde de var vatandaşa lazım olan bilgi değil icraat lazım eminim ki masa tenisi oynayan memurdan vatandaş ve köylümüz daha bilgilidir. Sizler masa tenisi oynamaya devam edin üretici kardeşimiz kazanmadan tarlada sıcakta ezilmeye devam etsin.

BAŞARISIZ TARIM MÜDÜRLERİ

Teşvik diyorlar bin bir türlü şart koşuyorlar zaten üretmek isteyen vatandaş o şartları yerine getirmiş olsa sizlerden teşvik alma gereği duymazlardı.

İl tarım müdürlerin sesini kısmışlar otur demişler koltuğa esir alınmış vaziyette oturuyorlar ama fors atmaya gelince kimse önünde duramıyor. Cumhur başkanı gibi araç kapısı açtırarak binerler makam araçlarına Başarıya gelince üç beş tane göstermelik projeler iki üç kare resim, sorsanız biz bunu yaptık derler ama soramazsınız çünkü cevap vermek için bakanlıktan müsaade istiyorlar. Üreticiye hiçbir faydaları olmadığı kanısındayım. Tarla başı dönüm parası veriyorlar tarlasını eken diken yok, sen dönüm parası verirsen neden eksin adam tarlasını aldığı parayı tarlada kayıp etmesi için mi ?  Dönüm parası vermek demek üretim yapacak kişiye sen paranı aldın üretim yapmana gerek yok demek. Dönüm paraları bu ülkeye verilmiş bir zarar olduğunu düşünüyorum. Sizler masa tenisi oynamaya devam edin kalın sağlıcakla.

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha