Muğla Haber Gazetesi

Türk Telekom’da Toplu Sözleşme sevinci

Türk Telekom’da Toplu Sözleşme sevinci
09 Temmuz 2015 - 10:42

Türk Telekom ve Türkiye Haber-İş Sendikası arasında 11. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi müzakere süreci anlaşmayla sonuçlandı. Toplu sözleşme sürecinin sonunda, Türk Telekom ve çalışanları için en yüksek faydayı sağlayacak oranlarda mutabık kalındı. 12 bin çalışana ilk 6 ay için 1.500 TL’nin altındaki aylık çıplak ücretler 1.500 TL’ye yükseltildikten sonra tüm ücretlere seyyanen 200 TL, ikinci 6 ay için yüzde 4,5, üçüncü 6 ay için yüzde 3,5 ve dördüncü 6 ay için de yüzde 3 zam yapılacak. Üçüncü ve dördüncü 6 aylık dönemlerde tüketici fiyatları endeksinin zam oranlarından yüksek çıkması halinde, maaş zammına enflasyon farkı da eklenecek.
Haber Merkezi
Türkiye’nin öncü iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom ile Türkiye Haber-İş Sendikası arasında 15 Nisan 2015 tarihinden itibaren yürütülmekte olan 11. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Toplu iş Sözleşmesi Türk Telekom Genel Müdürü Rami Aslan, Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay, Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak ile diğer sendika ve kurum temsilcilerinin katılımıyla Türk Telekom Ankara Genel Müdürlük Binası’nda düzenlenen törenle imzalandı.
Aslan: “Gücümüzü dayanışma ve takım ruhundan alıyoruz. Anlaşmamız müşteri odaklı yaklaşımımızın da bir parçası”
11. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin uzlaşmayla sonuçlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Türk Telekom Genel Müdürü Rami Aslan, “Türk Telekom olarak müşteri odaklı, güvenilir, sorumlu ve özverili bir şirket olma misyonu ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gücümüzü, dayanışma ve takım ruhundan alıyoruz. Bu takım ruhu içerisinde sendikalı – sendikasız çalışan ayrımı gözetmeden tüm çalışanlarımızın mutlu ve verimli olacağı bir çalışma ortamı yaratmak için çalışmalar yapıyoruz. Bu dönemde daha düşük ücretli çalışanlarımızı desteklemek, daha yüksek tutarda ücret artışı alabilmelerini sağlamak amacıyla, ilk altı aylık dönemde seyyanen artış ve sonrasında altı aylık süreçlerle ücret iyileştirmesi yapmayı tercih ettik” dedi.
Çalışanların beklentilerini karşılayacak ve şirketi de, sürdürülebilirlik temelinde korumaya yardımcı olacak dengeli bir toplu iş sözleşmesi imzaladıklarını belirten Aslan sözlerine şöyle devam etti: “Türk Telekom Grubu olarak en önemli sermayemizin insan kaynağımız olduğunun bilinciyle, toplu sözleşme sürecinde çalışanlarımız için mümkün olanın en fazlasını sağlamaya çalıştık. Bu, yaptığımız her şeyin merkezine müşteriyi koyma vizyonumuza uygun olarak daha fazla müşteri memnuniyeti elde etmek için de çok önemli. Sahada yüksek performans gösteren çalışanlarımızın ödüllendirilmesi müşteri memnuniyetinin artırılması için kilit öneme sahip olacak. Eminim ki bu anlaşma çalışanlarımız, şirketimiz, müşterilerimiz ve ülkemiz için güzel sonuçlar doğuracak.”
Solak: Hakları geliştiren sözleşme imzaladık
Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak ise konuşmasında, “Sözleşme görüşmelerinin anlaşma ile sonuçlanmasında hiç şüphe yok ki, karşılıklı güvenin, hoşgörü ve diyaloğun güçlü bir etkisi olmuştur. Türk Telekom çalışanlarının haklarını koruyup geliştiren bir sözleşmeyi imzalayarak, üyelerimizin sıcak yuvalarına ve ailelerine güven içinde ekmek götürebilmelerini başarmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz” dedi.
Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay ise Türk Telekom’un çalışana değer veren, işçi sağlığı ve iş güvenliğine harfiyen uyan çok değerli bir kurum olduğunun altını çizerek, sözleşmenin taraflar için hayırlı olmasını diledi.
Daha yüksek zam yapıldı
Toplu sözleşme sürecinin sonunda, Türk Telekom ve çalışanları için en yüksek faydayı sağlayacak oranlarda mutabık kalındı. 12 bin çalışana ilk 6 ay için 1.500 TL’nin altındaki aylık çıplak ücretler 1.500 TL’ye yükseltildikten sonra tüm ücretlere seyyanen 200 TL, ikinci 6 ay için yüzde 4,5, üçüncü 6 ay için yüzde 3,5 ve dördüncü 6 ay için de yüzde 3 zam yapılacak. Üçüncü ve dördüncü 6 aylık dönemlerde tüketici fiyatları endeksi zam oranlarından yüksek çıkması halinde maaş zammına enflasyon farkı da eklenecek.
12 bin işçiyi kapsıyor
Türkiye genelinde Türk Telekom bünyesinde çalışan 12 bin sendika üyesi işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi, 1 Mart 2015-28 Şubat 2017 tarihleri arasında geçerli olacak. Toplam 118 maddeden oluşan 11. Dönem Toplu İş Sözleşmesi ücret, sosyal haklar, izinler, çalışma süreleri, iş sağlığı ve güvenliği ile disiplin hükümlerine ilişkin maddelerden oluşuyor.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha