Muğla Haber Gazetesi

SAYIN VALİ ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDİYOR

SAYIN VALİ ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDİYOR
Yüksel Sarı
Yüksel Sarı( [email protected] )
30 Aralık 2014 - 9:45

 Sayın Valimiz ilk olarak, İztuzu plajının ‘telefon ihalesi’ yöntemiyle İngiliz ortaklı bir şirkete devredilmesine karşı çıkan, eylemler yapan ve yargı yoluna başvuran halkı bilgilendirmek amacıyla yaptığı bir açıklamasıyla bizi şaşırtmıştı.

Demişti ki;

           “  O güne kadar hem valiliğe hem de bakanlığa yazılı veya sözlü olarak ulaşmış olan bütün taliplilere ki içinde Ortaca Belediyesi de vardır, telefon yoluyla hızlı bir şekilde ulaşılarak tekliflerini yazılı olarak hızlı bir şekilde ulaştırmaları istenmiştir.”

Şaşırmıştık;

Çünkü Vali’nin bu açıklamasıyla İztuzu’nu alan özel şirketin basın açıklaması neredeyse birebir örtüşüyordu. Onlar da ihalenin telefonla yapıldığını ve ihalenin Ortaca Belediyesi’ne  telefonla haber verildiğini belirtiyorlardı.

Oysa Vali’nin açıklamasından hemen sonra Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik bir açıklama yaptı ve ihaleden haberdar edilmediklerini bir kez daha tekrarlayarak “Sayın valimizi yanıltıyorlar”  dedi.

Sayın Valimizi kimler, nasıl yanıltıyordu? Hasan Karaçelik bunu açıklamadı!

Asıl önemlisi, bu kargaşa içinde telefonla ihalenin mümkün olup olmadığı konusu güme gitti.

Çünkü, sayın Valimiz de telefonla ihalenin mümkün olup olmadığını açıklamamıştı.

Sayın Vali ikinci olarak İztuzu Koruma Platformu üyelerinin Valiliği ziyareti sırasında  şaşırttı bizi.

O görüşmede platform üyelerine demiş ki;

Algılarla idare etmeyiz’

 ’Demagojileri bırakın’

  ’Bana bunun için gelmeyin’

Yine demiş ki;

Özel sektör veya başkası işletecekmiş bu sizin konunuz değil. Bu konuda polemiklere girmek istemiyorum”

Şaşırmamak elde değil;

Sayın Vali kimi temsil ediyor? Devleti,yani kamu’yu.

Peki, valiyi ziyarete gelen kimler? Akdeniz Kıyı Vakfı, Kaptan June Deniz Kaplumbağalarını Koruma Vakfı, Dalyan Minibüs Taşıyıcılar Kooperatifi, Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi, Dalyan Tekne Kooperatifi, Dalyan Su Sporları Derneği, Dalyan Turizm, Kültür ve Çevre Koruma Derneği, Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği.

Yani kamunun ta kendisi!

Demek ki, kamunun temsilcisi olan sayın Valimiz, kamunun ta kendisini almış karşısına, neyin kamu elinde kalıp kalmayacağı hakkında  ‘siz karışmayın, bu sizin işiniz değil, bana bunun için gelmeyin’ demiş , ‘demagoji yapmayın’ diyerek de bir güzel ayar çekmiş.

Hem de kamu adına!

Doğrusu çok merak ediyorum. Acaba, kamunun unsurları kamunun yararını düşünmeyecekler, buna kafa yormayacaklarda ne yapacaklardı?

Sayın Valimiz bir de diyor ki;

“Devlet kimseye hiçbir yeri peşkeş çektirmez”

Asıl buna şaşırdık işte!

Yoksa Sayın Valimiz Ege’nin bir ucundan Akdeniz’in diğer ucuna kadar, kamuya ait birçok sahil şeridinin birilerine peşkeş çekilerek halka kapatıldığını bilmiyorlar mı?

Tecrübe ile sabittir. Kamu, kimine göre toplumun genel yararı, kimine göre de yağmalanacak bir hazinedir. Bu yüzden kamu yararının korunması hakkında kime ne kadar güvenilebileceği konusu hep tartışmalı kalmıştır.

Şahsen ben, Caretta Caretta’lara herkesten daha fazla güvenirim. En sağlam kamucu onlardır çünkü.

Bilirim, İztuzu hala varsa onlar orada oldukları içindir.

Hiç kuşkunuz olmasın,  bir gün onlar da giderse, İztuzu da kapan kaçanın elinde kalacak ve kısa zamanda beton yığınına dönecektir.

İşte o zaman görürsünüz, kamunun yararını.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha