Türk Sağlık-Sen’den İmza Kampanyası

Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen , sağlık çalışanlarının sorunlarının giderilmesi için ilgili bakanlıklara ulaştırılmak üzere imza kampanyası başlatıyor. Sağlık çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmediğine...

Türk Sağlık-Sen’den İmza Kampanyası

Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen , sağlık çalışanlarının sorunlarının giderilmesi için ilgili bakanlıklara ulaştırılmak üzere imza kampanyası başlatıyor. Sağlık çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmediğine dikkat çeken Türk Sağlık-Sen Muğla Şubesi Başkanı İncilay Gezgin, Sağlık çalışanları tüm zorluklara rağmen gösterdikleri özverili hizmetlerinin karşılığını bir türlü alamamaktadırlar.  Çalışma hayatlarında şiddet, iş yükü ve fazla mesai ile karşı karşıya kalan sağlık çalışanları ne yazık ki mağduriyetler yaşamaktadırlar.

Sorunlar sadece çalışma hayatımızla da sınırlı kalmamaktadır. Emeklilikte de sağlık çalışanlarına rahat yoktur.  Döner sermaye ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle emekli maaşları çok düşük kalmaktadır. 25 yıl görev yapan bir uzman doktor bugün emekli olsa 1 802 TL, hemşire, ebe, sağlık teknisyeni, sağlık memuru 1395 TL, memur 1255 TL, hizmetli 1118 TL maaş alacaktır.  Bu ücretlerle sağlık çalışanları nasıl geçineceklerdir.

Sendika olarak yaptığımız araştırmalara göre emekli maaşı ile geçinebileceğini düşünen sağlık çalışanlarının oranı sadece yüzde 1’dir. Sağlık çalışanlarının yüzde 75’i geleceklerini güvence altında hissetmemektedirler.

Geçinememe korkusu nedeniyle bugün emekliliğe hak kazanan sağlık çalışanları istemelerine rağmen emekli olamamakta ve çalışmaktadırlar. Yani emeklilik ile tanışmayı dayanabildikleri kadar ertelemektedirler.

Sağlık çalışanlarını bu sorundan kurtarmanın, onlara emeklilikte biraz rahat etmelerinin yolu döner sermaye ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılmasıdır. Çare budur, çalışanlarda bunu beklemektedirler.  Bu talep mutlaka yerine getirilmelidir. Ayrıca hiçbir kamu çalışanının ek ödemesinden vergi kesilmez iken sağlık çalışanlarının döner sermayesinden gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır. Bu haksızlığın sonlandırılması gerekmektedir. “dedi.

 Türk Sağlık-Sen tarafından bu sorunların çözülmesi ve taleplerinin karşılık bulması amacıyla yoğun bir çalışma yürütüldüğünü ve bu çalışmalar çerçevesinde başlatılacak olan kampanyanın 15 Nisan 2013 tarihine kadar devam edeceğini belirterek şunları söyledi:

“Söz konusu talepler için Sağlık Bakanlığı’na başvurular yaptık. Sağlık çalışanlarının emeklilik mağduriyetini ve vergi haksızlığını sonlandırmak için eylemler gerçekleştirdik. TBMM’de siyasi partileri ziyaret ederek sağlık çalışanlarının bu taleplerini dile getirerek konuyu gündeme taşıdık.

Şimdi ise Türk Sağlık-Sen olarak bir imza kampanyası ile bu sürece çalışanları da dahil ediyor, kendi gelecekleri için sağlık çalışanlarının desteğini bekliyoruz.

İmza kampanyası için hazırladığımız dilekçelerimizi çalışanlara ulaştıracağız. 15 Nisan’a kadar devam edecek bu kampanyamız için tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm arkadaşlarımızdan destek bekliyoruz. Çalışanların imzaladığı dilekçeler, Sendikamız Genel Merkezine gönderilecektir. Genel Merkezimiz de bu dilekçeleri Başbakanlığa teslim edecektir. Türk Sağlık-Sen olarak mağduriyetlerin sonlandırılması için başlattığı imza kampanyasına sağlık çalışanlarını “Geleceğinize Sahip Çıkın, Bu Mücadeleye Destek Verin” diyerek tekrar bir çağrı yapıyor ve atacağınız her imza için şimdiden teşekkür ediyoruz. “

Bu haber toplam 68 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.