Muğla Haber Gazetesi

SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDİYOR

SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDİYOR
İsmail Atasever
İsmail Atasever( [email protected] )
15 Aralık 2017 - 10:59

Muğla’da konuşlanan Sıtkı Koçman Üniversitesi adına bir realite var ki yadsınamaz.
Aksi de söylenemez.
Türkiye genelinde yer alan 109 Devlet Üniversitesi, 76 Vakıf Üniversitesi ve 8 Vakıf Meslek Yüksekokulu olmak üzere toplam 193 üniversite arasında Sıtkı Koçman Üniversitesi, birçok yönüyle ayrıcalıklı bir kurum.
Bunda abartı yok.
Turizm bağlamında Kazakistan’ın Astana kentinde ülkemizi temsil eden tek kurum olması, her şeyi açıklıyor.
Kısaca, turizmin ülkemiz adına ne ifade ettiği noktasından bakınca, yükseköğretim kurumunun nasıl bir konumun sahibi olduğu tartışılmaz.
***
Aslında Sıtkı Koçman Üniversitesinin üstlendiği yükümlülük, sadece turizmle sınırlı değildi.
Nice alanlar adına her geçen gün farklı bir konuma erişen bilim yuvası olduğunu, bizatihi Rektör Prof.Dr. Mansur Harmandar ifade ediyor.
Rektör diyor ki;
Bilimsel araştırmalar bağlamında her geçen gün daha bir ivme kazanan kurum durumundayız.
Ülkemiz genelinde konuşlanan üniversiteler arasında, uluslararası düzeyde bilimsel verilerin ortaya konulması itibariyle 40.sırada yer almamız, kurumumuzun her geçen gün daha bir ivme kazandığının göstergesidir.
Ümit ediyorum ki, çalışmaların bu şekilde devam etmesi halinde üniversitemiz yakın gelecekte çok daha farklı bir konumun sahibi olacaktır.
Bunun anlamı, gözde bir kurum olarak tüm gözlerin üzerimize çevrilmesidir.
Zaten, her geçen gün üniversitemize müracaat eden öğrenci sayısındaki artış, nasıl bir konumda olduğumuzu ortaya koyuyor.
***
Rektör Harmandar’ın yaklaşımlarında abartı yoktu.
Gözlemlendiği kadarıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, birçok yönden daha bir yer edinmeyi sağlayan etkinliklerle isminden söz ettirmektedir.
Böyle devam ettiği sürece, rektörün de belirttiği gibi kısa süre sonrasında Türkiye’nin en gözde üniversiteleri arasında yerini alacaktır.
Yeter ki izlenen politikalarda sapmalar olmasın.
***
Kabul etmek gerekir ki, Sıtkı Koçman Üniversitesinin Kazakistan’ın Astana Kentinde düzenlenen “İpek Yolu” konferansına Türkiye’den katılan tek yükseköğretim kurumu olması, çok şeyler ifade ediyor.
Dünyanın en büyük ekonomik altyapı girişimi olarak adlandırılan “İpek Yolu” projesinin, turizmin gelişmesinin sosyo-kültürel, ekonomik, politik, çevresel ve teknolojik açıdan önemi ve gelişiminin tartışılması amacı taşıyan birlikteliğe İngiltere, Çin ve Türkiye katılıyor.
Asıl dikkat çeken, sadece Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi yanında İngiltere’den Oxford Brookes Üniversitesi, Çin’den Hong Kong Politeknik Üniversitesi ve Kazakistan’dan da Yüksek Ekonomi Okulunun katılması.
Aynı konferansa katılacak olan Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ozan Bahar, ilişkin olarak diyor ki;
Türkiye sahip olduğu doğal, kültürel güzellikleri ve dört mevsimin tüm özelliklerini her zaman yaşatabilen yapısı ile dünyanın önde gelen destinasyonlarından birisidir.
Prof.Dr. Ozan Bahar’ın bu yaklaşımında abartı yoktu.
Ülkemizi bu bağlamda irdeleyen her kim olursa olsun bilir ki, dünyada bütün yıl boyunca turizm yapılabilen nadir ülkelerden biri Türkiye’dir.
Türkiye’nin özellikle 1980’li yıllardan sonra turizmde ivme kazanarak hem turistik tesis, hem de bu tesislerin kalitesi açısından iyi bir aşamaya geldiğinin altını çizen Dekan;
Ülkeye gelen turist sayısı yıllar itibariyle artış gösterse de 2016 yılında ani bir düşüş yaşanmıştır.
TUİK verilerine göre 2015 yılında 42 milyon 618 bin kişi olan turist sayısı, 2016 yılında 31 milyon 365 kişiye gerileyerek ortalama % 25 azalmış, turizm gelirleri ise 2015 yılında 31 milyar 465 milyon dolardan 2016 yılında 22 milyar 107 milyon dolara gerileyerek % 30 azalmıştır.
Bu verilerin yanı sıra turist başına ortalama harcama 756 dolardan 705 dolara gerilemiştir.
Rakamlarla son yıllardaki turizm gelirleri oranını vurgulayan dekan Bahar ardından, konuya ilişkin görüşlerini dile getiriyor.
Turizmde krizlere bağımlı politikalardan uzaklaşıp, uzun vadede etkili olacak politikalar geliştirmek Türk turizm açısından önemli olacaktır.
Bu bağlamda Yeni İpek Yolu ile ilgili son zamanlarda uluslararası basında yer alan haberler, Türk turizminin yeniden canlandırılması açısından da çarpıcı fırsatlar sunmaktadır.
Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ozan Bahar konuya iliş son noktayı koyarken;
Dünya ekonomisinin geleceğini etkileyecek yenidünya düzeninde, Yeni İpek Yolu güzergâhında bulunan İpek Yolu Ekonomilerinin olacağı öngörülüyor.
Her halde çeşitli Avrupa Ülkelerinin anlamsız bir şekilde Türkiye’ye tavır almaları, özellikle turizmimizi etkilediğine göre, söz konusu İpek Yolu projesi yerinde bir hamle olacaktır.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha