Sorumlu Balıkçılık Anketi

Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), tarafından yürütülen “Sorumlu Balıkçılık Uygulamalarına Geçiş Projesi” kapsamında hazırlanan ankette, “Tüketiciler” masaya yatırılıyor. Projede, arz-talep ilişkilerinde yerel...

Sorumlu Balıkçılık Anketi

Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), tarafından yürütülen “Sorumlu Balıkçılık Uygulamalarına Geçiş Projesi” kapsamında hazırlanan ankette, “Tüketiciler” masaya yatırılıyor. Projede, arz-talep ilişkilerinde yerel ekonomi aleyhine ortaya çıkan değişimler anketle tespit edilecek.

Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) tarafından hayata geçirilecek anket çalışması, konuyla ilgili uzmanlar tarafından projenin yürütüldüğü Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi’nde uygulanacak. Anket çalışmasıyla, projenin alanda yarattığı değişim ve etkiler ölçülecek ve bundan sonraki çalışmalarda verim artışı için ölçü ve metod belirlemede referans noktalar saptanacak.

Çalışmanın önemli bir özelliği, özellikle tüketici kesim üzerine yoğunlaşması olarak öne çıkıyor. Anketle, balıkçılığın ve denizin tüketici kesim tarafından nasıl algılandığı belirlenirken, arz-talep ilişkilerinde ekosistem ve yerel ekonomi aleyhine gelişen zayıf halkalar da tespit edilecek. Bu tespitler sadece uzmanlarca değil, ankete katılan vatandaşların kendileri tarafından da yapılmış olacağından, projenin hedeflerine daha sağlıklı ve kesin bir biçimde ulaşılması sağlanacak.

Hem bilinç hem sorumluluk

Anket çalışmasıyla ayrıca, Datça-Bozburun yöresinde yaşayan bölge halkının deniz koruma faaliyetlerinde rol ve sorumluluk alma kapasitesi belirlenirken, nesli tehlike ve ileri seviyede tehlike altındaki türler hakkında bilinç oluşturulması da amaçlanıyor. Sorun ve çözümlere yönelik algı ve kanaatlerin geliştirilmesine de katkı sağlayacak olan çalışmanın Haziran ayına kadar tamamlanması planlanıyor.

Bu haber toplam 68 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.