Son güncellenme :13.11.2018 10:53

Anasayfa > Yazarlar > SAYIN GÖKCAN ve TATARİSTAN ÜZERİNDEN

13.11.2018 Sal, 10:53

SAYIN GÖKCAN ve TATARİSTAN ÜZERİNDEN

Şüphesiz çok değerli kıymetli vekillerimiz geldi geçti. Bir çoğunun gerçekten Muğla ya ve sorunlarına büyük katkıları oldu. Ama bir çoğu önemli projeler yerine, belki de Türkiye’de genel siyasetin, yada siyasetin içinde ki alt aktörlerin talep ve baskıları ile, atamalarla, iş bulmalarla vakit geçirdi. Özellikle Milli Eğitim de ki Orman da ki ve Sağlık Sektöründe ki atamalar, yer değişikleri talepleri Vekillerin mesaisinin büyük bir bölümünü oluşturdu. Meclis Genel Kurul çalışmaları öncesinde Muhtarlar, Belediye Başkanları il yönetimleri derken maalesef, vekiller proje üretmekten uzaklaşıyorlar. Hadi bu saydıklarımız da atamalar, yer değişiklikleri, iş taleplerinin dışında bazen önemli projeler yada ilin sorunları için de vekilleri ziyaret ediyor olabilirler ama genelde durum böyle değil. Bunların yanı sıra Düğünler, ölümler, doğumlar gibi mecburen olması gereken insani durumlarda eklenince bir dönem vekillik dediğin gelip geçiveriyor.

Genelde Vekiller, Muğla Merkezin dışından olduğu için İlin üvey evladı namı değer sonradan olma Menteşe yani asıl Muğla, Muğla Merkez hep itelendi, ötelendi. Bu bakımdan önemli bir isimdir. Yelda Erol Gökcan. Uzun yıllar iş hayatından basın sektöründen ve ŞAH Medya bünyesinde çalıştığım dönemlerden beri tanıdığım Gökcan, Kültürel, Sanatsal Etkinliklere meraklı, Sporu seven ve destekleyen önemli bir isim. Hepsinden önemlisi iyi bir Anne olarak, oğlunu spora, bir dönem Basketbola, Su sporlarına yöneten bir ebeveyn.  Bu bölümleri özellikle sizle paylaşmamın sebebi, Spora desteği sadece bir futbol maçını 1 devre protokolden seyretmekten ibaret sanan siyasetçiler durumu net anlamış olsunlar.

Sayın Vekilim;

Muğla’da sporun eksikliklerini, isteklerini saymakla bitmez. Esasen maalesef bunun bir sonu da yok. Şüphesiz en büyük sorun, yani  kulüplerin içinde bulunduğu en büyük sorun, bütçe yetersizliği. Bu belirli dönemlerde, Spor Bakanlığının ufak tefekte olsa verdiği ödeneklerle giderilmeye çalışılıyor. Bu bağlamda her yıl 5-6 bin lirada olsa kulüplere, hakkaniyet ölçüsünde destek vermek son derece önemli. Bu hiç şüphesiz kulüpler için can suyu oluyor. Ayrıca Spor Genel Müdürlüğü hemen her sene kulüplere eşofman, top vs gibi spor malzemesi yardımı da yapıyor. Bu biraz artırılarak ve branşalar göre ihtiyaç olan malzemeler özel yapılarak geliştirilebilir.

Tüm bunlar bir yana ama Muğla’nın spor konusunda hamlesi için birkaç önemli unsur var.

1-Spor Lisesi.

Muğla gibi kültür ve Spor Şehri iddiasında olan bir ilin Bir Spor Lisesi olmaması çok büyük bir ayıp. Datçadan, Fethiye’den, Ula’dan, Merkezden Aydın’da ki Spor Okuluna giden çocuklarımız var. Kadın Valimiz, Kadın Milli Eğitim İl Müdürümüze vereceğiniz destek ile ilimiz merkezine “Muğla Rıdvan Dilmen Spor Lisesi’nikazandırmak ilimiz için unutulmayacak bir yatırım olacaktır. Muğla’nın evladı değeri olan sevgili Rıdvan Dilmen’de buna destek verecek ve Sayın Cumhurbaşkanımızda açılışını yapacaktır. Uzun süredir atıl vaziyette duran Yücelen Hastanesinin karşısındaki eski Muğla Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu binası bu iş için biçilmiş kaftan değil mi? Yerin bir vakfa ait olduğu söyleniyor. Bilmiyorum. Ama sizin elinizin değdiğinde hallolacağına inanıyorum. Kaç yıldır çürümeye terk edilmiş bir bina.. Sporu çok seven destekleyen İl Başkanımız, bire bir spor yapan geldiğin ilk günden beri bunu icraatları ile ispatlayan Rektörümüz de şüphesiz Spor Lisesi için destek verecektir.

Spor Bilimleri Fakültesi olarak Türkiye genelinde iddialı olacaksınız ama alttan bunu destekleyen bir Spor Liseniz olmayacak. Tuaf.. 2019-2020 sezonuna öğrenci kabul edecek bir Spor Lisesi Muğla’ya kazandırdığınız önemli bir eser olacaktır.

2- Okul Spor Salonları.

Malum ilimizde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait, 2 adet salon var. İl Müdürlüğümüz ne kadar yeni ciddi bir bakımdan geçirmiş olsa da, Atatürk Spor Salonu parkesi artık yenilenmek istiyor. Menteşe Spor Salonu ise nerdeyse 24 saat dolu. Spor Branşları  olarak o kadar ilerledik ki nerdeyse bir kulübe anca idman hizmeti verebilecek durumda. Maçlar, şampiyonalar, etkinlikler lig takımları derken, bir çok kulüp antrenman saati bulmakta  zorlanıyor.

Üniversitenin merkezde muhteşem bir salonu var ama, o da;  “Eleman yok, Elektrik parası su parası çok tutuyor, bozuluyor, yıkılıyor, kırılıyor , bu salon üniversitenin, Üniversiteye ancak hizmet veriyor falan gibi “YASAKK” kardeşim mantığı ile adına yakışır bir şekilde KAPALI Spor Salonu olarak kullanılamıyor. Çoğu zaman boş çoğu zaman kapalı. Özellikle Hafta Sonları elaman yokluğu nedeni ile kapalı tutuluyor. Durum böyle olunca spor yapmak isteyen Kulüpler çoğu kez Antrenman Salonu sıkıntısı yaşıyor. Kulüpler bu durumdayken maalesef Okul Takımları iyice zor durumda. İl Merkezinde sadece Muğla Anadolu Lisesinin bir Salonu var bu salon da ciddi bir bakım istiyor.

Oysa ki diğer illerde hemen her okulun kendisine ait bir spor salonu var. Bu çağda bundan doğal ne olabilir??

Bizimde hem 75. Yıl hem de Sabri Acarsoy okullarında ufak bir okulspor salonu yapmak için yeterince yer  var hatta Merkez deki hemen her okulda bir salon yapılacak kadar yer var. Yine Sayın Milli Eğitim Müdürümüzde sporu seven, destekleyen spor ile ilgili projelerin içinde yer alan bir bürokrat. En az iki okula çok büyük maliyetleri olamayan gerekirse tribünsüz Spor Salonu yaptırmak, Muğla’da spora büyük destek olacaktır.

3- Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı Açılması

Sporun bu kadar sevdiği bu kadar kulübün olduğu ilimizin hastanesine Bir Spor Hekimliği Bölümü açılması, spor sakatlanmaları için buraya bir merkez oluşturup gerekli malzemenin alınması Muğla’yı bölge de bu konuda bir numara yapabilir. İlimiz Futbolunun önemli takımları, Fethiye, Bodrum ve özellikle Muğlasporumuzun Başkanı ile Basketbolda ki önemli Kulüplerimiz Ormanspor, Bodrum Kırçiçekleri, Fethiye Belediye ve Yalıkavak gibi hentbol Süper Liginde oynayan takımlarımızın başkanlarının bu konuda aynı fikirde olduklarına eminim. Bu tarz bir merkez, sporu seven ve destekleyen sadece Türkiyenin değil Dünya çapında bilinirliği olan Muğla için büyük kazançlardan birisi olan Prof.Dr. Nevrez Hürriyet Aydoğan ve kıymetli dostumuz alanın uzmanı ve sporun bir çok dalına gönül vermiş Doç.Dr.Arsal Arbaş gibi değerlerimizin bu konuda hızlı bir çalışma yürütüp Spor hekimliği Birimi için öncülük edeceğine yürekten inanıyorum. Yine yıllarca Muğla’da sporun her dalında emeği olan Sağlık İl Müdürümüz İskender Gencer Abimiz de bu konuda elini taşın altına sokacaktır.

Böyle bir Merkez bırakın Muğla’yı Antalya’dan Denizli’den Aydın’dan Burdur Isparta’dan Sporcular için muhteşem bir gelişme olacaktır.

Sayın Vekilim; son olarak geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğiniz Tataristan Ziyaretinizde Nizhnekamsk, kentinde bizzat gidip gördüğünüz gibi bir Buz Hokeyi Salonu istesem fazlamı abartmış olurum bilmem.

Peki peki biz şimdilik üçüne razıyız.

Belki Bu Belediye seçimlerinden sonra seçilecek olan belediye Başkanımız Spora önem verirde belki Buz Sporları Salonunu da Belediyemiz yapar.

Avrupaya gidince imreniyoruz. Tataristan’da da görünce halimize üzüldüm. Kıskandım.

Bi gün bizde de…

Olmaz mı ki??

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.